בנייה מתועשת ויתרונותיה

ענף הבנייה הוא ענף רחב היקפים, ובמדינתו פועלים קבלני בנייה רבים החולשים על הקמתם של פרויקטים בכל רחבי הארץ. אחד מהתחומים המובילים כיום בענף הבנייה, הוא ענף המכונה בנייה מתועשת. בנייה מתועשת, היא למעשה הכנה של רכיבי מבנה בתנאי מפעל, עובדה המקלה משמעותית על תהליך ההקמה של המבנה גם עבור הדיירים באזור הסובב למבנה, וגם בבחינת מהירות ההקמה של המבנה, אסטטיות המבנה ועמידתו בתקנים בינלאומיים בתחום זה שלך התעשייה. בישראל, מוקמים מבנים רבים המורכבים על בסיס טכנולוגיות של בנייה מתועשת, ועמידותם של מבנים אלו אינה מוטלת בספק אם לא מתעלה על טכנולוגיות הבנייה הקונבנציונליות והמוכרות.
במאמר שלפניכם, נרחיב מעט אודות האפשרויות השונות לבנייה על בסיס טכנולוגיות בנייה מתועשת, ועל היתרונות הרבים של בנייה בטכנולוגיה זו, הן עבור קבלני הבנייה, והן עבור לקוחות הבנייה מתועשת, המגיעים ממגוון המגזרים במדינה החל מהמגזר הפרטי, וכלה במגזרים העסקיים וברשויותבנייה מתועשת.

בנייה מתועשת – יתרון לאיכות הסביבה

אחד היתרונות הבולטים ביותר של בנייה מתועשת, הוא היתרון לשמירה על איכות הסביבה. היות ובתהליך בנייה מתועשת מתבצע עיקר העבודה בתנאי מפעל, הבקרה על איכות מוצרים ושיטות העבודה יוצרת מצב שבו נפלט זיהום מינימאלי בתהליך הבנייה. רכיבי המכלול המודולארי מיוצרים ברובם בתנאי מפעל, מה שמאפשר פיקוח מתמיד ואיכותי על החומרים המשולבים ברכיבי המבנה, ועל אופן הבנייה מה שלא מאפשר טעויות ומונע נזקים עתידיים למבנה.
בנוסף, העובדה כי בתהליכי בנייה מתועשת רכיבי המבנה מוקמים בתנאי המפעל ובפיקוח מתמיד, מאפשרים בנייה תוך שימוש בחומרים טרמיים מבודדים חום וקור, מה שמאפשר בסופו של תהליך להשתמש במנגנון של בנייה מתועשת בכדי להפוך את המבנה למבנה העומד בקריטריונים של בנייה ירוקה, שכן שמירה על חום וקור תמנע הפעלה שתנורים ומזגנים, מה שיוביל לצריכת חשמל פחותה יותר ובכך מתגייסים הדיירים במבנה אף ללא ידיעתם לשמירה על איכות הסביבה.

יתרונות של בנייה מתועשת – בנייה מהירה

יתרון נוסף וחשוב לא פחות של בנייה מתועשת, הוא מהירות ההקמה של המבנה. מאחר וכרכיבי המבנה מודולאריים, ניתן להתכונן לקראת הקמה של מבנה תקופה ארוכה קום להקמת המבנה בפועל. בתהליכי בנייה מתועשת, מועברות תכניות הבנייה אל החברה המספקת שירותים של בנייה מתועשת, כאשר זו פועלת בכדי לייצר את חלקי המבנה בתנאי המפעל ללא תלות באתר הבנייה. בתוך תהליך הקמת רכיבי המבנה, מכשירים אנשי מקצוע את השטח לקראת קליטת הרכיבים השונים של המבנה, פעולה החוסכת זמן רב בסופו של דבר בעת הקמת המבנה בפועל. לאחר סיום הכשרת השטח לקראת קליטת רכיבי המבנה, יועברו הרכיבים ישירות ממפעל בנייה מתועשת אל אתר הבנייה, וכמעין פאזל יורכבו חלקי המבנה לכדי בניין שלם.
בנייה מתועשת אינה מיועדת רק לסוג מסוים של מבנים, וניתן להשתמש בטכנולוגיה של בנייה מתועשת להקמה של מבנים מרובי קומות ולהקמה של בתים פרטיים ומבנים ניידים כאחד. קבלנים ואדריכלים רבים מעידים כי טכנולוגיות בנייה מתועשת עדיפות פעמים רבות על טכנולוגיות הבנייה הקונבנציונאליות, והיא תופסת את מקומה כאחת מטכנולוגיות הבנייה היעילות, החסכוניות והמהירות ביותר להקמה של מבנים בענף הבנייה העולמי והישראלי כאחד.