חיפוש

ליעוץ ללא עלות וקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים

יועץ מעליות

יועץ מעליות 2023

23/02/2024

תוכן עניינים

 

יועץ מעליות הן אלמנט משמעותי ונחוץ בכל מבנה חדש וכמו בכל תחום גם בתחום המעליות יש כל הזמן חידושים והמצאות. ניתן למצוא בעלי מקצוע שמספקים שירותים שקשורים להקמה של מעליות, ובין היתר גם יועצי מעליות שהם אלה שמתכננים את המעלית שתיבנה באותו מבנה הספציפי. נשאלת השאלה מה יש לייעץ בכל הנוגע לבניית מעליות? – אם כן, יש והרבה וייעוץ מעליות מתחיל בתכנון של המעלית, בפיקוח על הקמתה וכן מעורבות בכל שלבי הגימור שלה. במאמר זה נרחיב אודות השירותים החשובים שמספקים לנו יועצי מעליות.   

כל תפקידיו של יועץ מעליות

יעוץ ופיקוח על מעליות הינו שירות שבסופו של דבר ישפיע בעתיד על רמת התחזוקה במעליות, על מינימום תקלות וגם על ניצול אפקטיבי של המעליות והפחתה של זמני ההשבתה. כאמור תפקידם של יועצי מעליות יתחיל כבר בתכנון ההקמה של המעלית, בפיקוח על ההקמה שלה עד לשלבי הסיום, למעשה לאורך כל התהליך. התכנון המוקדם יכלול בירור עם אדריכל/ המזמין של המבנה בהקשר להסעה האנכית במבנה ולדרישות החוק לפי מס' הקומות המתוכננות להיבנות במבנה. בירור לגבי כל דרישה בשלבי הגימור של תא המעלית, החל מהקרקע ועד לסוג הבידוד וכולי. בתחום התכנון הסופי יועץ המעליות יכין מפרט טכני בו יתאר את הבידוד שיתבצע במעלית העתידית, את המבנה של התקרה וגם של התאורה, את הקרקעית שלה, את דלתות הפיר וכולי. השלב של הפיקוח על ההקמה של המעלית יכלול ביקור במקום בו מייצרים את הרכיבים עבור אותו מבנה כדי להבטיח שהמעלית והרכיבים יתוכננו בהתאם לתוכנית שנכתבה על ידי היועץ. בתום הביקור היועץ יספק דוח מפורט על ביקורו וכל מסקנותיו.

יועצי מעליות רבים כיום מספקים גם שירות כולל שכולל גם שירותי עיצוב פנים ודקורציה לחלל המעלית, שיפוץ טכני על ידי צוות מהנדסים, אחזקה שוטפת, ריצוף של השיש, התקנה של תאורה, התקנה של מרבד לרצפה, ייעוץ לוגיסטי וטכני וכדומה.

כיצד נבחר יועץ מעליות?

אם מעליות לא היו נפוצות כמו שהן כיום, אולי ניתן היה לוותר על שירות זה, אולם היום אין כמעט מבנה שלא מצריך הקמה של מעלית ומבחר סוגי המעליות רק גדל, לכן תמיד יהיה צורך בייעוץ של איש מקצוע מוסמך. היה ולא מוצאים אדם שיכול להמליץ על יועץ מעליות מהימן, ניתן לחפש ברשת ולאתר בתוך הפורומים בנושא. רצוי לברר בין כמה יועצי מעליות ולעשות השוואת מחירים ולוודא איתם איזה שירות כל אחד מהם מספק.

הרחבה על כל שלבי העבודה של יועץ מעליות

תכנון מקדים –

בתחילת התכנון, היועץ יברר עם האדם שהמזמין את שירותיו את הדרישות שלו מהסעה של המעלית ויעביר לו את כל דרישות החוק לפי הקמות של המבנה (המשרד, בניין מגורים, מלון, מפעל וכולי). כל זה יהיה על מנת לקבוע לוח זמנים מוקפד ותוכנית פעולה מדויקת שתתייחס לסוג המעלית שתיבנה. במקרה של שתי מעליות בקומה או יותר, יוחלט יחד עם האדם המזמין את יש צורך בהתקנה של פיקוד משותף ומתקן – עומס יתר/עומס מלא. היועץ יחליט יחד עם המזמין את הדרישות שלו לגבי שלבי הגימור של התא של המעלית כמו הרצפה, מתחם הכניסה שלה וכן לגבי רמת האקוסטיקה בחלל שלה. כמו כן, היועץ יוודא עם המזמין מה בכל הנוגע לתחזוקה השוטפת של המעלית – האם ירצה שהוא עצמו יהיה אחראי לכך.  

יועץ מעליות תכנון סופי  –

לאחר קבלת היתר הבנייה של המבנה בו כלולה המעלית או מספר המעליות, יתחיל תכנון מוגמר של מערכת המעליות. מאחר והיועץ הינו פועל בהתאם ובאישור של המזמין, תפקידו כעת לקבוע הגדרות שאותן הזכרנו לעיל, להלן פירוטן –

 • הכנת דפי מפרט טכני.
 • אפיון המבנה של התקרה כולל תאורה.
 • אפיון בידוד ואיטום התא.
 • אפיון הציפוי של קרקעית התא.
 • תיאור מכלול הדרישות בכל הנוגע לפיקוד כבאים.
 • אפיון המשקל הנגדי (בטון או פלדה).
 • הגדרה של חלופות לתשלום עבור בדיקת המעליות.
 • אפיון הפתיחה של הדלתות.
 • התייחסות לשימוש בפלדה שלא מחלידה.
 • הגדרה של מערכות הפיקוד – פיקוד בשירות עצמי, מאסף כלפי מטה, מאסף מלא לשני כיוונים, משותף קבוצתי.
 • אפיון של מערכת תא הדיבור.
 • הגדרה של מתקני בטיחות, מנעולי דלתות הפיר והשילוט במעלית ומחוץ לה.

פיקוח עליון 

 • יועץ המעליות ידאג גם לבקר באתר בזמן ההקמה של המעלית וכן במפעל שמייצר את כל הרכיבים עבור המבנה. כמו כן, בהתאם לדרישות של המזמין, אדריכל או המפקח של המבנה, הוא יבקר במבנה כדי להבטיח שכל העבודה מתנהלת בהתאם לתכנון שהכין מראש ואם יש צורך הוא גם יסייע בזמן הקמתה.
 • בתום כל ביקור שלו הוא יספק דוח בו יפרט את כל מה שנעשה בזמן ביקורו.
 • היועץ ישתתף גם בתהליך הבדיקה של המתקן בתום בנייתו ובהפעלתו הראשונה ויספק דו"ח גמר בהתאם.  

שאלות ותשובות בנושא יעוץ מעליות

 • מה כמות המעליות המחויבת בבניין בן עשר קומות ומה גודלן?

בבניין בסדר גודל זה יש צורך בשתי מעליות, אחת גדולה ואחת קטנה יותר.

 • האם בבניין חדש מחויבים לתחזוקה מטעם חברת מעליות בשנה הראשונה?

וודאי. כל מעלית ברחבי הארץ תהייה מחויבת בשירות תחזוקה מטעם חברה מקצועית ומוסמכת החל מרגע תפעולה. 

 • האם אפשר להתקין מעלית שקופה עם 3 יציאות לכל כיוון? משמע שבכל קומה המעלית נפתחת לכיוון אחר. אם כן – מה המידות שלה?

לא ניתן להתקין מעלית עם יותר משתי כניסות ובקשר למידות יש מספר של סוגים ולכן מומלץ לא לבנות פיר בטרם מקבלים מידות מטעם החברה אתה מקושרים והיא זו שמבצעת את ההתקנה של המעלית.

 • האם אפשר ליצור מעלית שתעצור בחצאי קומות? שיהיו לה כניסה ויציאה משני צדדים, כך שמצד אחד נכנסים אליה ומצד שני יוצאים ממנה?

כן, אפשר כיום להתקין מעלית עם כניסה ועצירה בחצי קומה.

 • מה גודל הפיר שנדרש למעלית לנוסעים ולמשא עד 850  ק"ג?

בכל הקשור לאורך ורוחב התא זה יקבע בהתאם לאילוצי הפיר ושוב היה ואין פיר צריך לקחת מידות לפיר בטרם מתחילים לבנות מהחברה עמה מקושרים, בהתאם לסוג והדגם של המעלית. בהקשר לפתח הדלת אפשר לעשות בכל גודל, אולם צריך להתחשב בסוג המשא שעתיד להיכנס אליה.