קרקע חקלאית בקיבוץ רמת הכובש

קיבוץ רמת הכובש – על היישוב

קיבוץ בחלקו הדרומי של איזור השרון, ממוקם באמצע רצועת השטח הנמתחת בין כביש 4 לכביש 6, נכלל בתחום שיפוטה של מועצה אזורית דרום השרון. הישובים הסמוכים לקיבוץ רמת הכובש הם: מצפון- טירה, מושב כפר הס, מושב עין ורד, מדרום – כפר סבא, מושב צופית, קיבוץ ניר אליהו, ממערב- מושב שדה ורבורג, מושב משמרת, מושב בצרה, מושב בני ציון, ממזרח- הישובים כוכב יאיר וצור יגאל. נתיב התחבורה המרכזי המחבר את הקיבוץ לסביבתו הוא כביש 554 אשר נתיבו חולף בצידו הצפוני של היישוב. שטחו של קיבוץ רמת הכובש עומד על 4,410 דונמים, ברובם שטחים חקלאיים מעובדים, גם השטחים הסובבים את היקובץ הינם ברובם קרקעות חקלאיות מעובדות.

קהילת היישוב מונה כיום כ-1,040 תושבים, בחלקם המכריע אוחזים במעמד חברי קיבוץ (או ילדים ובני נוער). החל משנת 2006 מתנהל רמת הכובש במתכונת קיבוץ מתחדש – מודל ביניים המתאפיין באחריות כלכלית אישית וברמת שיתופיות נמוכה יותר מזו של הקיבוץ המסורתי, אך עדיין מספק רשת תמיכה וערבות הדדית לחברים. רמת הכובש הינו קיבוץ אמיד וכלכלתו מבוססת על מגוון ענפי פעילות: מפעל "דורם" העוסק בייצור מוצרי גומי, גן אירועים בשם "גן הפקאן", חברי קיבוץ המתפרנסים מעבודות חוץ וכן פעילות חקלאית. ענפי החקלאות המרכזיים בפעילות הקיבוץ הם: פרדסי הדרים, מטעי אבוקדו, גידולי שדה שונים, רפת וגידול עלים ירוקים. בעבר היה מקומה של החקלאות מרכזי יותר בכלכלת הקיבוץ, אך במהלך השנים זנח הקיבוץ ענפי פעילות חקלאים שלא הניבו רווחים מספקים. כמו כן הפעיל הקיבוץ בעבר מאפיה וחברת תובלה, גם אלה סיימו את פעולתם בשל ביצועים עסקיים לא מספקים.

מאמרים שיכולים לעניין אתכם ראו גם:

חברי הקיבוץ נהנים ממגוון רחב של שירותים ציבוריים וחברתיים: כלבו, חדר אוכל, מרפאה, מתקני ספורט וכושר, ספריה, מוסך, דואר, אולם תרבות ועוד. את לימודיהם עושים ילדי הקיבוץ בבית הספר "יחדיו" מוסד חינוכי המשותף לכמה מישובי האזור, בקיבוץ פועלים גם מסודות חינוך והשגחה לגיל הרך.

קיבוץ רמת הכובש וסביבתו (מקור: גוגל מפות)

ראשיתו של קיבוץ רמת הכובש בגרעין התיישבות בשם "הכובש" של תנועת החלוץ בקהילת וילנה. בשנת 1925 הגיעו כמה מחברי הגרעין ארצה והתמקמו במושבה פתח תקווה שם עסקו בעבודת כפיים. ב-1927 עלו ארצה שאר חברי הגרעין וקבוע את מושבם במושבה כפר סבא שם הכשירו את עצמם לקראת הקמת הקיבוץ. באותן שנים הצטרפה קבוצת "הכובש" לתנועת הקיבוץ המאוחד. בסיוע הקרן הקיימת לישראל נרכשו קרקעות עבור הקמת היישוב וב-1932 עלו חברי הקבוצה על הקרקע וקיבוץ רמת הכובש נוסד. בשנים לאחר מכן נקלטו בקיבוץ מספר גרעיני התיישבות נוספים, מקהילות מזרח אירופה. עד לאחר מלחמת ששת הימים נאלצו התושבים להתמודד עם שגרה קשה של אירועים בטחוניים, שהסבו גם אבידות ופגיעה ברכוש.

בעשרות השנים האחרונות נהנה רמת הכובש מאיתנות כלכלית יציבה, כזו שאפשרה לו לחמוק מנזקי המשבר הכלכלי שהיכה במרבית הקיבוצים בישראל בשנות ה-80. בשנת 2006 החליטו חברי הקיבוץ על מעבר למודל קיבוץ מתחדש. כחלק מן המעבר למעמד החדש כמאה מתושבי הקיבוץ ובני ממשיכים נקלטו למעמד חברות קיבוץ מלאה.

לעת עתה אין בידי מערכת אתר אגרילנד מידע על קרקע חקלאית בסביבת קיבוץ רמת הכובש, המוצעת לרכישה.