בנייה ירוקה | ארכיטקטורה ירוקה – מאז ומתמיד

מהי בנייה ירוקה וכיצד ניתן ליישם אותה

בשנים האחרונות, אנו עדים למאמצים בינלאומיים רבים להגן על איכות הסביבה, ובתחומים רבים ומגוונים. בתחום האזרחי, מרבית מדינות המערב פועלות בכדי להקנות הרגלי מחזור לתושביהן, והתעשיות הרבות פועלות על פי הנחיות מדוקדקות המוגדרות על ידי הממשל בפיקוח על תהליכי הייצור, שימוש בחומרים שאינם מסוכנים לסביבה, וכלה בתהליכים ברורים של השלכת פסולת אשר יש בה בכדי לפגוע בסביבה. בנייה ירוקה, היא אחת מהדרכים בהן פועלות הממשלות בכדי להגן על איכות הסביבה ובכך על איכות חיינו, והיא הדרך שבה נוכל גם אנחנו להירתם למאמצים הכלליים להגנה על סביבתנו.
במאמר הבא, נלמד מעט אודות המושג בנייה ירוקה, על האפשרות של רכישת בתים חדשים מקבלנים אשר פעלו על פי עקרונות בנייה ירוקה, או כיצד נוכל להסב את המבנים בהם אנו מתגוררים, לכאלו העומדים בקריטריונים הנדרשים על פי ההגדרה של בנייה ירוקה.

ניצול נכון של אנרגיית השמש

בעירה של דלקי מאובנים, היא האויב הראשון של סביבתנו. בהיותנו מורגלים להשתמש במוצרי חשמל, אין כיום מניעה של ממש מהשימוש בו, אך חשוב לזכור כי כל קילוואט של חשמל אותו אנו צורכים, יוצר ענן של בעירת דלקי מאובנים, ופוגע בסביבתנו. מכאן, כל קילוואט של חשמל אותו נוכל לחסוך, לא רק ויסייע בהגנה על איכות חיינו, אלא אף יחסוך מאיתנו כספים רבים. בנייה ירוקה, המאפשרת ניצול נכון של שעות היום ושל קרני השמש, נועד לחסוך מאיתנו את הצורך או לכל הפחות להפחית את מידת השימוש, במכשירי מיזוג וחימום, תנורי החימום החשמליים בימות החורף, והמזגנים בימות הקיץ, כמובן.

כיצד אם כן, באה לידי ביטוי בנייה ירוקה המאפשרת ניצול נכון של קרני השמש? ובכן, זה מתחיל בתכנון האדריכלי. הצבה נכונה של המבנה אל מול קרני השמש בשעות הנכונות, תיצור מצב שבו החום אשר יחדור אל הבית, יישמר, ואנו לא נזדקק להפעלה של תנורים בימים הקרים. מאידך, בנייה ירוקה, מתאפיינת בשימוש בחומרי הבנייה הנכונים, אשר יאצרו את הקרירות של הלילה, ויאפשרו תחושה נעימה גם כאשר מחוץ למבנה השמש יוקדת, ובכך יתאפשר לנו לחסוך שעות ארוכות של הפעלת מזגן לקירור הבית, ובכך כמון, לחסוך בחשמל ובפליטה של גזים רעילים אל האטמוספרה.

שימוש באנרגיה מתחדשת

אחד נושאים המעסיקים את הקבלנים והאדריכלים בעת תכנון מבנה על פי עקרונות של בנייה ירוקה, הוא האפשרות של התקנת מערכות לאנרגיה חלופית, אנרגיה מתחדשת, במבנים, אשר יאפשרו חיסכון של חשמל. אחת המערכות הפופולאריות ביותר במותקנות אל מבנים הנבנים על פי עקרונות בנייה ירוקה, היא המערכת הפוטו וואלטאית לייצור חשמל מקרני השמש. מערכות פוטו וואלטאיות מסוג זה, ניתן למצוא כיום על גבי מבנים רבים, אשר הוקמו מראש על בסיס בנייה ירוקה, או כאלו אשר הוסבו בכדי לחסוך בחשמל, ומוגדרים כיום כמבנים הפועלים על פי הנחיות בנייה ירוקה.
מערכות פוטו וואלטאיות, מאפשרות על ידי שימוש בטכנולוגיות מתקדמות המבוססות סיליקון, ייצור בלתי פוסק של חשמל מקרני השמש, כאשר החשמל מוזרם בחזרה אל מערכת החשמל הארצית, ונמכר במחיר הגבוה פי שלושה ממחיר צריכת החשמל. עובדה זו, נועדה לעודד תושבים לפעול ולבנות בנייה ירוקה, ולהתקין מערכות מסוג זה.

"אדריכל העתיד יהיה חייב לחקות את הטבע, משום שזו הדרך ההגיונית והחסכונית ביותר לאורך זמן"

אנטוניו גאודי

ניצול יתר של משאבי כדור הארץ עד הגיענו למצב של גרעון בלתי הפיך – הביא בשנים האחרונות למודעות סביבתית גוברת וניסיון לצמצם את ההשפעות השליליות של האדם על סביבתו.

העוסקים בתחום הבנייה מחויבים להפחית את הנזק הנגרם לסביבה החל בהריסה של מבנים, ממשיך בזמן ביצוע המבנים וכלה בשימוש ובתפקוד השותף של הבניין. "קיימות"- שימוש נכון של משאבי הסביבה וצריכה של הנחוץ לנו בלבד.

לאחרונה נפוצו המושגים כמו:"בניה ירוקה","בניה אקולוגית" ו-"בנייה ידידותית לסביבה".

מושגים אלו  אינם חדשים לנו – הארכיטקטים – ואנחנו דנים בהם כבר שנים רבות כאשר המילים "ירוק" ו"אקולוגי" לא היו כה נפוצות ואופנתיות.

הארכיטקטורה עוסקת בתכנון נכון של המבנה בתוך סביבתו, תוך שימוש נכון של תנאי הסביבה, בהם: הסובב הפיזי של המבנה, האקלים- רוח, לחות,קרינת שמש והמשאבים הטבעיים של האזור המתוכנן.

כל אלו היו מאז ומתמיד גורמים המשפיעים וחלק מתוך תכנון ארכיטקטוני נכון של העמדה נכונה של המבנה ותכנון המבנה ליצירת תנאי נוחות תרמית  בכל עונות השנה.

העמדה נכונה של המבנה בסביבתו הפיזית
העמדה נכונה של המבנה בסביבתו הפיזית

              

הצללה של המבנה
הצללה של המבנה

   

        malkaf

 סחרור אויר; ארובת רוח
סחרור אויר; ארובת רוח

 מלבד תכנון ארכיטקטוני נכון – התלוי מאז ומתמיד רק בנו הארכיטקטים – ישנם תחומים נוספים היכולים לסייע  ליצירת סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך כדי צמצום הפגיעה במשאבי הטבע.

נושאים אלו דורשים שיתוף פעולה ותרומה של היזמים, עידוד ותמריץ של המדינה, הטבות של חברות ביטוח, ותרומות של גופים שהנושא קרוב לליבם.

לכן משרד גל אדריכלים מנסה ליזום ומעונין לשתף פעולה בתחומים נוספים  כגון אלו:

1.  הפקת חשמל באמצעות לוחות פוטו-וולטארים, ניצול אנרגיית הרוח.

654  שימוש אקטיבי במשאבי הטבע

2. שימוש בחלונות מסנני קרינה UV, שימוש בצינורות של סיבים אופטיים להעברת אור לתוך המבנים.

3. שימוש במערכת לחיסכון במים, אגירת מי גשם, טיהור מי שתייה ומערכת ביוב ביולוגי.

    GREEN1

4. מיחזור אשפה, הפרדת אשפה ומיחזור פסולת אורגנית לקומפוסט.

5. בית חכם סביבתי-  שימוש בתוכנה ביתית לניהול משאבים, חיישנים אלקטרוניים להגברת חיסכון באנרגיה

6. שימוש בצמחיה מטהרת אויר, ניטור רעלים, טחב   וגזים.

7. שימוש בברכות אקולוגיות המדמות תנאי מעיין טבעי.

8. תוספת בידוד תרמי למבנה מעל התקן- חיסכון באנרגיה מתכלה.

אנחנו כארכיטקטים רואים  בקידום הבנייה הירוקה ובהטמעת התכנון הסביבתי הירוק יעדים שיש לשאוף אליהם במסגרת העשייה הסביבתית בישראל.