טופס 4 📜

אז מהו טופס 4 ואיך משיגים אותו. צירפנו סרטון קצר כדי להסביר בגדול מה זה טופס 4

אם יצא לכם בעבר לעבוד באתר בנייה או לחלופין, בניתם את ביתכם או מבנה אחר סביר להניח שנתקלתם במונח טופס 4. הטופס מתייחס לרוב לאישור חיבור המבנה לתשתיות חשמל ומים וניתן אך ורק עם המבנה עומד במספר תנאים. אם כן, הטופס מבטיח כי המבנה עומד בתנאים הנדרשים ובטוח למגורים או שהייה, הבעיה העיקרית היא שגם במידה והמבנה עומד בכל הדרישות הבקשה על לאישור הטופס היא תהליך ארוך ולעיתים אף מייגע. כל מה שרציתם לדעת על הטופס ועוד במאמר שלפניכם.

טופס 4 עצמו

כפי שנכתב בפסקה הקודמת, טופס 4 או בשמו המלא "בקשה לחיבור מבנה ראוי לחשמל, מים וטלפון" מאפשר לאחר חתימתו להתגורר במבנה. הטופס נחתם לרוב על ידי העירייה או המועצה ששטח הבניה נמצא בתחומה. הרעיון המרכזי שעמוד מאחורי טופס 4 הוא בטיחות המבנה, כך שמבנה שאינו בטוח לא יקבל אישור בטופס שכזה ולא יוכל להתחבר לרשתות השונות, בכך יהיה קשה מאוד (עד בלתי אפשרי) להתגורר בו.

פרמטרים נבדקים

על מנת לקבל טופס 4, נדרשים מספר דברים מהמבנה ומקבלן הבנייה עצמו. בחלקו של המבנה, הוא צריך לעבור בדיקה על ידי חברת החשמל, המים והטלפון על מנת לוודא שהוא מאפשר התחברות לכולן. בנוסף, צריך לעבור אישור מהנדס, זה בודק כמובן את איכות המבנה, היציבות שלו, ועמידות בנזקי טבע וזמן. המהנדס צריך לבדוק גם את קיימו ועמידותו של מרחב מוגן דירתי או בשמו הידוע הממ"ד. בחלקו של הקבלן, נופל בעיקר הוכחה לעבודה בטוחה באתר ולפינוי הפסולת לאחר סיום הבניה או במהלכה. ניתן לקבל טופס שכזה לפני סיום פינוי הפסולת, אך יש לפנותה עד לתקופה של שנה מרגע סיום הבנייה.

שכירת חברה שמתמחה בתחום

מכיוון שתהליך קבלת טופס 4 הוא ארוך וכולל לרוב דו שיח עם מספר רב מאוד של גופים, מומלץ מחום לשכור את שירותיו של אדם המתמחה בהגשת טופס שכזה. אישורי אקוסטיקה, מעלית, בטון, שלד המבנה, מערכת ניקוז וגישה לנכים הם רק חלק קטן מהנושאים שחשוב לבדוק לפני שמגישים טופס שכזה. במידה והגשתם טופס בצור שגוייה, או שלחלופין המבנה לא עומד בדרישות התגוררות במנה אסורה על פי חוק.

כל מה שרציתם לדעת על טופס 4

אלו יועצים נדרשים לצורך קבלת טופס 4?

ובכן סוגי היועצים והאישורים משתנים מוועדה לוועדה ולסוג המבנה .ודרישותיה ניתנים בידי רשויות התכנון ובניה .אבל לרוב אם רשמה זהה

טופס 4 – סיום הבניה ואכלוס המבנה

מהו אדריכל – עורך הבקשה

הראשון שמבניהם הינו עורך הבקשה – האדריכל אשר עושה את עבדותו בתיאום המצב הבנוי להיתר הבניה ותכנית המדידה העדכנית.

מתכנן פיתוח \ אדריכל נוף

אדריכל נוף או עורך הבקשה ,הכול בהתאם לדרישות הוועדה כאמור . אשר בודקים ומתאימים את ביצוע עבודות הפיתוח במלואם בהתאם להיתר. במידה ובוצעו שינויים ביחס להיתר בניה, יש לטפל בהשגת ביתר בנייה לעבודות פיתוח תואם מצב קיים. לפי תקנות הבניה והתכנון.

מהו מתכנן שלד?

מתכנן השלד נקרא כמו כן, גם מהנדס בניין. כמו כן, צריך הוא לתת הצהרה שהמבנה נבנה לפי הנחיותיו ותכנונו המאושר. לפי תקנות הבניה והתכנון.

מתכנן חשמל \ מהנדס חשמל \ חשמלאי מוסמך

תפקידו להצהיר שאכן מערכות החשמל במבנה בוצעו לפי תכנונו. כמו כן, יבוא תפקידו לידי ביטוי בעריכת ביקורת עם חברת חשמל למבנה לאחר קבלת טופס אכלוס. לפי תקנות הבניה והתכנון.

מהו יועץ אינסטלציה? \ יועץ סניטרי \ אדריכל מורשה

תפקידו כמו כן להצהיר שאכן מערכות הסניטריה ואינסטלציה במבנה בוצעו לפי הנחיותיו ותכנונו לפי תקנות הבניה והתכנון.

מתכנן מיזוג אויר \ יועץ יועץ מיזוג אויר \ אדריכל מורשה

תפקידו כמו כן להצהיר שאכן מערכות מיזוג האוויר במבנה בוצעו לפי הנחיותיו ותכנונו לפי תקנות הבניה והתכנון.

מתכנן מדרגות נעות \ יועץ מדרגות נעות \ אדריכל מורשה

תפקידו כמו כן להצהיר שאכן מערכת המדרגות במבנה בוצעו לפי הנחיותיו ותכנונו לפי תקנות הבניה והתכנון.

מתכנן מעליות \ יועץ מעליות

תפקידו להצהיר שפיר המעלית והתקנם הפנימי אכן בוצע לפי הנחיותיו ותכנונו לפי תקנות הבניה והתכנון.

יועץ קרקע

תפקידו להצהיר שאכן בוצע לפי הנחיותיו ותכנונו לפי אשר תקנות הבניה והתכנון.

יועץ תנועה – מתכנן תנועה ותמרורים

תפקידו להצהיר שאכן בוצע לפי הנחיותיו ותכנונו אשר לפי תקנות הבניה והתכנון.

יועץ בטיחות אש

תפקידו להצהיר שמערכת כיבוי האש אכן בוצע לפי הנחיותיו ותכנונו אשר לפי תקנות הבניה והתכנון.

יועץ בטיחות כללי \ אדריכל מורשה \ ממונה בטיחות

תפקידו להצהיר שהעבודות בוצעו לפי הנחיות הוועדה בבטיחות המקסימלית אשר לפי תקנות הבניה והתכנון.

מורשה נגישות – יועץ נגישות \ אדריכל מורשה

תפקידו להצהיר שסדרי הנגישות אכן בוצעו לפי הנחיותיו ותכנונו אשר לפי תקנות הבניה והתכנון.

מנהל פרויקט

תפקידו להצהיר שסדרי הנגישות אכן בוצעו לפי הנחיותיו ותכנונו אשר לפי תקנות הבניה והתכנון.

כיבוי אש

תפקידו לחתום התכניות לפי הנחייה של יועץ בטיחות אכן בוצע לפי הנחיותיו ותכנונו אשר לפי תקנות הבניה והתכנון. לאתר כיבוי אש לחץ כאן

אלו יועצים נדרשים לצורך קבלת טופס 4?

מהו טופס 4? וכיצד משיגים אותו בצורה מהירה?

פרויקט בנייה בכל היקף שהוא, מהקמת בית פרטי ועד לסגירת מרפסת או בניית ממ"ד, הוא לא דבר שיש להקל בו ראש מבחינה בטיחותית. בסופו של דבר, תחת המבנה גרים אנשים וגם הבנייה הקלה ביותר עשויה לסכן חיים ורכוש במידה וישנם ליקויים.

בהתאם לזאת, החליטה המדינה כי כל פרויקט בנייה שמסתיים חייב לקבל אישור לפני שמתחילים לאכלסו. אותו היתר אכלוס קרוי טופס 4. בשורות הקרובות, תבינו על חשיבותו של טופס זה זה וכיצד ניתן להשיגו בצורה המהירה ביותר.

מה מטרתו של היתר האכלוס? ומי חותם עליו?

כאמור, בסיומו של פרויקט בנייה לא ניתן לאכלס את המבנה ללא קבלת טופס 4 שמהווה היתר אכלוס. את הטופס מגיש בעל המבנה לרשות המקומית ורק לאחר בדיקה מדוקדקת של המסמכים, החתימות הכלולות בו, סיור ובדיקה פיזית במקום הוא נחתם סופית.

למעשה, המטרה היא להשוות בין התוצאה הסופית של הבנייה לבין האישורים המקדימים שניתנו בהיתר הבנייה. חריגה מכך עשויה לגרום לעיכובים והוצאות כספיות שאינן מבוטלות. ההתאמה חייבת להיות ע"פ התוכנית האדריכלית, הקונסטרוקציה וכמובן, בדיקת המידות למניעת חריגות בנייה בפועל.

הגשת הטופס כוללת חתימות של אנשי המקצוע החשובים והמשמעותיים ביותר שליוו את הפרויקט – האדריכל והקונסטרוקטור ובנוסף יש להחתים מהנדס בניין שלפי בדיקתו המבנה אכן ראוי לאכלוס. מעבר לזאת, יש להשיג אישורים של חברת הגז, חברת המים (לתקינות צנרת המים והביוב), חברת החשמל ובמידה ומדובר בממ"ד, גם אישור על בדיקת איטום.

הדרך לקבלת ההיתר במהירות

הדרך להשיג את היתר האכלוס במהירות, טמונה ב – 2 מישורים:

  • עבודה "לפי הספר" – כאשר עובדים עם אנשי המקצוע הטובים ביותר, אדריכל, קונסטרוקטור, מפקח בנייה, קבלן ביצועים, חשמלאים, אינסטלטורים, אוטמים וכו', למעשה, מבטיחים ראש שקט בדרך להוצאת ההיתר המיוחל וקבלת הטופס. המבנה יהיה בטוח, לא תתבצע חריגה מתוכניות הבנייה, ולא תהיה שום סיבה לדרוש שינויים ותיקונים למיניהם.
  • הגשה מסודרת ומקצועית – מגיש הבקשה להיתר האכלוס הוא אומנם בעל המבנה, אך רצוי כי יעשה זאת רק לאחר שקיבל את הליווי המתאים. ישנם אדריכלים רבים שעוזרים בכך, אך מי שעושה זאת על הצד הטוב ביותר הן חברות הנדסה שלהן ניסיון רב וקשרים עם כל הגורמים המעורבים בקבלת הטופס. חברות אלו משיגות את כל המסמכים והחתימות הנדרשות, מלוות את הבודקים מטעם הרשות בזמן בדיקת המבנה, ועושות ככל שניתן על מנת להביא לשחרור היתר האכלוס כמה שיותר מהר.

תארו לכם מה יקרה במידה ויתגלו ליקויים, חריגות בנייה או סטייה מהתכנון לבין מה שהתבצע בפועל? מרגע זה והלאה, תתחיל סאגה שלמה של בדיקות, תיקונים, שיפורים, החלפות והוצאות כספים שאינן מבוטלות.

אל תביאו את עצמכם לכדי מצב שכזה – את פרויקט הבנייה שלכם בצעו באופן מסודר עם חברת הנדסה מקצועית ומובילה,ואין שום סיבה כי לא תקבלו את היתר האכלוס המיוחל.

מהו טופס 4 וכיצד משיגים אותו בצורה מהירה?

אכלוס ללא טופס 4

מה דינו של מבנה או בעליו ללא טופס 4?

ובכן אכלוס מבנה פרטי או ציבורי ללא טופס 4 המאשר זאת מהווה עבירה פלילית לפי תקנות תכנון ובניה ולרשויות מקומיות יש מגוון כלים ויכולות אשר הן יכולים לנקוט בכדי לאכוף את חוק זה לרבות צעדי ענישה כספיים ואישום פלילי .

האם הרשויות אכפות תקנות אלו?

ובכן ברוב המקרים רשויות תכנון מקומיות מקפידות לאכוף את התקנות הנ"ל מכיוון שאכלוס מבנה ללא אישור יכל לגרום לפגיעה ממשית בחיי אדם וכמו כן פגיעה באיכות התכנון. וכתוצאה מזאת וחריגה מהיתר הבניה .כמו כן, יש עוד מספר גדול של מוגבלויות אשר מונעות מנכס זה לתפקד כראוי

ניתן לעיין בתקנות טופס 4 כאן

אכלוס ללא טופס 4

קבלת טופס 4 ופינוי פסולת

אחד האספקטים הקשורים לקבלת טופס 4 הוא עמידה בתנאים שקבעה המדינה לגבי פינוי פסולת בניין וכאן נרחיב מעט על נושא זה.

מתי מקבלים טופס 4?

טופס 4 מקבלים בסוף הבנייה והדבר אומר כי המבנה ראוי לאכלוס. יש להראות כי חיבורי החשמל, הטלפון, הגז וכל המבנה כולם עברו עבודות קבלן ע"פ הנהלים והסטנדרטים. בנוסף, עם רגע הבנייה על הקבלן המבצע לרשום את נפח כמות פסולת הבניין המשוערת כאשר בסופו של התהליך יש להמציא את המסמכים המתאימים כי הפסולת כולה כבר פונתה ממקומה והגיעה למטמנה או אתר מיחזור מוכר ומורשה ע"י המדינה. טופס 4 יינתן רק במידה ושאר הקריטריונים לצורך העניין אף הם קוימו (חשמל, צנרת וכו'). משתמע מכך כי כל פעולה שאינה מתואמת עם הרשויות ואינה מדווחת עשויה לגרום לפסילת המבנה מאכלוס ועיכוב כל התהליך.

פינוי פסולת – האם האחריות היא לא של הקבלן?

על קבלן העבודה לחשב מהי הכמות של פסולת הבניין הצפויה בתהליכי העבודה ולחתום על כך בטופס הפותח את העבודות בפועל. יחד עם זאת, בעל היתר הבנייה יהיה תמיד הלקוח (כלומר, אתם) כשהחוק אומר כי על בעל היתר הבנייה לדאוג לפינוי הפסולת ע"פ החוק על מנת לקבל בסופו של דבר גם טופס 4 מאושר. משמעות הדבר היא כי הקבלן אמנם יכול לעזור לכם בתהליך אך הוא אינו אחראי עליו.

פינוי פסולת – מקצועיות נפרדת

כשם שהקבלן הינו הדמות המקצועית ביותר לביצוע עבודות בניין ולדאוג לבירוקרטיה של הוצאת היתר הבנייה, כך גם בכל מה שקשור לפסולת בניין חשוב להתקשר עם המומחים והמקצועיים ביותר בתחום. חברות לפינוי פסולת יכולות ללוות אתכם החל מרגע חישוב נפח הפסולת המוערך, דרך הוצאת אישורי התקשרות עם מטמנות ואתרי מחזור פסולת בניין, קבלת האישורים של הרשויות, ביצוע הובלת הפסולת בפועל וליווי בקבלת טופס 4 בהיבט פינוי הפסולת.