יועץ במות

ויצמן הנדסה חברה דינמית ויצירתית שמורכבת מצוות רב תחומי שמעניק טיפול כולל לכל פרויקט, מה שמאפשר מענה איכותי ויעיל לכל צורך. אנו מספקים שירותי ייעוץ במות, תכנון ופיקוח עם דגש על יחס אישי, מקצועי ואמין.

יועץ במות

הבמה הינה אחד האלמנטים החשובים ביותר בכל אירוע המוני. אליה יופנו כל העיניים ועליה תתרחש ההופעה, טקס או כל התרחשות המונית. היא צריכה להיות נגישה לכל אדם שנמצא בקהל, להצליח להכיל תפאורה מרהיבה ועמודי תאורה והכי חשוב היא אמורה להיות בטיחותית לאורך כל זמן האירוע בהיעדר כל כשל או חשש להתמוטטות. על מנת להבטיח כל הוויה שמתקיימת על הבמה, יש להיעזר ביועץ במות מקצועי ומוסמך, שיתכנן את הקמתה ויוודא כי היא בטיחותית דיו לביצוע סוג האירוע המתכונן.

תפקידו של יועץ במות

תפקידו של יועץ במות

יועץ במות ותאורה מתלווה כיום לכל הקמת מתקן ארעי של במה, שמהווה חלק מאירוע או מאפשר את קיום האירוע. על המארגנים של האירוע חלה החובה, להסתייע כבר בשלב התכנון וגם בשלב ההקמה של במת האירוע בשירותיו של יועץ במות, לקבל מיועץ במות חוות דעת מקצועית, שיפקח על התהליך ויאשר אותו בכל שלב על פי חוק. תפקידו של יועץ במות מוסמך באירועים המוניים יבוא לידי ביטוי שכל המתקנים – במות, מסכי ענק, אוהלי ענק, גשרי תאורה וכל מתקן ארעי שמותקן למטרת האירוע יעמוד בדרישות התקן ובכל העומסים הנדרשים כדי לא לסכן את המשתמשים במתקן או הנמצאים בקרבתו.

יועץ במות

שני סוגי במות נפוצות

ניתן למצוא היום שני סוגי במות להקמה. יועץ במות ידע איזו במה תתאים לכל אירוע בהתאם לתנאים של השטח, כמות האנשים, העומס בו הבמה צריכה לעמוד ובהתאם לפרמטרים נוספים.

  • במות פודיומים

במות אלו בנויות מיחידות בסיסיות. עם השנים הן שודרגו וכיום הן עומדות בעומס של 750 ק"ג זאת בהתאם לתקן עומסים הישראלי (412). הפרופילים הישנים שהיה נהוג לעשות בהם שימוש בעבר משמשים היום לריצוף שטחים בגובה נמוך.

  • במות לייהר

במות אלו נחשבות לחדשות בישראל, הן משודרגות מבמות הפודיום. הן בנויות מצינורות עשויים מתכת שמתחברים יחד ובצורה זו אפשר להרכיב במה למעשה בכל גובה ובכל גודל. יש להן פטנט ייחודי של רגל טלסקופית שמאפשרת לגשר על כל אילוץ שקיים בשטח וזה מה שהופך את הבמה למשטח יציב במיוחד.

דגשים בהקמת במה

דגשים בהקמת במה

כדי לדעת איזו במה מומלץ לבנות ואיך היא תתאים לאירוע הספציפי, יש להבין כיצד היא הולכת לשרת את האירוע, כמה אנשים יעמדו עליה ומה הציוד שהיא אמורה להכיל. כאמור, במה לא מאכלסת רק אנשים, אלא גם מגוון של ציוד כמו כלי נגינה, כבלים, תאורה, מיקרופונים ומחשבים. על מנת שהיא לא תתמוטט יש לחשב מה יהיה משקלה לאחר שכך אלה יושמו.  

נקודה נוספת שיש לחשוב עליה היא, איך נרצה להקים אותה ובאיזה גובה היא צריכה להיות. מבחינת ההתקנה, זה מותנה באתר עצמו בו ובתנאים הקיימים. מבחינת הגובה, זה נתון מהותי עבור כל האנשים שאמורים להופיע עליה ולקהל שאמור לצפות בה בנוחות. במקרים רבים נבחר במה שהיא מורמת, גם כדי לשמור על מרחק סביר בין הקהל לאומנים שמופיעים עליה.

נקודה נוספת היא העיצוב שלה. נוכל למצוא כיום דוגמאות שונות של במות החל מבמה רגילה, במה מלבנית עגולה וגם במה שיוצאת לכיוון הקהל. העיצוב יהיה מושפע בעיקר מאופי ההופעה.

יועץ במות עונה על הכל שאלות ותשובות

אילו כשלים עלולים להיות בהקמת במות?

במסגרת הקמת במות עלולים להיווצר כשלים רבים במידה ולא מתבצע תכנון כראוי ופיקוח צמוד לאורך כל ההקמה שלה. במה מורכבת מפודיומים כבדים, ברזלים ורכיבים מסיביים רבים – היה ויתקיים חוסר איזון בין שתי פלטות שמחברות לפודיום אחד, פודיום שאינו מונח בצורה בטיחותית, היעדר של חלקים ועוד מנעד של כשלים – כל זה עלול להוביל לסכנה אמתית עבור האנשים שעומדים על הבמה ולכל הסובבים סביבה.  

תרחיש נוסף, בו פודיום של רמקולים שממקומם בשני צדי הבמה, בזמן שרגל חודרת את פלטת העץ ומאבדת את היציבות, זה עלול לגרור לכך שהרמקולים יפלו קדימה לכיוון הקהל או לכיוון חזית הבמה ולפצוע את כל מי שנמצא בסמוך – כאשר יש בתמונה יועץ במות שלוקח בחשבון את כל התרחישים הללו ויודע כיצד למנוע את כולם, הוא האדם שיכול למנוע כשלים הכתיב מבעוד מועד.

לכל שיטת בניה יש את היתרונות והחסרונות שלה. מומלץ להתייעץ עם מהנדס במות לפני האירוע ולוודא איזו במה תתאים יותר לאופי ההופעה. רצוי לבדוק עם המהנדס האם צריך לבצע חישובים סטטיים לבמה. חשוב לתדרך כראוי את עובדי הבמה ומקימי הבמה ולוודא שהם מתקינים אותה כראוי, בבמות לייהר גדולות מומלץ להיעזר במהלך ההקמה ביועץ במות לאולמות, כדי שיעלה על כשלים עוד בטרם מסיימים את הקמתה.

יועץ במות עונה על הכל שאלות ותשובות

  • באילו מקרים נעדיף להקים במה קטנה?

בניית במה קטנה תתאים לאירועים קטנים שאינם מצריכים עומס רב, כמו טכסים, מופע יחיד, השקה של מוצרים וכדומה.

  • באילו מקרים נרצה להקים במה גדולה?

בניית במה גדולה תתאים לאירוע גדול שיכול לשאת משקל רב. מדובר בבמה שמאלצת מערך קונסטרוקציה וצוות מומחה במות עבור הקמתה. בנוסף, תידרש תעודת ביטוח מול כל כשל שעלול לקרות חלילה.  

  • מה תכיל תכנית של יועץ במות?

תוכנית יועץ במות הינה תכנית מפורטת לניהול בטיחותי של הקמת הבמה. התוכנית תכלול את הסיכונים האפשריים – בהתאם לאופי האירוע, הפתרונות ואלו שיוחלט ליישם בשטח.

  • האם כל במי שרוצה להקים במה יהיה זקוק לשירות של יועץ במות?

כן. כל מי שמעוניין להקים במה לכל צורך, נדרש להסתייע עם יועץ במות להיתר בניה של במה, שמתמצא בכל התקנים וכללי הבטיחות הנדרשים.  

חברתנו ויצמן הנדסה מספקת יעוץ ופתרונות במגוון ענפים בתעשייה – מיזוג חללים, אבטחה, תכנון בנייה ירוקה, אקוסטיקה, וכן ייעוץ במות שכולל מתן חוות דעת וליווי פרויקטים משלב היזום דרך התכנון ועד לגמר הביצוע.