תמ"א 38- הדרך הבטוחה אל חיזוק המבנה

ב-68 שנות קיומה של ישראל, קמו בניינים ומבנים רבים בשטחה המשמשים את הסקטור הפרטי והסקטור העסקי. המשותף לכלל המבנים הוא שמאכלסים אותם בני אדם – כך שהבטיחות היא מטרת העל הניצבת מעל לכל. עם התקדמות הטכנולוגיות ויכולות הבקרה ומנגנוני הבטיחות, אותרו ליקויים שונים במבנים אשר נבנו עד 1980 – מה שהוליד לבסוף את תמ"א 38. מאחר ובטיחות היא מעל לכל, יותר ויותר מבנים עוברים את תהליך התמ"א וכך זוכים בביטחון ובבטיחות ללא פשרות גם לשוהים בבניין וגם לסובבים אותו אשר יכולים להינזק במקרה של רעש אדמה או תנאי מזג אוויר קשים.

מאמרים שיכולים לעניין אתכם ראו גם:

הדרכים המקובלות לחיזוק מבנים

הדרך הנפוצה והמוכרת לכולם היא תמ"א 38. מדובר על תכנית קפדנית אשר תכליתה לחזק מבנים מפני רעשי אדמה עתידיים. מטרת העל היא לחזק את המבנה הקיים, ויתרה מכך, לשכנע את בעלי המבנים בחשיבות חיזוק המבנה והתועלות הרבות שהחיזוק מגלם בתוכו. בעלי בתים רבים תוהים לגבי מועמדות ביתם לתכנית החיזוק ואינם יודעים מהו תנאי הסף. על פי החוק, בתים אשר נבנו טרם ה-1.1.1980 הינם מועמדים לתכנית החיזוק תמ"א 38.

מה כולל הליך התמ"א 38?

כיום סבורים כי בתים אשר נבנו לפני תאריך זה אינם עומדים בתקן האומד את סבירות עמידות המבנה ברעידות האדמה ועל כן מעודדים את חיזוק הבניינים. כאשר מדובר על הליך החיזוק מדובר על הטבות אשר מוענקות וכוללות בתוכן פעולות אפשריות לרבות חיזוק המבנה, תוספות של חדרים רגילים ואטומים, הוספת מרפסות שמש, התקנת כלי עזר שימושיים כדוגמת מעלית ובנוסף גם שידרוגים חזותיים כדוגמת נראות הבניין מבחוץ ומבפנים.

האם מדובר על תכנית יעילה?

תכנית החיזוק משפרת משמעותית את סיכויי המבנה לעמוד בפני רעידות אדמה. תכנית החיזוק נעשית מאחר ומצב המבנה טרם חיזוקו לא העניק ביטחון לשוהים בו, אך כעת, עם חיזוקו, מדובר על בניין חזק משמעותית אשר עתיד להגן על שוהיו בעת מצוקה. סוללת אנשי מקצוע בוחנים כל מבנה לגופו ואת מידת ההשקעה והחיזוק הנדרשים לו – כל הדרך על מנת להעניק בטיחות וביטחון.

בניה קלה – יתרון גדול

לצד פורמט הבנייה המסורתי, עלתה לאחרונה שיטת הבניה הקלה. עד לא מזמן בעת שתוכנן מבנה העתיד להבנות, התכנון התבסס על בניה בשטח הבנייה ורק בו. שיטת הבניה הקלה מאפשרת תכנון מקיף ונרחב יותר, דרכו יהיה ניתן ליצור חלקי בניין שונים אותם ניתן יהיה להרכיב ולשבץ במבנה קיים. את החלקים השונים יתכננו ויבנו במקומות ייעודים ולבסוף, בעת שתינתן האות, החלקים יועברו אל שטח המבנה ויורכבו עליו.

בניה קלה מאפשרת חיסכון רב בכוח אדם, ממזערת את זיהום הסביבה, אפשרות לבקרה על חומרים ירוקים ונקיים יותר ואפילו חוסכת זמן עבודה – כך שאתם יוצאים נשכרים. מאחר והבניה הקלה הינה שיטה חדשה יחסית, הבניה נמצאת תחת בקרה מחמירה שמטרתה להבטיח בטיחות ללא פשרות ועמידה מירבית בתנאי מזג אוויר קשים ורעשי אדמה אפשריים.

פרויקט תמ"א 38 – תהליך עבודה

פרויקט תמ"א 38 מצריך תכנון ומידע נרחב לשם מימוש הפרויקט והוצאתו לפעול באופן המקצועי ביותר. החברה לחיזוק מבנים בישראל בנתה מודל בין 4 שלבים, תוך דגש על ביצוע השיפוץ והחיזוק  בדרך היעילה והמהירה ביותר. החברה דוגלת גם בהתחשבות ושיתוף פעולה מלא עם הדיירים.

1. שלב ראשון – שלב הייעוץ

– סיור בבניין המטרה, תוך בחינה ראשונית של אלטרנטיבות ביצוע
– מפגש היכרות עם בעלי הדירות. הסבר מלא על תמ"א 38, האלטרנטיבות השונות, ומענה על כל שאלות הדיירים
– החלטת והסכמת הדיירים להיכנס לתהליך בדיקה עמוקה.
– הבדיקה לא מחייבת והיא לא כוללת עלות כספית מצד הדיירים.

2. שלב שני – שלב הבדיקות

– ביצוע בדיקות הנדסיות יסודיות, בדיקות משפטיות, בדיקות כלכליות ובדיקות תכנוניות
– בניית הצעה לדיירים הכולל תיכנון, מפרט טכני, תוכנית ביצוע ולוחות זמנים
– בחירת נציגות לדיירי הבניין ובחירת עו"ד לייצוג הדיירים (ללא עלות לדיירים)

3. שלב שלישי – התוכניות הסופיות

– הכנת הסכם התקשרות בין החברה לדיירים ואישורו
– הכנת תכניות בנייה סופיות, בשיתוף מלא של הדיירים, הכולל את כל מרכיבי הפרויקט ואישורו
– הגשת התוכניות לוועדות המתאימות וקידום הפרויקט ברשויות השונות עד לקבלת היתר בנייה

4. שלב רביעי – שלב הביצוע

– שלב הביצוע מתחיל מיד עם קבלת היתרי הבנייה ובהתאם ללוחות הזמנים המוסכמים
– מינוי מפקח צמוד לבנייה להבטחת איכות הבנייה תוך התחשבות מירבית בדיירי הבניין
– ביצוע כל עבודות חיזוק הבניין והוספת מעלית ומעבר לשלב הבנייה הנוספת והפיתוח הסביבתי

3 היתרונות העיקרים של תמ"א 38

פרויקט תמ”א 38 על כל מסלוליו הוא ברכה לכל בניין ולכל בעל דירה. מדובר בהשבחת הנכס בעשרות אחוזים ללא עלות מצד הבעלים. עשרות בעלי דירות שבניינם עבר תהליך תמ"א 38 טוענים כי הערך של דירתם עלה בעשרות אחוזים וזאת מבלי להוציא שקל אחד מהכיס. בעלי הדירות טוענים כי, התהליך הוא ארוך ומייגע ולפעמים יש דייר סרבן בבניין שרוצה עוד ועוד ואף פעם לא מתרצה, אבל בסוף שרואים את התוצאה של הבניין אחרי שעבר תמ"א 38 כל הוויכוחים בין הדיירים נעלמים.

במסגרת פרויקט תמ"א 38 דירה יכולה לקבל תוספת של חדר ומרפסת. מלבד תוספת חדר ומרפסת שהדיירים יכולים לקבל התלויים בכל בניין בכמה עוד ניתן להרחיב אותו לגבול המגרש, הדיירים מקבלים מעלית, חיפוי ושיפוץ חיצוני של כל הבניין, חידוש חדר המדרגות, החלפת חלונות, שיפוץ הלובי, שיפוץ שביל הבניין והגינה המשותפת של הבניין.

מאמרים שיכולים לעניין אתכם ראו גם:

3 דברים אנו משיגים התוכנית זו:

1.בטחון אישי

מבנה המגורים בו אנו מתגוררים חיזק את יסודותיו ועכשיו הוא מוכן להתמודד מול רעידת אדמה.

2. שיפור ברמת החיים

ההטבות השונות שאנחנו מקבלים, הוספת 25 מ"ר כתוספת לדירה שמתבטאת בהתווספות ממ"ד, הוספת מרפסת. שיפוץ פנימי וחיצוני למבנה הקיים, הוספת מעלית , חנייה אולי גם מחסן, זה רק חלק מההטבות שאנו מקבלים ובהחלט שיפור ברמת החיים.

3. העלאת ערך הנכס

ערך הנכס עולה כאשר מחזקים את יסודות הבניין, מבצעים שיפוץ כללי , מוסיפים תוספות כגון :מרפסת, ממ"ד, מעלית ,מחסן, חניה.

לתמ"א 38 יש חשיבות גבוהה בכל בשלושת המימדים ובמיוחד לביטחון חייכם ,הזכאים למימוש תמ"א 38 הינם בניינים שנבנו לפני ינואר שנת 1980, משום שלפני שנה זו לא היה בישראל תקן בנייה המותאם לרעידות אדמה.

חששות התושבים מתמ"א 38- 2

עדיין אנשים חוששים להיכנס לתהליך מורכב וארוך של תמ"א 38. לרוב האנשים, הנכס שלהם, הוא הדבר הכי קרוב, חשוב ויקר שהם מחזיקים. אולם ככל שעוד ועוד פרויקטים מסתיימים בימים אלה, יותר ויותר אנשים פונים ליזמים של תמ"א 38 בשביל להכיר וללמוד על התהליך של תמ"א 38.

כמו בכל תחום חדש, יש מספר רב של יזמים, קבלנים, מתווכחים שנכנסו לתחום בשנים האחרונות. מה שחשוב זה לבחור חברה שיש לה ניסיון, שבצעה כבר תמ"א 38, חברה עם המצלות מדיירים שכבר עברו את התהליך.