חברות בדק בית | מחירים ועליות

קניית בית או דירה הן אחת ההשקעות הגדולות ביותר שמבצעת מרבית אוכלוסיית הארץ. מדובר בחסכונות שנצברו, עזרה מההורים ולקיחת הלוואה בסכום לא מבוטל מהבנק, הלא היא המשכנתא. יכול להיות שתתלהבו מהדירה שראיתם, מהנוף היפה שנשקף מהחלונות ומהמטבח המרווח עד כי לא תשימו לב שקיימים בבית ליקויים שיכולים להשפיע הן על בטיחותכם והן על מחיר הדירה. חשוב לבדוק באופן מקצועי את הנכס, טרם קנייתו.

משא ומתן

בדק בית משמש קוני דירות רבים שרוצים לדעת אם המחיר שהוצע להם הוא אכן ריאלי. שיקולי המחיר נשענים על הסביבה בה אתם מעוניינים לרכוש את הבית או הדירה, על גיל המבנה ולא פחות חשוב, על מצבו. דירה מסוידת ונעימה לא תמיד תחשוף ליקויים שה ם מעמיקים יותר, למשל בצנרת, בתקרה או בחשמל. גם לא תהיה לכם דרך לדעת את זה ללא עין מקצועית שתבחן את המבנה באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ונסיון רב בתחום. לכן, בשביל השקט הנפשי שלכם ומבלי לקנות חתול בשק, חשוב שתדעו מה אתם קונים מבלי להסתמך רק על מראה עיניים ותחושת בטן. את בדק הבית עורך איש מקצוע, ברוב הפעמים יהיה זה מהנדס בניין, שיש ביכולתו לבצע איתור ליקויים בבנייה, ובמבנה כולו מכל האספקטים שלו, גם כאלו שאולי אפילו לא חשבתם עליהם.

כשתתגלה התמונה כולה, תוכלו להחליט אם אתם עדיין מעוניינים בדירה, לקבל הערכת מצב על התיקונים הנדרשים ובמידה ותרצו להמשיך בתהליך הקנייה, ישמש בדק בית באמצעי למשא ומתן על המחיר.

ביקור בית

ביקורת מבנים משמשת הן להערכת שווי הנכס והן לוידוא מצבו מבחינה בטיחותית. אף אחד לא ירצה לגור בדירה, אפילו חדשה שזה עתה יצאה מידו של הקבלן, ובידיעה כי יכול להיות שהיה שימוש בחומרי גלם מסוכנים, שהבנייה לא היתה תקנית או שמא שלד המבנה עצמו לקוי. עוד מאתרת ביקורת מבנים ליקויי רטיבות ונזילות , גם פוטנציאליות, כלומר מקומות "מועדים לפורענות" שעלולים להתגלות בעתיד כבעייתיים. אם מדובר בדירה חדשה מקבלן, תוכלו לעצור את התשלום עבור הדירה עד לתיקון מלא של הליקויים. כשמדובר בדירה יד שנייה, תוכלו להפעיל שיקול דעת להמשך תהליך הקנייה.

הרבה אנשים שואלים מדוע מומלץ לבצע בדיקות בדק בית אם הן אינן מוגדרות כבדיקות חובה. אלו אינם מבינים את המשמעות של הוצאה זו אשר יכולה לחסוך להם הוצאה ניכרת של כספים בעתיד. מאמר זה יגולל בפני הקוראים את כל היתרונות והסיבות לבצע בדיקות בדק בית.

בדק בית- למה לעשות את זה?

בדק בית הוא סל בדיקות שמטרתו לבדוק את התקינות של נכס מסוים. בדיקות אלו הנערכות על ידי מהנדסים בעלי ניסיון בתחום או/ו שמאי מקרקעין מעניקות לכל אדם המעוניין לרכוש נכס מידע בדבר תקינותו של הנכס ושוויו. בדיקות אלו גם נעשות על ידי בעלי דירות אשר מעוניינים למכור את הבית או הדירה שלהם ומעוניינים לגלות את כל הליקויים בה ולתקן אותם טרם הם מציעים אותה למכירה. בדיקות ליקויי בניה, התאמה לתקני בטיחות, בדיקת תשתיות, שלד המבנה, אינסטלציה, בדיקות לאיתור נזילות ועוד הן בדיקות אשר מתבצעות על ידי חברות מקצועיות בתחום ורבים במדינות שונות ברחבי העולם ובישראל בוחרים לפנות אל חברות אלו טרם קניית דירה.

בדק בית- יתרונות

קיימים יתרונות רבים להשכרת שירותי חברת בדק בית אשר תבצע עבור הלקוח את כל בדיקות ליקויי הבניה הדרושות. היתרונות המרכזיים הם:

  • הערכת שווי- היתרון הראשון הוא הערכה של שווי הנכס. פעמים רבות הנכס מוצע במחיר מסוים, אך לאחר בדיקת ליקויי בניה מסתבר שהוא שווה סכום נמוך יותר מהסכום בו הוא מוצע למכירה. דבר זה מאפשר לאותו אדם המתעניין בנכס למכירה להגיע להחלטה כי קניית הנכס אינה משתלמת לו או שהוא אכן מעוניין בנכס אך רק במחיר נמוך יותר או לאחר תיקונים של כל הליקויים הקיימים.
  • הערכת תיקונים- הדו"ח המוגש ללקוח כולל את כל ליקויי הבניה הקיימים באותו נכס. בדו"ח מפורט כל ליקוי, מה רמת החומרה שלו, מהי הדרך המומלצת לתקן אותו והערכת מחיר לגבי כל תיקון. דו"ח זה מאפשר ללקוח לדרוש כי בעל הנכס או הקבלן יתקנו את הליקויים בהתאם לרשום בדו"ח. בנוסף, הדו"ח מאפשר ללקוח לדעת מה המחיר המקובל לתיקון הליקויי.
  • מסמך משפטי- חשוב לקחת בחשבון כי דו"ח ליקויי בניה הינו מסמך אשר כביל בבית המשפט. כלומר, אם הקבלן אינו מוכן לתקן את הליקויים המצוינים בדו"ח, ניתן לתבוע אותו ולהציג את הדו"ח בבית המשפט.

בדק בית למען איכות הסביבה

כאשר מונים את המטרות ואת היתרונות של בדק בית ואת הסיבות השונות שבגללן כדאי לערוך את הבדיקה הזו, מוזכרים עניינים שונים כמו חיסכון בכסף, השקעה טובה, מניעת עוגמת נפש וכיוצא בזה. תחום חשוב שבו עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בכל מה שקשור לענייני בדק בית הוא תחום איכות הסביבה. על-ידי ביצוע בדיקות שונות ניתן לפעול למען איכות הסביבה: מכך מרוויח גם בעל הבית שמזמין את הבדיקה וגם החברה בכללותה.

כבר כיום ישנן בדיקות שונות שנערכות במסגרת בדק בית שניתן לשייך אותן לתחום איכות הסביבה. דוגמה לכך היא הבדיקה להימצאותם של גזים רעילים כמו ראדון בבית. גז זה מהווה סכנה בריאותית ולכן חשוב לגלות אם הוא נצא בכמויות כלשהן באיזשהו חלק מהבית. כיוון שאיכות הסביבה נוגעת בין השאר לשמירה על הבריאות שלנו הרי שבדיקת גז ראדון היא בהחלט בדיקה ששייכת לתחום איכות הסביבה.

בדיקות אחרות שנעשות במהלך בדק בית שמועילות בצורות אחרות לאיכות הסביבה הן בדיקות של מערכת החשמל ומערכת המים. כיוון שבזבוז אנרגיה הינו גורם מזיק לאיכות הסביבה – הוא מוביל לשימוש בעוד חומרי דלק מזהמים ולשחרור פחמן דו חמצני לאטמוספרה – הרי שיש לוודא שמערכת החשמל בבית הינה תקינה ואין בה נקודות תורפה שבהן מתרחש בזבוז חשמל. גם בעיות במערכת המים נוגעות לאיכות הסביבה: נזילות ואיבוד מים הינן בעיות שיש לגלות כיוון שבזבוז מים הוא מכה לאיכות הסביבה. כמו כן חשוב לוודא שהצנרת איננה מכילה חומרים רעילים שונים שעלולים לפגוע בבריאות של בני הבית. חשוב גם לוודא שמערכת הביוב תקינה ואין בירחה של זיהום אל מחוץ לצנרת המיועדת לכך.

לצד בדיקות מקובלות אלה שנעשות במהלך בדק בית גם מבלי לחשוב על איכות הסביבה, ישנן בדיקות אחרות שעדיין אינן נעשות או נעשות במידה מצומצמת. בדיקה שכזו היא בדיקת רמת האיטום של הבית. בית אטום היטב הוא בית שדורש פחות אנרגיה לחימום או לקירור. כאשר אין בריחת חום בחורף או בריחת קור בקיץ ניתן להשתמש בפחות חשמל והעלות האנרגטית של החיים בבית יורדת. למרות שכבר כיום נעשות לעיתים בדיקות איטום במהלך בדק בית חשוב לוודא שהן אכן נעשות כחלק מהבדיקה; באם הן לא כלולות כדאי לדרוש שהן יעשו. יש מקום להתקדמות בתחום הזה של בדיקות איטום שייתנו מענה מובהק וברור יותר לשאלת רמת האיטום של הבית והעלות האנרגטית של החימום והקירור שלו.

בדק בית אקולוגי צריך גם לבדוק אם החומרים שבהם נעשה שימוש בבית במהלך הבנייה או השיפוץ שלו הינם חומרים אינם מזיקים לסביבה. עוד בדיקות שניתן לצפות שהן יערכו – אם כי הדבר עדיין איננו קיים בהיצע של חברות בדק בית – הינן בדיקות שיבדקו את רמת המיחזור האפשרית בבית הנבדק: מצב תשתיות הפרדת הזבל הביתי, האפשרות לפנות את סוגי הזבל השונים לנקודות המיחזור המתאימות וכן הלאה.

ניתן לצפות לכך שעם עלית המודעות לנושאי איכות הסיבה יותר ויותר חברות בדק בית יציעו שירותי בדק בית אקולוגי עבור מי שמעוניין לקבל תמונת מצב מלאה ולדעת עד כמה הבית שלו או הבית שהוא רוצה לקנות הינו ירוק באמת.

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות