יועץ מיזוג אוויר | פינוי עשן | ויצמן אדריכלות הנדסה- משרד מתכננים ויעצים

אחד הדברים המהותיים שיש עליו דגש בענף הבנייה במדינה חמה כמו שלנו, הם מבנים בעלי מערכת מיזוג איכותית ועמידה לאורך שנים רבות. לכן, היה ואתם נמצאים בעיצומו של תכנון מבנה או שיפוץ, מומלץ לכם להיעזר כבר בשלב זה בליווי של יועץ מיזוג אוויר. מה מטרתו של יועץ מיזוג מקצועי וכיצד הוא מסייע לקבלני בניין או יזמים? איך יועץ מיזוג אוויר יודע לתת ממענה למערכת המיזוג שאמורה להשתלב בפרויקט? באיזה שלב כדאי להסתייע ביועץ מיזוג?

כל קבלן או יזם בנייה, יהיה עסוק בפרויקט שלו במגוון תחומים – בגיוס משאבים, בהתנהלות מול דיירים, גיוס אנשי מקצוע רבים וכולי. בין כל אלה, יהיה לו צורך גם במעורבותו של יועץ מיזוג אוויר שייתן מענה הולם ומקצועי לכל נושא המיזוג במבנה. בעזרתו של מומחה במיזוג, ניתן יהיה לדעת אילו עלויות כרוכות במערכת מיזוג מתאימה וכיצד היא עומדת להשתלב עם כל יתר התוכניות והקונסטרוקציה. להלן המדריך המלא לבחירת יועץ מיזוג אוויר שיסייע לכם להבין את המשמעות בליוויו.

יועץ מיזוג אוויר

תפקידו של יועץ מיזוג אוויר

יועץ מיזוג אוויר הינו האדם שמתמחה בכל מה שקשור למיזוג החלל ומערכות המיזוג הקיימות בו. תפקידו בכל פרויקט אליו הוא מוזמן יהיה לספק תכנית ראשונית שמפרטת את כלל מערכות המיזוג במבנה בהתאם לכלל שיקוליו המקצועיים. יועץ מיזוג ידע לייעץ ולתכנן את מערכות מיזוג האוויר, כשהוא לוקח בחשבון את מיקומם של המזגנים, את המעבר של כל התעלות, את הספק והמדחס כשהוא מתחשב גם בתקציב הקיים. מערכת מיזוג איכותית וידידותית לסביבה תהיה לפני הכל חסכונית בחשמל והמערכות בה יפעלו באופן תקין ובהיעדר תקלות בשל עומס יתר. בתהליך התכנון יועץ מיזוג אוויר יסנכרן את התוכניות שלו עם יתר אנשי המקצוע שמעורבים בפרויקט בכל נושא המיזוג והאוורור במבנה (המיקום, הגודל, הדגמים, הספקים של מערכות מיזוג וכולי).

כל השיקולים בבחירת של מערכת מיזוג

אחת המטרות שיש לכל יועץ מיזוג הינה פריסה של כל מנעד השיקולים הקיימים מול אותו קבלן או יזם של הפרויקט. נכון שהיזם הוא האדם שלמעשה מכיר כל דבר שיש לו זיקה לפרויקט, אולם הוא אינו מבין תמיד לעומקו של כל תחום, לרבות בתחום המיזוג והחימום שהוא תחום מסועף בפני עצמו. כאן נכנס לתמונה יועץ מנוסה, שבוחן את השטח בקפידה, את כל האילוצים והאפשרויות ומספק פתרונות יצירתיים, חדשניים ויעילים בכל הנוגע למערכות המיזוג של הפרויקט. אפשר להתייעץ אתו לגבי סוג המזגנים שמומלץ להתקין, כמות המזגנים, מיקום שלהם בכל דירה או במבנה וכן הלאה.

יועץ מיזוג

מענה בהתאם לאופי של הפרויקט

לאחר כל תכנון מערכות המיזוג במבנה, בהתאם לכמות החללים, תתבצע התקנתם בשטח. בשלב זה ניתן לזהות שיש הבדלים בין סוגי הפרויקטים, כמו לדוג' במבנה רב קומות עם חללים קטנים – זאת לעומת קומפלקס אקסקלוסיבי שיש בו מעט קומות אך דירות שמתפרסות על שטח גדול. באופן טבעי, לא ניתן יהיה לצפות מהקבלן שידע לספק את המענה היעיל שניתן, על כן, יועץ מזגנים מקצועי הוא האדם שידע לכוון למערכת מיזוג אולטימטיבית שתיטיב עם כל פרויקט.  

מתי כדאי להתקשר עם יועץ מיזוג?

יועץ מיזוג יכול להיות מעורב בכל שלב במהלך הקמת הפרויקט, אך ככל שהוא יהיה מעורב בשלב מוקדם, כך ניתן יהיה לחסוך בהוצאות רבות. לעומת זאת אם נתעכב בייעוץ המקצועי שלו, אנו עלולים להסתכן בהתקנת מערכת מיזוג שאינה מתאימה, מה שעלול לגרור לעיכוב משמעותי בלוח הזמנים של הפרויקט. לעיתים קבלנים או יזמים אינם מודעים לכך, אך יש שוני בין מערכת מיזוג שמתאימה לבניין דירות שמכיל קומת ביניים לבין בניין משותף שאין בו קומת ביניים או קומת גג, זה משנה את כל התכנון של מערכות המיזוג, אותו דבר גם במערכות מיזוג ייחודיות שיכולות להתאים לבית צמוד קרקע ללא בידוד, לעומת כאלה שתהיינה יעילות יותר בבית צמוד קרקע שיש בו בידוד.

מומחה מיזוג אוויר

מיזוג בהתאם לשיקולים כלכליים

יש לזכור שהאקלים בישראל כיום מחייב כל בית להתקין מערכת מיזוג שתספק מענה עבור חודשים ארוכים במהלך השנה. הן בחורף והן בימי הקיץ הלוהטים. אחד השיקולים שכל אחד יעשה הינו שיקול כלכלי כשהמטרה תמיד לשאוף להשיג את אמצעי המיזוג היעיל, האיכותי והחסכוני ביותר. היתרון בבחירת פתרונות מיזוג הינם בכך שהם מצליחים לתת מענה לצרכיהם של הדיירים במהלך כל השנה. כאמור, כבר ידוע כי הכי  נכון ומשתלם יהיה לחמם כל מבנה על ידי מזגן על פני כל אמצעי חימום אחר, אולם עבור זה יש למצוא את המענה המתאים ביותר.

מעורבות של יועץ חיצוני תהיה גם שיקול כלכלי חכם ומשתלם עבור הקבלן של המבנה או היזם, השקעה שבסופו של דבר תחזיר את עצמה כשהמחשבה הינה חיסכון באנרגיה. בנוסף, בחירה במערכת מיזוג שתתאים תביא אתה מאפייני פרויקט שיסייעו לעמוד בכל התקציב הכלכלי שזה פקטור מהותי בכל הנוגע לענף הבנייה. מהבחינה הזו גם לא יהיה הבדל בין הקמה של בניין חדש לבין שיפוץ של מבנה.

הטעות הנפוצה היא לחשוב כי יועץ מיזוג מתמקד אך ורק בכל מה שקשור לקירור של החלל בימות הקיץ, כשהנכון הוא שמדובר באיש מקצוע שמעניק גם מענה לחימום והסקה ויתרה מכך, פתרונות הולמים עבור סוגיית האוורור, מה שחשוב לא פחות בחללים רבים. בעזרת תכנון מקצועי, כל קבלן בניין יצליח לעמוד בכל התקנים וההנחיות של הועדות המקומיות או המחוזיות שבאחד מהם המבנה ממוקם.

יועץ מיזוג הינו בר השפעה רחבה

כיצד בא לידי ביטוי השפעתו של יועץ מיזוג בכל הנוגע לאוורור החלל?

יש פן טכני משמעותי בעבודתו של יועץ מיזוג. להלן כמה פעולות שעליהן הוא עשוי להמליץ מתוקף תפקידו על מנת שהקבלן יבטיח לפרויקט שלו מערכת מיזוג ואוורור יעילה –

  • מיקום אסטרטגי של תעלות המיזוג.
  • מעברים אידיאלים בין תעלות וקומות.
  • הספק מדחסים.
  • אפקטיביות של אוורור שהוא מלאכותי.

כפי שניתן להסיק תפקידו של היועץ יהיה להבין מה מאפיין את המבנה ואיך ניתן לשלב בתוכו מערכות של מיזוג טבעי ואוורור. בצורה הזו היועץ יחסוך בלא מעט הוצאות לקבלן או ליזם בהיעדר פגיעה במניעיהם של הדיירים.

הפן הבטיחותי בשירות מומחה מיזוג אוויר

לא ניתן לעסוק בשירות של יועץ מיזוג אוויר בבתים פרטיים או במבנים משרדיים מבלי להזכיר את כל העניין הבטיחותי. שכן, מדובר באחד מאנשי המקצוע הבודדים שיש להם את הסמכות להמליץ לקבלן מה לעשות על מנת להבטיח פינו עשן לצרכי כיבוי אש. אחד הגורמים לסיכון של מוות בזמן שריפה הינו מחנק מעשן. כשמותקנות במבנה מערכות פינוי עשן זה יקטין פי כמה את הסכנה בפגיעה בנפש וגם ברכוש. מובן שכל קבלן יצטרך בנוסף להשיג את האישור הרלוונטי והכשיר מטעם כיבוי אש, אולם קיים סיכוי רב להשיג את האישור הזה מהר כל זמן שמתכננים את בניית המבנה בליוויו של יועץ מהימן. לאורך זמן, ההמלצות הללו הן אלה שתקבענה היכן יוצבו המפוחים של פינו עשן ואת תקינותן של מערכות המיזוג בכל מקרה בו קיים עומס יתר. בנוסף, אצל קבלנים או יזמים שיש להם כוונה להעניק שירות תחזוקה ללקוחות שלהם, מדובר בשירות בעל ערך רב.

פרויקט איכותי מצריך חברה איכותית לייעוץ מיזוג!

רק התייעצות עם יועץ מיזוג מוסמך מטעם חברה מומחית ידע לאמוד אחר כל האילוצים והתנאים כבר בשלב מוקדם של תכנון הפרויקט ולספק פתרונות מיזוג, חימום או אוורור מתאימים. הוא ידע כיצד להביא לחסכון בהוצאות מבלי שתהיה לכך השפעה על הבחירה. היתרון העיקרי בחברה לייעוץ מיזוג אוויר הינו – ריכוז של כלל שירותי הייעוץ  שהם כוללים בין היתר –  התקנות של מערכות שחרור, בקרה ושליטה בשחרור עשן בחירה במערכות לחץ אוויר בחדר מדרגות, איטום במעברי אש, מדפי אש ועשן, חלונות שחרור עשן, מפוחים וכדומה.

שאלות תשובות יועץ מיזוג אוויר

מי צריך יועץ מיזוג אוויר?

כל אדם שעוסק בבנייה של מבנה יהיה זקוק לייעוץ מיזוג אוויר כדי לקבוע את גודל הספק המזגנים אותם יתקינו בדירות או במשרד. הוא ידע גם מה עדיף – מזגן מרכזי או במקרה אחר מספר של מזגנים שמקררים במקביל. כמו כן, המשמעות של מיזוג אוויר במבנה תשפיע על צריכת החשמל ולכן יש לוודא כי יועץ מיזוג אוויר הינו בעל ניסיון וידע רב ושחלק מהשיקולים שהוא לוקח הינם מערכת אוורור ומיזוג שהיא חסכונית ואמינה ביותר.

כמה עולה ייעוץ מיזוג אוויר?

ייעוץ מיזוג אוויר מתומחר בצורה שונה ועל פי נתונים משתנים בכל אחד מהפרויקטים לו הוא מספק שירות. הנתון הראשון הינו סוג המבנה – מבנה משרדי יתומחר אחרת ממבנה שמיועד למגורים או ממפעל תעשייתי. בנוסף, כל יועץ מיזוג אוויר מתמחר את העבודה שלו אחרת ובהתאם לשנות ניסיונו במקצוע. גם מיקום הפרויקט נחשב לנתון מהותי שיש לקחת בחשבון מאחר שיש מקומות לוהטים בחודשי הקיץ שדורשים אמצעי קירור 24/7 ונדרשת שם עבודה מורכבת הרבה יותר. המחיר עבור יעוץ מיזוג לבית פרטי עשוי לעלות בין אלפיים ועד כמה אלפי שקלים, זה תלוי בגודל החלל, מספר הקומות, המיקום הסביבתי, שיטת מיזוג מועדפת וכולי. המחירים ינועו גם בהתאם לכמות הדירות והקומות שצריך לאוורר. כמו כן, המחיר עבור ייעוץ מיזוג לבניין קומות ינוע אף הוא בין כמה אלפי שקלים לכמה עשרות אלפים, הכל יהיה תלוי במידות השטח, באילוצים הקיימים ובמטרת המבנה וכולי.

מה כולל הליך ייעוץ מיזוג אוויר?

התהליך מתחיל מקבלת התוכניות העדכניות ביותר של המבנה לידיו של היועץ מיזוג שמתחיל לבחון כיצד הוא משלב ומסנכרן את תוכניות המיזוג לצד התוכניות האדריכליות וכל תוכניות החשמל. כמו כן, הוא לוקח בחשבון את חומרי הגלם מהם עשוי המבנה ואת הצבירה האנרגטית שלהם. גם הבידוד והאיטום הינם חלק מהותי בתכנון המיזוג מאחר וזה ישפיע על יכולת אגירה ושחרור החום מהחללים במבנה. בסיום התכנון המפורט היועץ יוציא מפרט טכני של כלל אמצעי המיזוג והאוורור שנראים לו הכי מתאימים לאופי הפרויקט ויאשר אותם מול האדריכל של המבנה. במהלך יישום התכנית בפועל, היועץ יגיע לפקח ולוודא שאכן הוקמו כל אמצעי המיזוג כמתוכנן ובהתאם לכל התקנים.

איך לבחור יועץ מיזוג אוויר?

יועץ מיזוג אוויר צריך להיבחר בהתאם למספר גורמים כשהראשון מבניהם הוא ניסיונו המקצועי. יועץ מיזוג אוויר מנוסה יכול להמליץ על מערכות מיזוג כלכליות ומותאמות יותר שעומדות בהתאם לכלל הצרכים של המבנה, הרבה יותר מיועץ שהוא אינו מנוסה. כמו כן, הוא צריך לדעת להתאים את המחיר לכל תנאי ואילוץ, ככל שהמבנה מורכב יותר וכולל יותר מערכות מיזוג ושטחים שיידרש לקרר או לחמם אותם, כך העלות ליועץ מיזוג יהיה יקר יותר, אולם יש לשים לב כי המחירים הגיוניים, לא כדאי לקחת את המחיר הזול או היקר ביותר ולהיות משוכנעים כי זה מה שמעיד על טיב העבודה. רצוי לקבל המלצות על יועץ מיזוג אוויר מכל מי שעבד מולו והיה מרוצה משירותו.

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות