תוספת בניה

תוספת בניה לבניית מרחב מוגן (ממ"ד)

תוספת מרחב מוגן בבית פרטי או בבניין משותף היא הממ"ד הנבנה מבטון מזויין ושטחו 9 מ"ר נטו (12.5 מ"ר ברוטו). בכל ממ"ד, חייבים להיות שני צינורות אוורור, אחד כלפי פנים הבית ואחד כלפי חוץ. בנוסף על כך, בממ"ד יותקנו חלון ודלת אטומים ועמידים בפני הדף ורסס, על פי תקני הג"א.

החל משנת 1991, החוק מחייב להוסיף ממ"ד לכל מבנה חדש או לכל תוספת. אשר לתוספת, ניתן להגיש בקשה לפטור כל עוד שטחה אינו עולה על 12 מ"ר. באזורים שבהם אין בנמצא ממ"ד או מקלט, הרשות מטעם הוועדה לחוק תכנון ובנייה אינה מקבלת בקשות לתוספות ולהיתרים ללא אישור הג"א, המחייב את בעל הנכס לבנות בשטחו ממ"ד.

תוספת בניה לבניית מרחב מוגן (ממ"ד)

מה צריך לבדוק טרם תחילת תהליך תוספת בניה לבניית ממ"ד?

יש לבצע מספר בדיקות מקדימות כדי להוסיף מרחב מוגן דירתי למבנה קיים, אך יש לזכור כי הרשויות המקומיות והמדינה מעודדות בניית מרחבים מוגנים (בעיקר בשטחי עוטף עזה):

  • בדיקה המוודאת את הזכות לתוספת בנייה בשטח הנכס.
  • הסכמת 75% מהשכנים לתוספת (במקרים שבהם אין אחוזי בנייה שלא נוצלו – נדרשת הסכמת 100% מהשכנים).
  • התאמת המיקום הפיזי של הממ"ד. לעתים ניתן לבנות מעבר לקו בניין, בפרסום הקלה.

הקלה באישור ועדת התכנון המקומית – בהתחשב בעובדה כי תוספת ממ"ד פוגעת לרוב בחזות הבניין וחוסמת את האוויר, את האור או את הנוף לשכנים – יש התנגדות טבעית של כמה מהשכנים למיקומו של הממ"ד, אולם הוועדות המקומיות מייחסות חשיבות רבה לפן הביטחוני של הממ"ד גם במחיר הפגיעה במתנגדים.

בשנת 2008, הוסיף המחוקק את תיקון 28 לחוק המקרקעין. תיקון זה מאפשר לדון בבקשה כאשר יש הסכמה של 60% מבעלי הדירות. בנוסף על כך, תיקון 79 לחוק המקרקעין (2007) מאפשר הליך מזורז לקבלת היתר בניה למי שאין בבעלותו מרחב מוגן. למעשה, שתי התקנות מאפשרות להתגבר ביתר קלות על ההתנגדויות, אך בראש ובראשונה יישום החקיקות לטובת האוכלוסייה במטרה לאפשר התגוננות בשעת מלחמה או אסונות טבע למיניהם.

תהליך תוספת בניה לבניית ממ"ד?

כמה עולה תוספת בניה של ממ"ד לדירה?

נכון להיום ב- 2020 עלות ממ"ד בגודל סטנדרטי מוערכת בכמאה עשרים אלף ₪. נוסף על כך יש להביא בחשבון בהצעות המחיר תוספות, כגון חשמל, איטום, גמר, גג, ביסוס וחיפוי. המחיר אינו כולל תכניות עבודה והגשה אדריכליות, מהנדס ויועצים למיניהם.

זמן הטיפול בקבלת האישורים הוא בין חודשיים לשלושה חודשים מיום הגשת התכניות לאישור הוועדה. יש להביא בחשבון כי בהוספת ממ"ד יש פוטנציאל להשבחת הנכס, ולכן קיים פה תשלום אגרות ומסים לרשות. במקרים חריגים, על פי רוב כשאין בנמצא מרחב מוגן באזור הנכס, יש פטור מתשלום היטל השבחה על פי החלטת הוועדה.

אין לראות באמור במאמר זה ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית או אחרת. חשוב לשקול כל מקרה לגופו ולבדוק מול הרשויות המוסמכות.

תוספת בניה לבית פרטי

תוספת בניה לבית פרטי

תוספת בניה היא מגמה הולכת ומתפתחת בשנים האחרונות בקרב אנשים אשר רוצים להגדיל את שטח ביתם. בין אם זה הוספה סגירה של מרפסת, ניצול הגג לצרכים שונים, הוספת ממ"ד, בנייה על הגג,  גדרות, פרגולות או חדרים נוספים הצמודים למבנה הקיים. למראית עין ראשונית נראה כי התהליך הוא קל, ידידותי ומזמין, אולם הוא כרוך בתקנים רבים אשר מוגדרים בחוק והליכים בירוקרטים מתישים של הוצאת אישורים מגופים ו-וועדות שונות. חשוב לדעת שלא לכל מבנה ניתן להוסיף שטח בנוי והדבר מותנה בקבלת אישור מהרשויות.

 

 

אז כמה עולה ממ"ד? ובכמה הוא יכל להשביח לכם את הנכס? צירפנו סרטון קצר שמסביר👇.

 

 

דברים שחשוב שתדעו על תוספת בניה אישורים

בין אם מדובר בבניה על גג, סגירה או הוספה של מרפסת או בנית חדר נוסף כגון ממ"ד או חדר עבודה המוצמד למבנה קיים, תוספת בניה צריך מכם לעשות עבודת הכנה יסודית מוקדמת ולהצטייד בכל הטפסים הדרושים לתחילת העבודה. כפי שפתחנו וכתבנו, לא בכל המבנים ניתן יהיה לעשות את ההוספה של השטח וקבלת היתר מהרשויות המקומיות תהיה תלויה בכמה משתנים:

  1. אם בתב"ע (תכנית בניין עיר) ישנו עדכון על זכויות בניה נוספות.
  2. במידה וישנן זכויות בנייה בנכס של שטח שעדיין לא נוצל באישור הבנייה שקיבלנו מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה בטרם בנינו את הבית או הדירה. במידה ומדובר במקרה שכזה ניתן יהיה לפנות לאותה הוועדה ולבקש לנצל את זכותם לתוספת הבנייה במועד מאוחר יותר.
  3. חניה, מחסן, מרתף בגובה של עד חצי מטר, חדר אשפה, חדר כביסה או כל שטח אחר המשמש לפעול ואחסון מוגדרים כשטחי שירות והם מקנים את הזכאות לתוספת בניה.
  4. גם ממ"ד נחשב לשטח שירות כאשר מאז מלחמת המפרץ ישנה תקנה המתייחסת אליו ככזה על מנת לתמרץ בעלי נכסים להוסיף אותו. התקנה הביאה עמה את הבשורה המתירה לבנות את הממ"ד גם אם השטח שלו אינו כלול באחוזי הבניה המותרים לבית או לדירה.

תוספת בניה על הגג – וייצמן אדריכלות והנדסה

אם כן, למדנו שתהליך של תוספת בניה הינו תהליך מורכב אשר יכול בלא מעט מקרים גם להיות מתיש בעבודה עם כל הטופסולוגיה הכרוכה בו. אנחנו בחברת 'וייצמן – אדריכלות והנדסה' מודעים לכך ומציעים שירות המלווה את לקוחותינו מרגע קבלת ההחלטה ועד החתימה הסופית על החוזה. עם שנים של ניסיון וצוות המורכב מהון אנושי איכותי ומקצועי אנו ללוות אתכם ולזרז את כל הפרוצדורה לזמן קצר ביותר. רוצים לשמוע עוד? התקשרו אלינו ונקבע פגישה על כוס קפה.