חיפוש

ליעוץ ללא עלות וקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים

יועץ אבטחה

יועץ אבטחה וביטחון | תכנון מערך הבטחה ומיגון

23/02/2024

תוכן עניינים

08/11/2021

כשאנשים שומעים את המילה אבטחה הם מדמיינים בראשם לרוב מאבטח שעומד בכניסה של מבנה ובודק את כל הנכנסים והיוצאים. אולם, אבטחה וביטחון כוללים מנעד של יישומים בשטח שמטרתם לשמור ולהגן על הציבור, על מבנים ועל רכוש. בהתאם למציאות הקיימת במדינתנו, מאחורי כל מערך אבטחה איכותי עומד לו תכנון מוקפד עם מחשבה אסטרטגית מעמיקה, ניסיון וידע בתחום. אבטחה טובה היא אבטחה שיודעת לאסוף כל מידע רלוונטי, לגבש אותו לתוכנית ולקחת בחשבון כל פרט ופרט – החל מהמיקום האופטימלי של האזעקה ועד למספר המאבטחים הנדרש. את כל עבודת התכנון הזו יבצע מי אם לא –  יועץ אבטחה וביטחון. יועצי אבטחה הינם אנשי מקצוע מנוסים שאמורים ליצור מערך עבודה ניהולי בטיחותי ותקין יחד עם הבנה מעמיקה בכל הנוגע לאמצעי אבטחה, ניהול סיכונים וחיזוי תרחישים מסוכנים בהתאם לתנאים הסובבים ולמציאות הקיימת.

תפקידיו העיקריים של יועץ אבטחה וביטחון

למעשה, יועץ ומומחה אבטחה פועל בתהליך שהוא הדרגתי. הוא יתחיל מתחקיר נרחב על המקום שעליו הוא צריך לשמור. הוא יוודא כמה אנשים אמורים לאכלס אותו או מה מספר האנשים שנמצאים בו כעת, מיקומו הגיאוגרפי וכולי. לאחר שהוא ישכלל את כל הנתונים הרלוונטיים הוא ינסה לצפות את כל התרחישים והסכנות הצפויות במתחם עצמו. את כל זה, הוא יעשה באמצעות הניסיון והידע הרב שרכש מתוקף תפקידו בכל הנוגע לסכנות שאינן צפויות או סכנות שצפויות בהתאם לנתונים הקיימים במתחם או באתר. לאחר שהוגדרו כל תרחישי האיום והסכנות הצפויות, יתחיל תהליך ייעוץ האבטחה בבניה של מודל מבצעי שתואם את התרחיש וגם את הצרכים של הלקוחות. לבסוף, הוא יגבש המלצה לנוהלי עבודה בנושא אבטחה, שאותן הוא הסיק למעשה מתוך שלל האילוצים הקיימים.

אילו יועצי בטיחות כדאי שתכירו?

רוב יועצי הבטיחות הינם ממוני בטיחות בהתאם לחוק שעברו הסמכה ייעודית ויש להם אישור חתום שמאפשר להם לספק ייעוץ אבטחה לכל בית עסק, קבלן או יזם. יש מספר יועצי בטיחות שכדאי להכיר כדי להבטיח יציאה בטוחה לכל פרויקט גדול, שתצליח להקל על כל מי שממונה על הפרויקט וגם על מנת להצליח לקבל במהרה טופס 4 או רישיון עסק. תוכלו למצוא בין היותר יועצי אבטחה להיתר בניה, יועצי אבטחה למועדונים, יועצי אבטחה לרישוי עסק וכן הלאה.

יועץ בטיחות באש

בכל הנוגע לבטיחות מאש יועץ מערכות אבטחה יוכל לתכנן את מערכות האש השונות שמיועדות לשימוש בכל מקרה של שריפה במבנה הפנימי או באזור החיצוני של המבנה. העבודה של יועץ בטיחות באש תצריך את כל אנשי המקצוע המעורבים בפרויקט לשכלל את המרחקים בשטח ולעמוד בכל הדרישות בהתאם לחוק. בתום גיבוש ותכנון מערכות האש יהיה עליו לדאוג שכל המערכות הייעודיות עומדות בדרישות התקן. במהלך תהליך הבנייה יועץ האבטחה יגיש לרשות המקומית ולשירותי כיבוי והצלה את התכוניות והאישורים לכל מערכות האבטחה שיוצבו במקום על מנת לקבל אישור.

יועץ מיגון

בישראל רובנו חשופים למנעד סכנות שעלולות להיגמר באסון כגון: פיגוע, מלחמה, תנאי אקלים קיצוניים, רעידת אדמה, הצפה ועוד. שירות מהימן של יועץ מיגון מבנים הינו שירות אקוטי, שכן באמצעות שירות זה ניתן יהיה להפוך כל מבנה לבטיחותי יותר כבר בשלבי התכנון, זאת כל עוד מתייחסים בכובד ראש לכל נושא המיגון וכך הופכים את המבנה להרבה יותר בטיחותי ועמיד. חלק מתפקידיו של יועץ מערכות מיגון יהיה לערוך תכנית ייעודית שכוללת בתוכה את כלל המרחבים המוגנים, הקפדה על הנחיות של פיקוד העורף וכלל הסימונים הנדרשים ובנוסף, הגשה של כל נספח אבטחה ובטיחות לקבלת אישור להיתר בנייה.

יועץ בטיחות בעבודה

יועץ ביטחון בתחום העבודה יסייע למעסיק להכיר ולהבין יותר לעומק כל מה שקשור לנושא הבטיחות, גהות ובריאות תעסוקתית. באתרי בנייה, במבני תעשייה ובמפעלים עלולים להיות מפגעי בטיחות שקשורים לתנאי הסביבה (עיסוק בחומרים מסוכנים, מנופים, מלגזות וכלי עבודה שדורשים עמידה בנהלי בטיחות, הכשרה וכולי.) ממונה בטיחות תפקידו לאתר כל מפגע פוטנציאלי ולהתריע עליו בפני המעסיק. כמו כן, יועץ האבטחה וביטחון צריך גם לדאוג כי יש התקני בטיחות וגהות ראויים במקום. תפקידו של היועץ יהיה גם להכין, בהתאם לכל הממצאים, תכנית מוקפדת להדרכת העובדים במקום עבודתם ולספק להם את כל האינפורמציה הנדרשת בהתאם לתקנות הפיקוח של סוג עבודתם.

יועץ בטיחות בתנועה

יועץ תנועה הינו אחראי על תכנון של חנייה במבנים פרטיים, ציבוריים, מסחריים וכן הלאה. התכנון מתמקד בגישה לאותן חניות, הרשאה לעיקולים לניידות סוגי הרכבים השונים ובתכנון נגישות לשטח. משמע, במקרה של הקמת שכונה בעיר לדוגמא, תפקידו של יועץ התנועה יהיה לחשב ולתכנן את כל צירי התנועה שיובילו לשכונה, לחשב את כמות המשתמשים במדרכות ולוודא שהתנועה תזרום בבטחה ובהיעדר צפיפות, בהתאם למדיניות החניה בארץ. לכל פרויקט רצוי לבחור ביועץ תנועה / מהנדס תנועה, שמכיר את תנאי השטח, שיש לו ניסיון בעבודה עם הרשויות המקומיות, זאת במטרה שכל התהליך יתבצע בצורה חלקה ויעילה.