אדריכל לשימור מבנים – לשמר את ההיסטוריה

אדריכל לשימור מבנים– בוודאי יצא לכם לראות ברחובות השונים של העיר שלכם בניינים ישנים מתקופות עתיקות יותר. מבנים אלו בולטים בסביבתם ומציגים בפנינו פיסת היסטוריה של המקום. אך כפי שניתן לצפות, אין מבנים שיכולים להישמר לאורך זמן. כמו כל מבנה מודרני הדורש טיפול ושיפוץ מעת לעת, גם הבתים העתיקים זקוקים לשיפוץ, שימור ותחזוקה.

מאמרים שיכולים לעניין אתכם ראו גם:

לשם מה משמרים בתים ושם מה צריך אדריכל לשימור מבנים?

אדריכל לשימור מבנים

נשאלת השאלה, לשם מה יש לשמר בתים? למה לא לבנות במקומם בתים חדשים ומודרניים שיהיו פרקטיים יותר לשימוש יומיומי ויתאימו יותר לסביבה המודרנית? לשאלות אלו יש תשובות שונות.

ערך היסטורי – רבים מן הבניינים שרוצים לשמר הם מבנים בעלי ערך היסטורי רב. חשוב לשמור על שלמותם כשם שחשוב לשמור על ההיסטוריה של המדינה ולהעבירה לדורות הבאים.

 ערך תרבותי – מבנים עתיקים טומנים בתוכם ערך תרבותי רב. רבים מן המבנים מציגים את החיים ואת התרבות שהיו נהוגים במקום מסוים לפני שנים רבות. מן המראה של הבתים הללו ניתן ללמוד רבות על רוח המקום, האופנה והעיסוקים שהיו נהוגים בו. כמו כן, ניתן ללמוד על האדריכלות של התקופה ולדמיין את החיים של האנשים שביקרו במבנה הזה לפני שנים.

 ערך אסטטי – מלבד החשיבות ההיסטורית תרבותית של המבנים העתיקים, ישנו ערך אסטטי לשימור מבנים ישנים. קיימים בתים ומבנים עתיקים שנבנו בסגנון אדריכלי ייחודי ומרשים כמותן לא ניתן למצוא כיום, רבים מהם מהווים קישוטים בעלי ערך בלתי יתואר לרחוב בו הם נמצאים. שימור מבנים מיוחדים אלו עוזר לנו לשמר את היופי המיוחד שלהם לעוד שנים רבות.

אדריכל לשימור מבנים -מהו שחזור מבנים

שחזור מבנים הוא למעשה טכניקה של שימור מבנים עתיקים. לעתים לא ניתן לשמר את המבנה בשל מצבו הרעוע ולכן יש צורך בשחזור שלנו. שחזור מבנה נעשה על ידי שיטה הנדסית אדריכלית שמשפצת ומשקמת את המבנה נאמנה למקור ומחזירה למבנה הישן את המראה ההתחלתי שלו. שחזור מבנים כולל צביעה מחדש, שיפוץ יסודות הרוסים, חיזוק של הקירות והגג. לעתים נעשה פירוק והרכבה מחדש של המבנה במקום אחר אליו הוא מועתק. על מנת לשחזר את המבנה, לעתים יש לשחזר גם את סביבתו. תוכלו למצוא מבנים משוחזרים רבים בערים שונות בארץ.

בישראל ניתן למצוא מבנים מסוגים שונים. ישנם מבנים ישנים, ישנם מבנים חדשים וישנם גם מבנים שמוגדרים כעתיקים. בין המבנים הישנים ישנם כאלה שמיועדים להריסה בכדי לפנות מקום למבנים חדשים יותר, ויש מבנים עתיקים אשר מסיבות שונות נמצאו כראויים לשימור ולשחזור. שחזור מבנים יכול להתבצע בכמה רבדים – שיחזור יסודי ושחזור קוסמטי. 


לשחזר ולשמר

שיחזור מבנים יכול להיות פרי החלטה לאומית, כאשר מדובר באתר מורשת היסטורי או כאשר מדובר בסביבה שנמצאה ראויה לשחזור או לשימור. לעיתים בעל המבנה יחליט, באופן אישי, על רצונו בשימור הרכוש שלו, וזאת מכמה סיבות
טובות.

  • עליית ערך – איזור או מבנה שמחליטים לשמרם מביא לעליית ערכם.
  • איכות חיים – מבנה משוחזר מעניק לשוהים בו איכות חיים מיוחדת במינה, שלא ניתן להשיג אותה בבתים הבנויים בשיטה ובסגנון מודרניים.
  • שימור מורשת אישי או לאומי – מבנים שמשחזרים יכולים להיות מבנים ששימשו דורות קודמים של בני המשפחה והם בעלי ערך אישי שלא יסולא בפז. גם מבנים משוחזרים או משומרים שבעליהם הנוכחיים רכשו אותו מבעליו הקודמים, יכולים ליהנות מהסגנון הוותיק המאופיין למשל, בחללים גדולים, בקירות מעוטרים ובידוד משובח.

רבדים שונים של שחזור

שחזור של מבנה יכול להיעשות באמצעות טיפול יסודי ומקיף או על ידי טיפול חיצוני קוסמטי.

  • טיפול קוסמטי – שיחזור חיצוני יכול לכלול צבע מתאים, טיח מיוחד, חיפויים וציפויים דקורטיביים מסוגים שונים. למרות שמדובר בטיפול חיצוני, אי אפשר לזלזל בצבע מיוחד שמקנה שכבת הגנה, או בטיח מיוחד ונושם. צבע פינש, למשל, הוא ציפוי בצבע חול המקנה מראה דקורטיבי, מתאים במיוחד לשימור מבנים ישנים ועתיקים. ייחודו של הצבע היא באפשרות לעשות בו שימוש כמעט על גבי כל משטח שניתן להעלות על הדעת. ניתן להשתמש בצבע פיניש בצביעה על קירות בטון, לבנים, מתכות שונות, סיד, קירות פנימיים, קירות חיצוניים החשופים לרוח ולגשם, לוחות עץ ועוד.
  • טיפול מקיף – שיחזור מבנים מקיף יכלול שלבים מקדימים, לפני ביצוע עבודות הטיח והצבע. הטיפול יכול לכלול שבירת אגף ובנייתו מחדש, שיחזור של קירות ועמודים שנפגעו מקורוזיה, ולעיתים אפילו בנייה חדשה בהתאם לתוכניות בנייה עתיקות, בהתאם לסגנון הרצוי.