צ'רלס גוואתמיי, חייו של אדריכל אמריקאי

צ'רלס גוואתמיי היה אחד מחברי קבוצת "חמישה אדריכלים" (לצד פיטר אייזנמן, מייקל גרייבס, ריצ'רד מאייר וג'ון הג'דוק)- חמישה אדריכלים ואנשי אקדמיה אמריקאיים אשר פעלו בשנות ה-70 לקידום הרעיונות אשר עמדו בבסיס סגנונו של ל‏ה קורבוזיה . במהלך שנות ה-60 וה-70 וה-80 תכנן גוואתמיי מספר מבני ציבור מרשימים. תמונות של אותם בתים יפים למראה, ניתן למצוא באמצעות חיפוש מהיר במנוע חיפוש התמונות של גוגל.

צ'רלס גוואתמיי ( Charles Gwathmey ) נולד בשנת 1938, בעיר שארלוט במדינת צפון קרוליינה, ארה"ב. את לימודיו האקדמיים בתחום האדריכלות החל באוניברסיטת פנסילבניה, שם עשה את לימודי התואר הראשון בשנים 1956 – 1959. לאחר מכן עבר לאוניברסיטת ייל היוקרתית שם השלימם את לימודי התואר השני בשנת 1962. שנתיים לאחר מכן, ב-1964, פתח גוואתמיי משרד אדריכלות עצמאי. המבנה הראשון אותו תכנן היה מבנה המשרד עצמו, וסטודיו אשר יועד עבורו ועבור שותפו באותה עת ריצ'רד הנדרסון, אשר מוקם בצפון מדינת ניו יורק. המבנה תוכנן בהשראת סגנונו של האדריכל השוויצרי ל‏ה קורבוזיה אשר גובש בראשית התפתחותה של האדריכלות המודרנית והתאפיין בדגש על רמת שימושיות גבוהה, צורות גאומטריות פשוטות והרמוניות ושימוש בחומרי גלם תעשייתיים ומודרניים: בטון, פלדה וזכוכית. מבנה המשרד, בית יפה ומעוצב להפליא, עומד על תילו גם כיום ואם תמצאו את עצמכם במדינת ניו יורק תוכלו לראות אותו מקרוב.

בראשית שנות ה-70 הפכה קבוצת "חמישה אדריכלים" לאחד הגורמים הנחשבים והאפנתיים ביותר באדריכלות האמריקאית, עניין אשר בא לידי ביטוי בתערוכה שיצרו בשם המפתיע "חמישה אדריכלים" בה הציגו מקבץ נבחר של עבודות. התערוכה הוצגה ב-1972 במוזיאון האמנות של ניו יורק וזכתה לשבחים רבים. באותם שנים הופקדה בידי חברי הקבוצה מלאכת תכנונם של כמה מן המבנים הגדולים והמרשימים שנבנו באותן שנים בארה"ב. גוואתמיי עצמו חבר ב-1971 לאדריכל רוברט סיגל והמשרד המשותף להם קיבל לידיו את תכנונם של: כמה בתי אחוזה יפים של עשירי ניו יורק, מבנה הפקולטה ללימודי חקלאות באוניברסיטת קורנל, אולם הכנסים של דיסני בדיסניוורלד, באורלנדו, פלורידה.

במהלך שנות ה-80 וה-90 גיבשו גוואתמיי וסיגל סגנון אדריכלי אשר נבדל מזה של ל‏ה קורבוזיה ופנה יותר לכיוון האדריכלות הפוסטמודרנית שהתהוותה באותם עשורים. הבתים אותם תכננו באותם עשורים אופיינו בצבעוניות ססגונית, בשימוש חופשי יותר בצורות גאומטריות מורכבות, אשר שברו את כללי ההרמוניה ויצאו מגבולותיה הקשיחים של האדריכלות הפונקציונלית. בשנת 2009 הלך צ'רלס גוואתמיי לעולמו.

ברשימת המבנים הבולטים בתיק העבודות של גוואתמיי מככבים כמה בתים יפים פרטיים וכן כמה מבני ציבור:

בית משפחת דה מניל, איסט המפטונס, ניו יורק.

המוזיאון האמריקאי לתמונות נעות (בתרגום חופשי יותר – המוזיאון האמריקאי לקולנוע), רובע קווינס בעיר ניו יורק.

תוספת למוזיאון גוגנהיים, מנהטן, ניו יורק.

תוספת למתחם לימודי האמנויות באוניברסיטת ייל, קוניטקט.

בית משפחת גלנסטון, מרילנד.

מבנה משלחת ארה"ב לאו"ם (מבנה הושלם לאחר מותו של גוואתמיי, אשר שימש כאדריכל ראשי בפרויקט).

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות