שיפוץ מקלטים– אל תמתינו למחר!

למי שאין ממ"ד

כאשר אנו מדברים במאמר זה על שיפוץ מקלטים, הכוונה היא למקלטים הנמצאים מתחת לבניין בו מתגוררים הדיירים, אם כי שיפוץ מקלטים יכול להיות גם תקף לשיפוץ חדרי ביטחון. ברוב הבניינים הישנים בארץ, ישנו מקלט מתחת לבניין המגורים, אבל הדיירים מגלים לעיתים כה רבות שאננות, ואינם דואגים לתקינות של המקלט, וזאת למרות אזהרות חוזרות ונשנות. הם מאמינים שכשיגיע זמן אמת הם כבר יסתדרו. אבל מה אם אין פתח אוורור במקלט? מה אם אין סולמות? מה אם אין שירותים כימיים או שירותים תקניים אחרים? כיצד יסתדרו במקלט תינוקות, ילדים ומבוגרים? הרי אין לדעת אם מדובר על שהות של יום יומיים, אף אחד לא יודע כמה זמן תארך המלחמה הבאה, ולכן יש להיות מוכנים מבעוד מועד, כך גם הדיירים ישיגו קצת שקט נפשי.

מהו מקלט משופץ?

חברת שיפוץ מקלטים חייבת לשפץ את המקלט על מנת שזה יתאים לדרישות פיקוד העורף. אל כל מקלט יש להתייחס בצורה פרטנית, חלקם אינם מצריכים שיפוץ מאסיבי, אבל מקלטים מוזנחים במיוחד, אכן נדרשים למקצה שיפורים. על מה בדיוק אנו מדברים? על התקנת סולמות לפתחי המילוט, על יצירת פתחי מילוט תקניים, על התאמתו של המקלט לתקנים של מכון התקנים, על התקנות שלטי הכוונה, אלה הם שלטים זוהרים. עוד אנו מדברים על התקנת מיכל מים, שיפוץ כולל של מערכת החשמל, התקנת שירותים כימיים, דלת הדף במקלט, צינורות אוורור, בדיקה של תקינות הדלתות והחלונות, ואטימתו של המקלט. קרא אודות שיפוץ מקלטים

שיפוץ מקלטים כי אין לדעת מה צופן המחר

במדינת ישראל שיפוץ מקלטים הינו הכרח המציאות. כל פעם מחדש אנו חושבים כי רק חזית מסוימת חשופה לאיומים, ואז אנו מגלים כי חזית חדשה נוספה. אומנם בהרבה מאוד בניינים קיימים חדרי ביטחון, אבל ישנם המתגוררים בדירות בהן אין אותם, ואז הדיירים מתבקשים לרדת למקלטים בעת אזעקה.

מדוע שיפוץ המקלט כה חשוב?

שיפוץ מקלטים הינו חשוב מאין כמותו, שכן אין לדעת מה צופן המחר. היום יכול להיות רגוע, ומחר לא, בהחלט מומלץ להיות מוכנים לכל מצב. רבים הם המתגוררים בבניינים משותפים אשר מזניחים את מצב המקלט בשל שאננות או בשל כוונה לחסוך בהוצאות, אבל סביר להניח, שעם בוא מלחמה, הן יצטערו על כך. מקלט שאיננו משופץ, שלא נעים לשהות בו, יהווה סיוט לא קטן בעת מלחמה, ולעיתים האזרחים נדרשים לשהות במקלטים למשך ימים ארוכים. המקלט חייב להיות נוח, ונעים לשהייה, וצריך לקחת בחשבון כי מדובר גם על זקנים וילדים רכים בשנים.

מה שיפוץ המקלט כולל?

עבודת שיפוץ מקלטים כוללת את הכשרתם ותקינותם, בדיקת מערכות סינון ומים או התקנתן, בדיקת תקינות הדלתות והחלונות.חברה תאטום את המקלט על מנת שזה יהיה מוכן מפני התקפה לא קונבנציונאלית, וכמו כן תדאג לתקינות השירותים. בנוסף, יש לדאוג לדלת הדף במקלט, צינורות אוורור, התקנת שירותים כימיים, התקנת מיכל מים עם מתקן למקלט, שיפוץ מערכת החשמל, התקנת שלטי הכוונה, התקנת סולמות לפתח מילוט, יצירת פתח מילוט תיקני, התאמת המקלט לדרישות התקן של מכון התקנים.