קרקע חקלאית באיזור היישוב הקהילתי עמוקה

היישוב הקהילתי עמוקה – תעודת זהות מקומית

 ישוב קהילתי הממוקם בגליל העליון. הישובים הסמוכים לעמוקה הם: מצפון – מושב שדה אליעזר, מדרום – חצור הגלילית והישוב הקהיליתי ביריה, ממערב – מושב דלתון וממזרח – קיבוץ מחניים. במישור המוניציפלי היישוב נכלל בתחום שיפוטה של המועצה האזורית מרום הגליל. שטח היישוב נמצא בגובה ממוצע של 700 מטרים מעל פני הים, גובה המתגמל את התושבים בתצפית נוף גלילית מרהיבה. היישוב מוקף מכל עבריו בשטחים פתוחים ירוקים – שטחו של יער ביריה.

היישוב ממוקם באיזור עדיפות לאומית א', מעמד המקנה לתושביו מספר הטבות כלכליות. אוכלוסיית המושב מונה כיום כ-215 איש (כ-60 משפחות). ביישוב מתקיימת פעילות תיירותית בענף האירוח הכפרי, התורמת לפרנסתם של רבים מן התושבים. התושבים אשר אינם עוסקים בתחום זה מתפרנסים מעבודה כשכירים ומיזמות עסקית בתחומים שונים, בעיקר מקצועות חופשיים. מערכת החינוך ביישוב כוללת מסגרות השגחה וחינוך לגיל הרך בלבד. את לימודי היסודי, החט"ב והתיכון עושים ילדי היישוב בבתי ספר ביישובים סמוכים דוגמת קיבוץ סאסא וקיבוץ יראון, לצורך זה מפעילה המועצה האזורית מרום הגליל מערך הסעות יומי מסודר.

קרקעות חקלאיות, עמוקה

תמונה: היישוב עמוקה והשטחים החקלאיים סביבו. גוגל מפות.

היישוב עמוקה הוקם בשנת 1980 כחלק מתוכנית התיישבות בגליל, בשם תוכנית המצפים. יוזמי התוכנית, ממשלת ישראל, קק"ל והסוכנות היהודית, ביקשו להרחיב את ההתיישבות היהודית בגליל ולמנוע יצירת רצף של ישובים ערביים על אזורים גדולים (אף שמטרה זו לא תמיד הוצהרה באופן רשמי). לשם כך הוחלט להקים שורה של ישובים קטנים בנקודות אסטרטגיות בגליל, מתוך תקווה כי הללו יתפתחו ויגדלו במהלך השנים לכלל ישובי קבע מבוססים. עמוקה הוקם על ידי גרעין התיישבות שארגנה תנועת המושבים. בשנים הראשונות לקיומו סבלו התושבים מעיכובים בחיבור הישוב לתשתיות בסיסיות דוגמת חשמל ומים, אולם מזמן שאילו הוסדרו נהנו התושבים מאיכות חיים המתבססת על נופי טבע, ריחוק ממרכזי אוכלוסיה ומגרשים גדולים.