יועץ אינסטלציה- המדריך השלם

יועץ אינסטלציה המדריך השלם- שואלים את עצמכם מה תפקידו של יועץ אינסטלציה  ומה תחומי האחריות שלו? התבקשתם להגיש נספח סניטרי ואתם לא יודעים איפה להתחיל? הגעתם למקום הנכון. במאמר זה נסקור את תחומי האחריות של יועץ אינסטלציה ונסביר מהי תכנית אינסטלציה ומהו אותו נספח סניטרי שצריך להגיש כחלק מהבקשה להיתר בניה. קבלו את המדריך המלא שבסופו תדעו איך לבחור יועץ אינסטלציה מומלץ ומנוסה. לקרוא על מהנדס אינסטלציה לחץ כאן

מהו יועץ אינסטלציה

מהו יועץ אינסטלציה או יועץ אינסטלציה ומה תפקידיו?

עיקר עיסוקו של יועץ אינסטלציה הוא תכנון של מערכות אינסטלציה וצנרת בכל מבנה שהוא. מדובר בתחום מורכב שמשלב ידע בבנייה ותכנון, פיזיקה, הנדסת מים ועוד. ועם זאת אין היום בישראל תואר של ממש בהנדסת אינסטלציה. על אף זאת עדיין התחום נלמד במסגרת אקדמית בישראל וסטודנטים הלומדים הנדסת מים יכולים ללמוד את התחום במסגרת של תואר בהנדסה אזרחית.

במסגרת הכשרתו, יועץ  אינסטלציה לומד לעומק על מערכות אספקת מים וביוב, הידרולוגיה של מי תהום, בקרת מערכות מים ושפכים, טכנולוגיות חדשות לטיפול במים וכל הידע הנדרש לתכנון והקמה של מערכת ביוב ומים במבנים שונים.

הסיבה ללימודים המקיפים ולהכשרה המעמיקה, היא שתכנון מערכת אינסטלציה הוא אחד השלבים החשובים ביותר בעת בניית בית חדש או שיפוץ בית ישן. אחת הסיבות לחשיבות בבחירת יועץ אינסטלציה במרכז, בצפון או בדרום, כזה שיהיה מנוסה ומומלץ היא בהשלכות עבודתו על תהליך הבנייה. טעויות אם יקרו, ככל הנראה ולא ניתן יהיה לתקן, אלא במחיר שבירת קירות, מה שיעלה את עלויות הבנייה וידחה את מועד סיום העבודה על הבית.

יועץ אינסטלציה מומלץ

יועץ אינסטלציה מומלץ ומקצועי אחראי על קבלת החלטות קרדינליות בכל הנוגע לצנרת המים והביוב של המבנה:

 • מיקום קווי צנרת שונים.
 • איתור פגמים בצנרת ( פנימית בתוך קירות המבנה, שקועה בקרקע או חיצונית) ובכלל זה גם איתור נזילות
 • קביעת לחץ המים במערכות כיבוי אש בבניינים ( שבלעדיה לא ניתן להתקין מערכות כיבוי אש ו/ או לקבל את אישורי שירותי הכבאות לפתיחת המבנה ואכלוסו.
 • חלק מאחריותו של יועץ אינסטלציה היא גם בחינת תוכניות אתר הבנייה ואישורן מהיבטים של מיקום הצנרת, תשתיות המים השונות ותכנון מערכות זרימת המים במבנה.

חלק נוסף ומשמעותי בעבודתו של יועץ אינסטלציה הוא גם הגיבוש של נספח סניטרי – תוכנית האינסטלציה המוגשת למחלקת הביוב והמים בעירייה לצורך הוצאת היתר הבניה.

מה חשיבותו ומשמעותו של נספח סניטרי לתהליך הבנייה?

כאמור, הכנת נספח סניטרי הכרחית לקבלת היתר בניה והעירייה דורשת אותו במספר מקרים:

 1. בניית בית חדש
 2. ביצוע תוספות בניה למבנה קיים
 3. הוספת בריכת שחייה בגינה
 4. חיבור של המבנה לקו ביוב חדש

יועץ אינסטלציה בתל אביב למשל, יצטרך לוודא שחפירת הצנרת לא פוגעת בתשתיות קיימות ובכל מקרה של הגשת נספח סניטרי לרשויות העירוניות, יגיע לשטח נציג מטעם הוועדה שיבדוק ביסודיות גם את השוחות העירוניות (חפירות לריכוז מי הביוב), את קווי המים והצנרת, את עומקם ואת תקינותם. לאחר הגשת נספח סניטרי, מגיע ה"שלב המהנה" שבו יש לחכות לקבלת אישור תאגיד המים. משך הזמן שיש להמתין עד לקבלת האישור תלוי במספר גורמים: בהם גם טיב התכנון וגם אופן הבדיקה של התאגיד שמשתנה בין עיר לעיר.

כדי להקל עליכם ולהמחיש עבורכם, צרפנו לכם כאן נספח סניטרי דוגמא מצולמת:

נספח סניטרי

תמונה של נספח סניטרי

כשבוחרים יועץ אינסטלציה מחיר העבודה שלו הוא חלק מהשיקול, אך אסור שזה יהיה השיקול היחיד. כאמור, חשוב לעבוד עם יועץ אינסטלציה בדרום או בכל אזור אחר בארץ, בעל ניסיון והיכרות עם הנתונים הגיאוגרפיים והטופוגרפיים של אזור הבנייה וכמובן, כזה שזוכה להמלצות של משרדי אדריכלים באזור. בדרום למשל, הקרקע הסלעית מתאפיינת בחדירות נמוכה ולכן תכנון מערכת הניקוז ( שנמצא תחת אחריותו של יועץ אינסטלציה) צריך להתחשב בכך.

חלק מתפקידו של יועץ אינסטלציה הוא לגבש תכנית אינסטלציה שמהווה חלק בלתי נפרד מהנספח הסניטרי. בהקשר זה חשוב לציין כי כשמסכמים על עלויות העבודה של יועץ אינסטלציה, לרוב גם נספח סניטרי מחיר כלול בעבודה וחשוב לוודא זאת עם איש המקצוע הנבחר טרם תחילת העבודה.

מה כוללת תכנית אינסטלציה?

תכנית אינסטלציה מורכבת ממספר חלקים:

 1. תכנון של צנרת הביוב, מי הדולחין ( כיורים במקלחת ובמטבח, אמבטיה)ומי שופכין (שירותים) מרמת הכלים הסניטריים ( כיור, אסלה וכיו"ב) דרך קופסאות הביקורת והקולטנים ועד החיבור לשוחות הביוב במגרש ושוחת הביוב העירונית שמוקצית לחלקה. יועץ האינסטלציה הוא זה שמחליט איפה למקם את צנרת הביוב וצנרת המים לאחר שקיבל מהאדריכל את מיקומם של השירתים, המקלחת, המטבח וכיו"ב.
 2. יועץ אינסטלציה בצפון למשל עובד קשה על תכנון צנרת ניקוז מי גשם ( צמ"גים) בשל הגשמים הכבדים הפוקדים את האזור ובאופן שיעמוד בכל התקנים הרלוונטיים. למשל – אסור לחבר צנרת ניקוש מי גשם של גג עם צמ"ג של מרפסת ובהתאם, יש הגבלה של מספר המרפסות שניתן לחבר לאותה צנרת ניקוז.
 3. אחד המרכיבים החשובים של תכנית האינסטלציה ועליו אמון יועץ  אינסטלציה, הוא תכנון אספקת המים לנקודות בטיחות אש, תכנון קפדני של כיסוי הספרינקלרים ( מתזים), ווידוא שכל מערכות כיבוי האש עומדות בדרישות של מכון התקנים וכן בדרישות של שירותי הכבאות וההצלה ובהתאם להנחיותיו של יועץ בטיחות אש.
 4. תכנון אספקת מים לצריכה של מבנה, למשל שימוש במאגר מים וקביעת הנפח שלו, קביעת הספקים וחיבורים של המשאבות ועוד.

תפקידו של יועץ אינסטלציה בירושלים ובכל ישוב בארץ, למעשה הוא לוודא שכל המערכות הקשורות במים יתפקדו באופן מיטבי – בין אם מדובר במערכות חיוניות כמו ניקוז וחיבור לקו הביוב העירוני ובין אם מדובר במערכות מצילות חיים כמו מערכות כיבוי האש.

נספח סניטרי

איך בוחרים יועץ אינסטלציה מומלץ ומשתלם?

מחיר העבודה של יועץ אינסטלציה משתנה מאוד בהתאם להיקף העבודה, וזו תלויה בעיקר בגודל הבית, מספר החדרים או הקומות כשמדובר בבית פרטי, מספר הדירות כשמדובר בבניין מגורים וגודל השטח הבנוי במ"ר כשמדובר במבני תעשייה, שטחי מסחר או מבני ציבור. מרכיבים נוספים שמשפיעים על עלות העבודה הם אם מדובר למשל בבית עם ג'קוזי או בריכה, אם מדובר בבנייה חדשה, בשיפוץ או בתמ"א 38.

אנו חוזרים ומדגישים, כי חשוב לבחור ביועץ אינסטלציה מומלץ בעיקר על ידי משרד אדריכלים פעיל באזור, כזה שהתנסה בעבודה אתו ומכיר את כישוריו.

אנו עובדים עם יועצים ומהנדסי אינסטלציה מנוסים ומומלצים ומבינים שכמי שלא מחזיקים בניסיון רב בעולם הבנייה, לפעמים הדיון ועצם העיסוק בסוגיות הקשורות בתהליך הבנייה יכול להיות מתיש ולגרום לכם בעיקר לכאב ראש.

אנחנו מקווים שהמאמר עשה לכם קצת סדר וענה על השאלות המרכזיות שעלו לכם כמו מהו בכלל יועץ אינסטלציה, מה ההכשרה שלו, מהי תכנית אינסטלציה ומהו נספח סניטרי. לא פחות חשוב, ענינו גם על השאלה איך בוחרים יועץ אינסטלציה וממה מושפעת עלות השירותים החיוניים שהוא מספק. כאמור, ללא חתימתו של יועץ אינסטלציה על הנספח הסניטרי לא ניתן לקבל היתר בניה מהרשויות.

עדיין מבולבלים? אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו, ע"י השארת פרטים כאן באתר או בשיחת טלפון פשוטה והיועצים המקצועיים והוותיקים שלנו ישמחו לסייע ולענות לשאלותיכם.

שאלות תשובות בנושא יועץ אינסטלציה

שאלה: מהו יועץ אינסטלציה או מהנדס אינסטלציה ומה תפקידיו?

תשובה: עיקר עיסוקו של יועץ אינסטלציה הוא תכנון של מערכות אינסטלציה וצנרת בכל מבנה שהוא. מדובר בתחום מורכב שמשלב ידע בבנייה ותכנון, פיזיקה, הנדסת מים ועוד. ועם זאת אין היום בישראל תואר של ממש בהנדסת

שאלה: מה כוללת תכנית אינסטלציה?

תשובה: תכנון של צנרת הביוב, מי הדולחין. 2. תכנון צנרת ניקוז מי גשם ( צמ"גים) 3. הוא תכנון אספקת המים לנקודות בטיחות אש, תכנון קפדני של כיסוי הספרינקלרים ( מתזים).

שאלה: איך בוחרים יועץ אינסטלציה מומלץ ומשתלם?

תשובה: מחיר העבודה של יועץ אינסטלציה משתנה מאוד בהתאם להיקף העבודה, וזו תלויה בעיקר בגודל הבית, מספר החדרים או הקומות כשמדובר בבית פרטי, מספר הדירות כשמדובר בבניין מגורים וגודל השטח הבנוי במ"ר כשמדובר במבני תעשייה, שטחי מסחר או מבני ציבור. מרכיבים נוספים שמשפיעים על עלות העבודה הם אם מדובר למשל בבית עם ג'קוזי או בריכה, אם מדובר בבנייה חדשה, בשיפוץ או בתמ"א 38.