קרקע חקלאית במושב בצת

מושב בצת – על היישוב

מושב בגליל המערבי, גובל בשטחה של העיירה שלומי ומרוחק מרחק ק"מ ספורים מגבול ישראל-לבנון ומחוף הים התיכון, נכלל בתחום שיפוטה של מועצה אזורית מטה אשר. הישובים הסמוכים לבצת הם: מצפון- קיבוץ ראש הנקרה, מדרום- נהריה, קיבוץ כברי, מושב בן עמי, ממזרח- שלומי, קיבוץ מצובה, קיבוץ חניתה, ממערב- מושב לימן. שם היישוב נקבע בהשראת ישוב עברי קדום ששכן במקום, אשר שמו השתרש בשמו של כפר ערבי "אל-באסה" גם הוא באותו מיקום. נתיב התחבורה המרכזי המחבר את המושב לסביבתו הוא כביש 899 אשר נתיבו חולף מצפון למושב. בסמוך ליישוב עובר אפיקו של נחל בצת.

שטחו של מושב בצת עומד על כ-2,200 דונמים ואלה נחלקים בין שטח בנוי מצומצם והחלק הארי- חלקות קרקע חקלאית מעובדת. גם השטחים המקיפים את המושב הינם ברובם שטחים חקלאיים, כך שגם בראשית המאה ה-21 משמר היישוב את אופיו הכפרי-חקלאי. עניפי החקלאות הנפוצים בקרב חקלאי בצת הם: מטעי אבוקדו, מטעי בננות, גידול פרחים, לולי הודו, רפתות וגידולי שדה שונים. עם זאת מקומה המרכזי של החקלאות כמקור פרנסתם של התושבים הצטמצם בעשורים האחרונים, בעיקר בשל ההרעה המתמשכת בכדאיות הכלכלית הטמונה בתחום זה. מנגד התפתחה ביישוב פעילות עניפה בתחום האירוח הכפרי והתיירות, בזכותה קיבל היישוב מעמד של "כפר תיירות" מטעם משרד התיירות, מעמד אשר הקנה לו תקציב ממשלתי לשדרוג ופיתוח תשתיות. לצד הפעילות החקלאית והתיירותית, לא מעט מתושבי בצת מתפרנסים כיום מעבודה, בין אם כשכירים ובין אם כעצמאים, מחוץ לגבולות היישוב.

מאמרים שיכלים לעניין אתכם ראו גם:

קהילת מושב בצת מונה כיום כ-260 תושבים ואלה נהנים ממגוון שירותים קהילה וגישה למבני ציבור דוגמת: מרפאה, בית עם, מועדון נוער, מתקני ספורט וכושר ועוד. ביישוב פעולות מסגרות חינוך והשגחה לגיל הרך וכן בית ספר יסודי המשמש כביית ספר אזורי. את לימודי החט"ב והתיכון עושים ילדי היישוב בבתי ספר בישובים סמוכים, דוגמת זה הפועל בקיבוץ כברי ולשם כך מפעילה המועצה האזורית מטה אשר מערך הסעות יומי מסודר. תוכניות שונות לביצוע הרחבה קהילתית ביישוב טרם זכו לאישור מצד גופי התכנון ועל כן נכון לעת זו מרבית המשפחות ביישוב מחזיקות בנחלות (משקים חקלאיים בני מספר דונמים) ומאוגדות במסגרת אגודה חקלאית, גוף אשר במקור נוסד על מנת לאפשר לחקלאים לשתף פעולה ולאחד משאבים וכיום עוסק בעיקר בניהול הנכסים המשותפים לחבריו: קרקעות חקלאיות, מבנים, ציוד, מערכות תשתית ועוד. ניהולו המוניציפלי של המושב מסור בידי ועד מקומי הנבחר על ידי כלל בעלי זכות הבחירה בבצת.

מושב בצת הוקם בשנת 1949 ביוזמת המדינה והמוסדות המיישבים וכחלק מתוכנית מקיפה יותר להקמת ישובים חקלאיים באזורי הספר של המדינה הצעירה ויישובם במשפחות עולים חדשים שהגיעו בהמוניהם באותן שנים. תושביו המייסדים של בצת היו משפחות עולים מיוגוסלביה ומרומניה. מושב בצת הוקם על אדמותיו של כפר ערבי ששכן במקום אשר פונה במהלך מלחמת העצמאות ואדמותיו היו לאדמות מדינה והוחכרו ככאלה לתושבים המייסדים. שנתיים לאחר הקמת היישוב קבוע התושבים את מושבם באתר קבע שהיה מרוחק מעט מהשטח בו הקום היישוב המקורי. השנים הראשונות בתולדות בצת לא היו קלות לתושביו, בין היתר בשל מיקומו המרוחק, קרבתו לגבול ותשתיות לא מפותחות. על מנת לסייע לתושבים בפרנסתם הועסקו רבים מהם בעבודות ייעור על ידי קק"ל, עד אשר ביססו את פעילותם החקלאית העצמאית. בשנת 1956 הוקמה בסמוך למושב העיירה שלומי, בה שוכנו מאות משפחות עולים חדשים ממרוקו וטוניסיה במבני שיכונים.