קרקע חקלאית בביריה

ביריה – על היישוב

ישוב קהילתי בגליל העליון, גובל בעיר צפת, נכלל בתחום שיפוטה של מועצה אזורית מרום הגליל. הישובים הסמוכים לביריה הם: מצפון- היישוב הקהילתי עמוקה, מושב דלתון, מושב עלמה, מדרום- העיר צפת, ממערב- מושב מירון, מושב כפר שמאי, ממערב- חצור הגלילית, ראש פינה, קיבוץ מחניים. בסמוך ליישוב ממוקמת – מצודת ביריה- מצודת אבן צבאית שנבנתה על ידי שלטון המנדט הבריטי וכיום משמשת כמבנה למוזיאון בו מתועדים תולדות האתר. נתיבי התחבורה המרכזיים המחברים את היישוב לסביבתו הם כביש 98 וכביש 8900. הגובה הממוצע ביישוב הוא 890 מטרים מעל פני הים, בזכותו זוכה ביריה לעתים גם במעטה שלג. היישוב מוקף בשטחי חורש טבעי בתוכם פזורות גם חלקות קרקע חקלאית.

מאמרים שיכלים לעניין אתכם ראו גם:

ביריה הינו ישוב קהילתי בעל אופי כפרי, ובהתא

 כל בתי המגורים בו הם בתים צמודי קרקע. מרבית התושבים מתפרנסים מעבודה מחוץ לגבולות היישוב או בהפעלת עסקים קטנים בתחום היישוב, בעיקר בתחום האירוח הכפרי (צימרים וכו'). קהילת היישוב מונה כיום כ-820 תושבים הנחלקים בין כ-170 בתי אב. ביישוב מתוכנן ביצועה של תוכנית הרחבה קהילתית במסגרתה תשווק המדינה כ-200 מגרשים בני חצי דונם לבנייה. תושבי ביריה נהנים מגישה למגוון מתקני ציבור ושירותי קהילה: בית כנסת, מרפאה, מגרשי ספורט וכושר וכו'. ביישוב פועל גם גן ילדים. בגילאי בית הספר עוברים ילדי היישוב ללמוד בבתי ספר בצפת הסמוכה ולשם כך מפעילה המועצה האזורית מרום הגליל מערך הסעות יומי מסודר. ניהולו המוניצפלי של היישוב מופקד בידי ועד מקומי הנבחר על ידי כלל בעלי זכות הבחירה בביריה.

האדמות עליהם שוכן היישוב נרכשו לצרכי התיישבות ציונית על ידי פיק"א כבר בשלהי המאה ה-19. נסיון ההתיישבות הציוני הראשון במקום נעשה בשנת 1922 וכשל, נסיון נוסף נעשה ב-1945 על ידי גרעין התיישבות של תנועת בני עקיבא שהורכב מחברי "המחלקה הדתית" בפלמ"ח. גם נסיון זה נתקל בקושי רב עקב פעולות שנקט שלטון המנדט הבריטי להרחקת המתיישבים מהמקום. העימות בין הצדדים התלקח לכדי התנגשות בין הנהגת היישוב הציוני לשלטונות המנדט, לבסוף הושגה פשרה במסגרתה אושר למספר מצומצם של מתיישבים להיוותר במקום. במהלך מלחמת העצמאות נפגעו מרבית בתי היישוב וביריה נהרסה כמעט כליל. ב-1949, בתום המלחמה, הוקם באתר מחנה לשיכון זמני של משפחות עולים חדשים מטריפולי וגם הוא פונה מספר שנים לאחר מכן. ב-1971 יושבה ביריה מחדש, במתכונתה ומיקומה הנוכחי, על ידי משפחות צעירות בעיקר מן המגזר הדתי-לאומי.