פיקוח בנייה

כל פרויקט הנדסי כולל בתוכו רמה מסוימת של מורכבות. פרויקט בנייה שנועד להקים מבנה רב קומות או אפילו בית קטן הינו פרויקט מורכב למדי מבחינה תכנונית, ניהולית והנדסית. פרויקט בנייה מצריך תכנון הנדסי, הכנת כתב כמויות והגדרת לוחות זמנים לעבודה משולבת של אנשי מקצוע שלא תמיד מכירים האחד את השני. ישנם מהנדסים, פועלים וגורמים בירוקרטים ברקע. במהלך התקדמות הפרויקט, נחוצה פעולות פיקוח בלתי מתפשרת. פיקוח בנייה ימנע תקלות ובזבוז. הפיקוח ימנע חריגות ואי התאמה לתוכניות ובנוסף יסייע לעמידה ביעדי תקציב וגימור.

למי נחוץ פיקוח בנייה?

על פעולת הפיקוח יהיה אחראי מפקח בנייה. אך למי יהיה נחוץ הפיקוח? הפיקוח נחוץ לכל מי שלוקח חלק בבנייה, לרבות מנהלי עבודה, יזמים, קבלני ביצוע, אנשי המקצוע השונים (פועלי שלד, קבלני גמר וכן הלאה). אך מעל לכל, הפיקוח נחוץ ליזם של הפרויקט. יתכן והיזם יהיה קבלן ויתכן שיהיה זה אדם פרטי השוכר מהנדסים ופועלים לצורך בניית בית פרטי. יתכן שהיזם יהיה רשות מקומית שמבקשת לסלול כביש או אולי להקים מבנה ציבור או הרחבה של שכונה. על כל פנים, שירותי פיקוח בניה הנדסי יאפשרו ליזם להשלים את הפרויקט בזמן, בבטיחות, תוך עמידה ביעדים שהוגדרו כדוגמת שלבי התקדמות הבניה, מסירת המפתח לאחר קבלת טופס אכלוס, חיבור לתשתיות, בטיחות באתר, שימוש נכון בחומרי הגלם ועל פי כתב הכמויות.

אבני דרך

פיקוח בנייה הינו משימה תהליכית, רב שלבית. מפקח בנייה מוסמך חייב להיות מעורב ובעל משמעות לכל אורך חייו של פרויקט הבניה. לא משנה אם מדובר בסלילת כביש, הקמת גשר, בניית בית או שכונה, המפקח תמיד חייב להיות מעורב בצורה כזאת או אחרת. הדבר מתחיל עוד בשלב המדידות בשטח ומסתיים כאשר מגיעים לנקודת הגמר, דהיינו מסירת פרויקט ללקוח.

אבן דרך מרכזית בפיקוח בניה תהיה פגישות עבודה עם צירים מרכזיים הלוקחים חלק בפרויקט. מדובר ביזם, בקבלן ולעיתים גם בעלי עניין נוספים או יועצים מקצועיים מיוחדים. אבן דרך נוספת יכולה להיות פגישת עבודה עם וועדות עירוניות או נציגי רשויות, כגון רשות מקרקעי ישראל. אבן דרך נוספת תהיה הכנת תוכנית עבודה, כאשר בצמוד לכך עורכים הגדרת משימות וחלוקת עבודה. בשלב זה, מקובל לבנות לו"ז (לוח זמנים). עוד אבן דרך בפיקוח הבניה תהיה עבודה משותפת על קבלני ביצוע, גיבוש פתרונות הנדסיים וגישור על פערים בין התוכניות לבין המצב בשטח, לרבות השגת אישורים. מפקח בניה גם לוקח חלק בגיבוש מפרטים, אישור כתבי כמויות ותיאום בין גורמים מקצועיים הפועלים באתר הבניה. יש לציין כי הפיקוח מבוצע תוך קיום בקרת איכות ובטיחות.

מדוע פיקוח הבנייה חשוב כל כך

פיקוח בנייה הינו נחוץ משום שלא כל קבלן מבצע יודע לנהל פרויקט מורכב, שמאחוריו מסתתרים היבטים תכנוניים, הנדסיים, טכניים ובו מעורבים גורמים עירוניים, יזמים ואחרים. ניהול הפרויקט בשילוב גורם מפקח מונעים ביצוע עבודות מיותרות או קיום חיכוכים בין הגורמים השונים. ישנו גורם המעניק חותמת של איכות ואשר מכיר את כל היבטי הפרויקט, צעד אחר צעד.

כמובן, חשיבות הפיקוח נחוצה בשל הבטיחות וכן על מנת לחסוך משאבים ממי שהזמין את העבודה. חיסכון בזמן וכסף למזמין יכול להיות מאוד משמעותי. כאשר יש כל כך הרבה גורמים בשטח, נחוץ מי שידע להוביל קדימה ובזמן. ומבחינה כספית, החיסכון יכול להגיע לסכומי כסף מאוד משמעותיים שכן אפילו אחוזים בודדים מתוך פרויקט שעלותו נאמדת במאות אלפי ₪ או במיליונים מצטברים להרבה מאוד כסף (ולפעמים החיסכון עולה בהרבה על אחוזים בודדים).

חברת פיקוח בנייה – מה חשוב לדעת?

תהליך של בניית מבנים כרוך בלא מעט שלבים ומעורבים בו כמה וכמה אנשי מקצוע. חברה מקצועית של פיקוח וניהול פרויקטים מאגדת בתוכה את נותני השירותים הדרושים וניתן לקבל דרכה מכלול של שירותים מטעם כמה אנשי מקצוע שונים. כך קל הרבה יותר לנהל פרויקט ולוודא שאנשי המקצוע הם גם מובילים ומנוסים בתחומם וגם עובדים בשיתוף פעולה מלא, שהרי הם קשורים לאותה חברת ניהול. ענף הבנייה הוא שם כולל לא רק לפעולות הבנייה עצמן אלא לכל מה שלוקח חלק בתהליך שבסיומו תושלם הבנייה לגמרי.

שלבים בפרויקט בנייה

כאשר יש צורך להתחיל פרויקט בנייה כזה או אחר – השלב הראשון הוא חיפוש מפקחי בנייה מומלצים. מהם אפשר לקבל המלצות בנוגע לאנשי מקצוע נוספים שכדאי להיעזר בהם או שהם ייתנו רעיונות שיכולים לשפר ולזרז את תהליך הבנייה. חברה של פיקוח בנייה שתיתן את מכלול השירותים תציע הכנת מפרטים, שרטוטים ותוכניות, הגשת בקשות שונות לאישור מחלקת ההנדסה של הרשות המקומית ותספק ליווי צמוד מצד כל אנשי המקצוע שיהיו מעורבים בתהליך המורכב.

חברת פיקוח בנייה – לא מוותרים על איכות ובקרה

הלקוח או היזם בדרך כלל אינו איש מקצוע מתחום הבנייה כך שלבטח לא יהיה לו ידע רב בנושאים הקשורים לבנייה הלכה למעשה. יזם של פרויקט בדרך כלל עומד בראש צוות ומקבל את הדיווחים מהשטח, כלומר מאתר העבודה וברוב המקרים לא מודע לכל הפעולות הקשורות בבנייה. תחתיו יש את קבלן העבודה – זה שמרכז את אנשי המקצוע בעלי ההתמחויות השונות והוא זה שאחראי על הבנייה באתר. ישנם מקרים שבהם הקבלן מהווה גם את מנהל העבודה.

לסיכום:

בטרם מתחיל הפרויקט חשוב לבדוק מהי עלות מפקח בנייה ואז קל להגיע למסקנה שעדיף לשכור את מכלול השירותים של חברת פיקוח בנייה. כך יתקבל דיווח דרך מקור אחד בלבד והמידע יהיה מעובד, נכון ועדכני כל הזמן. כאשר כל המידע יהיה מרוכז במקום אחד ההתנהלות תהיה קלה ופשוטה יותר ואפשר יהיה גם לחסוך לא מעט זמן בדרך זו, שכן כל העובדים יהיו מאוגדים במקום אחד ויקבלו מידע אחד מהשני.

פרויקט בנייה הוא תהליך רב שלבי שכולל מעבר להתמודדות הבירוקרטית גם התמודדות עם מספר רב של אנשי מקצוע. על מנת להקל על עצמכם ככל שניתן, קיימת אפשרות להתקשר עם חברת הנדסה אשר מציעה שירותי פיקוח בניה במסגרת חבילת השירותים שלה. מה כולל השירות ומדוע הוא כל כך חשוב? להלן הפרטים.

זמן קצר במינימום העלויות

מטרת העל של שירותי פיקוח הבנייה היא להביא לסיום הפרויקט בצורה המוצלחת ביותר, תוך השגת כמה שיותר חיסכון בזמן ובכסף. על מנת להשיג זאת המפקח אמור לשלוט בלוחות הזמנים באופן הבא:

  • לתכנן אותם בקפידה.
  • לתזמן את אנשי המקצוע השונים.
  • להגיב היטב לשינויים בלוחות הזמנים כתוצאה מבלת"מים.

המפקח על הבנייה אמור לשמור על האינטרסים של הלקוח שלו כך שהתזמון בין העבודות השונות ואנשי המקצוע הרבים יתבצע בצורה המהירה ביותר. זמן, כידוע, שווה כסף, הרבה מאוד כסף בכל מה שקשור לפרויקטי בנייה, מאחר ויש לקחת בחשבון ריבית על הלוואות, התייקרות תשומות הבנייה וכו'.

השגת התוצאות הרצויות

כמובן שהרצון לחסוך בזמן ובכסף, אסור שיבוא בשום אופן על חשבון איכות הבנייה והשגת התוצאות הסופיות הכי טובות שיש. גם במישור הזה שירותי הפיקוח באים לידי ביטוי ושומרים על האינטרסים של הלקוח. המפקח בודק היטב כי כל העבודה מבוצעת בשלבים הנכונים שנקבעו ע"י המהנדס, שמתבצע השימוש בחומרים שנקבעו וביחסים הנכונים והמדוייקים ביותר, שלא מתבצעות חריגות בנייה שיעלו ביוקר בהמשך, ובמילים אחרות, שהתוצאה הסופית תהיה זהה למה שתוכנן. בסופו של דבר השירות אמור לעזור ללקוח לקבל טופס 4 ללא בעיות מיוחדות שכן התבצע פיקוח הדוק על כל התהליך מתחילתו ועד סופו.

סוגי פיקוח והאפשרויות השונות

בתחום הפיקוח על הבנייה, ניתן למצוא שתי אפשרויות שמתארות את רמת הפיקוח בפועל, ואת שתיהן אמורה להציע לכם חברת הנדסה איכותית:

  • פיקוח מדגמי – אופציה זו כוללת ביקורים תקופתיים לאורך משך הפרויקט של המפקח, שאינו נוכח במקום בכל עת. פיקוח בנייה שכזה מתאים בעיקר לחברות ויזמים שמתעסקים במספר פרויקטים בו זמנית ולא ללקוחות פרטיים.
  • פיקוח צמוד – במסלול זה מפקח הבנייה נוכח בכל רגע בו מתבצעות עבודות הבנייה בפרויקט שלכם. זוהי דרגת הפיקוח הגבוהה ביותר.

אפשרות לחבילת שירותים רחבה יותר

ניתן להזמין את שירותי הפיקוח בנפרד, או להקשר עם חברת הנדסה מקצועית שמספקת את השירות כחלק מחבילת התכנון (שירותי אדריכלות, הנדסה, עזרה בכל הקשור לבירוקרטיה ובחירת אנשי המקצוע) והביצוע של הפרויקט על שלל היבטיו (בנייה, פיקוח, עיצוב פנים).

חשוב מאוד להתקשר עם חברה שלה ניסיון בפרויקטי בנייה בסדר גודל דומה לשלכם, כאשר מומלץ (ובהחלט מקובל!) לבקש את פרטי ההתקשרות של מספר לקוחות קודמים של החברה על מנת לקבל מהם חוות דעת אמינה לגבי חווית השירות והתוצאות הסופיות של הבנייה.

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות