יועץ אקוסטיקה | תכנון אקוסטי | מדידת רעש

אחד התחומים היותר מורכבים בתכנון מבנה הוא האקוסטיקה שלו. משרד שקט או בית מגורים שקט, שמבודדים מרעשי החוץ יעניקו איכות חיים לכל יושביהם. בכל תכנון בידוד אקוסטי למבנה, המטרה תהיה לבודד את הדייר מרעשי הסביבה כגון דיבור, מדיה, מוזיקה ולשמור על האינטימיות שלו מכל מה שמתחולל מחוץ לביתו. תחום האקוסטיקה הינו נושא שמטריד כל יזם או קבלן מאחר וכל פגם באקוסטיקה בתהליך הקמתה המבנה, עלולה להיות כרוכה בעלויות גבוהות ולעיתים יהיה בלתי ניתן לספק פתרון הרמטי. כל אלו ועוד יצריכו סיוע של יועץ ומומחה בתחום האקוסטיקה, שיספק מענה יעיל ומקצועי להתמודדות עם כל רחשי הסביבה ועמידה בכל התקנים. במאמר שלפניכם נרחיב אודות תרומתו המשמעותית של יועץ אקוסטיקה.  

יועץ אקוסטיקה

איך האקוסטיקה יכולה להשפיע על איכות חייהם של הסובבים?

אקוסטיקה תימדד בצורה שבה אנרגיית הקול תעבור בין שני חללים. לרוב, המטרה של בידוד אקוסטי לדוגמא תהייה להקטין את ההד שנמצא בתוך חלל אחד או למזער את אנרגיית הקול שיש בין החללים, הקומות וכדומה. בדרך זו אפשר להקפיד על סביבה שקטה כשמונעים כניסה של רעש מבחוץ, כמו כן, גם רעשים שמגיעים מהשכנים או הד שעלול להוות מטרד. בפועל, הפתרונות האקוסטיים שבהם נעשה שימוש במטרה למנוע ולצמצמם רעשים יהיו תלויים כאמור באופי המבנה וביעדים שלו.  רק לאחר הגדרת המטרות ומאפייניו של המבנה, ניתן להיעזר במיומנויותיו של יועץ אקוסטיקה מומחה ומיומן.

תפקידו העיקרי של יועץ אקוסטיקה

התפקיד העיקרי של יועצי אקוסטיקה הינו להתאים את כל שלל הפתרונות הקיימים למבנה הרלוונטי. כדי להצליח בכך, יש להבין כי קיים שוני במענה האקוסטי בין מקום למקום כמו לדוג' – כיתות לימוד תצרכנה מענה אקוסטי שונה מיועץ אקוסטי לבריכה, יועץ אקוסטיקה לבנייני מגורים יספק גם מענה שונה מאשר לאקוסטיקה במשרד, כך גם במקרה של מפעל לעומת אולם תצוגה וכולי. באופן כללי, פתרונות אקוסטיים יתאימו לרוב ל – 3 סוגי פרויקטים – פרויקט ציבורי, מבנה מגורים ותעשייה. מלבד זה, יועץ אקוסטיקה יכול גם לעזור בכל הפן הבירוקרטי. תפקיד נוסף וחשוב שיש לו הוא האופן שהוא בוחר מענה לכל בעיה שיכולה להופיע. מניסיונו העשיר הוא ידע כיצד לאזן בין היתרונות והחסרונות שעומדים מול האופציות הקיימות וגם לקחת בחשבון את כל השיקולים של היזם או הקבלן של הפרויקט, כמו למשל העלויות או את חומרי הגלם שנמצאים בהישג יד וכן הלאה.

יעוץ אקוסטי

יועץ אקוסטיקה ותרומתו להקמת פרויקטים

שירותיו של מהנדס אקוסטיקה בתחום יכללו לא מעט אפשרויות והכול בהתאם לצרכי הלקוח, כגון:

  • יועץ אקוסטיקה להיתר בניה – הכנה של נספח אקוסטי שנדרש להגיש למטרת השגת היתר בניה.
  • יועץ אקוסטיקה רעש – תכנון אמצעים שונים למזעור של מטרדי רעש.
  • צפי של רעשים שעשויים להגיע מכביש, בית ספר, פארק או מכל גורם אחר. 
  • בדיקות אקוסטיות למטרות ניטור של רעש ספונטני.

גורמים המשפיעים על הבידוד האקוסטי

היעילות של מענה אקוסטי תהייה תלויה בצורה שעושים בה שימוש. אם לדוגמא רוצים למנוע חדירה של רעש, ניתן יהיה לעשות את זה על ידי שינוי של הפתחים של החלל כמו הדלת או החלון אולם גם זה יצריך מומחיות וייעוץ מפי איש מקצוע שידע כיצד למקם כל מרכיב בצורה מאוזנת. לצורך השוואה, כשמטרה תהייה מניעה של הד בחלל, ישנם כמה גורמים שיוכלו להשפיע על היעילות של המענה האקוסטי, כמו לדוג' חספוס הקירות שיכול למנוע את ההד הטבעי, או מאידך לשלב ריהוט ופריטים בחלל בהיעדר פגיעה בתשתית. קבלן או יזם יבקשו גם לקבל מיועץ אקוסטיקה חוות דעת לגבי גודל החלל המתאים שיצליח למנוע הד.

פתרונות אקוסטיים מחוץ למבנה

בידוד אקוסטי יושפע כאמור מהרעש שמתחולל באזור החיצוני של המבנה, כמו במדרכה הסמוכה מבנה ציבורי, כביש, פארק וכן הלאה. במבנה משרדי בכרך, תהייה משמעות לקרבה של הבניין אל הכבישים והאוטוסטרדות. בפרויקטים מסוימים יבחרו ליישם את האקוסטיקה הרצויה במעין מבנה שמדמה קונכייה כדי ליצור מראה לגלי הקול וכך לשפר את הבידוד. במבנים אחרים, ניתן לתגבר את העברה של הקול בתוך החלל על ידי חלוקת התקרה למספר חללים. כאמור, כל מקרה יהיה לגופו, אולם המענה האפקטיבי יקבע רק על ידי יועץ אקוסטיקה מוסמך.

החשיבות של יועץ בבחירת פתרונות אקוסטיים

על אף שהיזם או הקבלן של כל פרויקט מכיר אותו לעומק ויודע כיצד לבנות אותו ולהעריך את כל העלויות, עדיין חשוב לזכור שבמקרה של אקוסטיקה בחלל אין אדם שיכול לעשות את העבודה הזו טוב יותר מיועץ אקוסטיקה ובידוד. כמו כן, ארגז הכלים והניסיון שיש ליועץ אקוסטי אינו שווה ערך לכל בעל מקצוע אחר בענף הבנייה. מה גם שיועץ אקוסטיקה יכול לעזור בכל שלב לאורך התהליך, עם זאת מומלץ לא להמתין לתום הקמת המבנה וכדאי כן לערב מומחה אקוסטיקה בכל קבלת החלטות – כך ניתן לשפר משמעותית את הבידוד האקוסטי, לחסוך בעלויות וגם להיעזר בו בכל היתר בירוקרטי שמשויך לפרויקט.