היתר בניה – הדרך להשיג היתר בניה בצורה מקצועית ויעילה

עקב האכילס של כל פרויקט בנייה הוא זה שנמצא ממש בתחילתו, הלא הוא העניין סביב קבלת היתר הבנייה המיוחל. היתר זה הוא למעשה האישור של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה על כך שניתן לצאת לדרך ולהתחיל בפרויקט ללא שום עיכוב מיותר.

מהי הדרך להוציא את אותו היתר בניה מדובר? ואל מי כדאי לפנות על מנת לקצר את התהליכים? להלן התשובות לכל השאלות החשובות הללו.

אז מהו אותו היתר שבלעדיו לא ניתן להתחיל את הבניה?

הקמת מבנה או שינוי מבנה קיים (הרחבה או הריסה) מחייבים עדכון של הוועדה המקצועית לתכנון ובנייה והמתנה עם תחילת העבודה עד לקבלת האישור ממנה. אותו אישור קרוי היתר בנייה והוא למעשה מהווה את "יריית הפתיחה" של הפרויקט כולו. כניסה לפרויקט ללא קבלת ההיתר מהווה עבירה על החוק שיכולה להסתיים בצו הריסה, קנסות ואישומים פליליים. תחילת הדרך לקבלת ההיתר מתחילה בהגשת בקשה למידע. החומרים שמתקבלים לאחר הגשת הבקשה הם הדרישות וכל מה שיש לבצע עד לקבלת האישור. כמו כן יתקבלו מהוועדה מסמכים שקובעים מהו השימוש המותר בנכס ומהן זכויות הבנייה המאושרות עד כה בהתאם לתוכנית בניין-עיר (תב"ע).

לאחר מכן, יש להגיש לוועדה את כל המסמכים הנדרשים לרבות התוכנית האדריכלית והתכנון ההנדסי, אישורי בעלות על הקרקע, חתימות המעורבים (בעלי הנכס, שכנים וכו'), אישור חברת חשמל ובזק וכמובן – הסדרת כל החובות לרשות לרבות היטל השבחה, אם קיים, מס שבח (במקרה של מכירת הנכס) וכו'. לאחר קבלת כל המסמכים, מחוייבת הוועדה לקבוע האם אכן ישנה עמידה בכל הקריטריונים על מנת לאשר את הבנייה או לא. כמו כן, הוועדה מאפשרת הגשת התנגדויות לתקופת זמן של שבועיים (למשל, שכנים שאינם מעוניינים בהרחבת המבנה הקיים שלכם).

כיצד מוציאים את היתר הבניה בצורה נכונה ומהירה?

באמצעות אדריכל מורשה חתימה עם כרטיס דיגיטלי, ניתן לפנות אל הוועדה לתכנון ובניה ולבצע את כל שנדרש על מנת לקבל את היתר הבניה הנכסף. כמובן שהידע של רובנו אינו מספיק מבוסס על מנת לפעול לבד ולכן ההמלצה היא להסתייע באנשי מקצוע כדי לצלוח את הדרך. באילו אנשי מקצוע מדובר? ובכן, ישנה קשת רחבה מאוד של אנשי מקצוע שמתמחים בביצוע התהליך, ביניהם יזמים, קבלנים, מהנדסי בניין ועורכי דין.

הדרך הנכונה ביותר היא להתקשר עם חברה שחיה ונושמת פרויקטי נדל"ן, כגון חברות פיקוח בניה. חברות אלו מציעות קשת שלמה של שירותים והיעזרות באנשי מקצוע מגוונים על מנת שהתהליך יהיה כמה שיותר קצר וממוקד. באופן זה נהנים משילוב פעולתם של עורכי דין, מהנדסים ואדריכלים שמטפלים בכל הבירוקרטיה ויודעים למצוא את ה- "פרצות" בחוק ובתב"ע על מנת לשפר את הסיכוי לקבלת ההיתר ובתנאים הטובים ביותר. בנוסף, במידה וישנן התנגדויות,הניסיון של חברות שכאלו יכול לעמוד לצד הלקוח במציאת פתרונות אל מול המתנגדים, עריכת הסכמי פשרה ולעיתים רבות אף שכנוע הוועדה בביטול טענותיהם על הסף.