צריך לדעת עם מי להתייעץ: איך לבחור את האדריכל לשיפוץ הבא

כשאתם עומדים בפני פרויקט שיפוצים רציני בבית, כזה שמחייב תכנון וסידור החלל מחדש, סביר להניח שתצטרכו ליווי של בעלי מקצוע מתמחים בתחומם.על מנת לייעל את ההליך ולוודא שההשקעה מבחינה כספית אכן תהיה הנכונה ביותר מתוך הסתכלות פרקטית ולטווח ארוך, כדאי לשקול ליווי צמוד של אדריכל או מעצב פנים.

במידה ומדובר בשיפוץ הכולל שינוי במבנה חלל הבית כמו הגדלת כמות החדרים, אדריכל יהיה לעזר מכיוון שהוא העומד מול הרשויות ומאחורי בקשת היתר בניה. בחירת האדריכל צריכה להילקח ברצינות ולאחר בחינת כמה וכמה מועמדים רלוונטיים מכיוון שלאיש מקצוע זה חלק משמעותי בהצלחת הפרויקט כולו. יותר מכך, ליווי צמוד ומקצועי של אדריכל מתחילת הפרויקט ועד סיומו יכול לחסוך בעלויות הביצוע כולו ולאפשר לכם שביעות רצון מקסימאלית מהמבנה המשופץ.

אז איך תדעו בידי מי אתם מפקידים את תכנון הבית בפרויקט השיפוצים ואיך תבחרו את האדריכל לתפקיד? להלן מספר דגשים שכדאי לקחת בחשבון:

מאמרים שיכולים לעניין אתכם ראו גם:

כל הדרכים מובילות למציאת האדריכל

כפי שרלוונטי במקרה של מציאת בעלי מקצוע שונים מתחום השיפוצים, גם בהקשר של מציאת אדריכל, קיימות כמה ומה דרכים למציאת בעל המקצוע המתאים ביותר.

ראשית, תוכלו לברר לגבי משרדי אדריכלות אופציונאליים בפורטלים בתחום עיצוב הבית ושיפוצים. אלה כוללים רשימת בעלי מקצוע, כולל גישה ישירה לאתר הבית שלהם. גם במסגרת אינדקסים ייעודיים לתחום תוכלו לאתר רשימה התחלתית.

לאחר שריכזתם רשימה מייצגת של אדריכלים פוטנציאליים, כנסו לאתר הבית שלהם, הכירו מי האדריכל העומד מאחורי המשרד ומה הניסיון המקצועי שלו. כמובן שכדאי להעדיף אדריכלים מנוסים וותיקים בתחומם – כאלו שצברו מוניטין וקהל לקוחות עם השנים בפרויקטים מגוונים.

במידה והפרויקט שלכם דורש סגנון או התמחות מסוימת, כדוגמת עיצוב בתי יוקרה – וודאו כי לאדריכל אכן יש ניסיון בנישה זו. באתר תוכלו להתרשם מגלריית תמונות המציגה מבחר פרויקטים עבר או אפילו פרויקטים בעבודה. בדרך זו תוכלו להכיר את סגנון העבודה המקצועי של בעל המקצוע ולהמשיך עם האדריכלים שהתחברתם לסגנון הפרויקטים פרי עבודתם.

דרך נוספת למציאת אדריכל היא באמצעות שיטת ההמלצה מפה לאוזן. שיטה זו המומלצת ביותר מכיוון שאתם זוכים לפרטים של בעל מקצוע שכבר קיבלתם המלצות לגביו ואפשרות לדלות מידע רלוונטי ומעניין מאיש הקשר. במידה ואין המלצות מהסוג, לא כדאי לוותר על אלו בשלב מתקדם יותר ולבקש ליצור קשר עם לקוחות מפרויקטים קודמים אצל אדריכלים שאיתרתם אקראית ברשת.

בחינה וסינון המועמדים המתאימים

לאחר סינון המועמדים בהתאם להתרשמותכם מסגנון עבודתם, תוכלו לקבוע פגישה רשמית פנים אל פנים עם מספר אדריכלים פוטנציאליים ביותר. בפגישה תוכלו לאסוף מידע רלוונטי על המועמדים, כולל פירוט עבודות קודמות, נקודת ההסתכלות בעל המקצוע על חלקו בכוח ועד כמה הינו זמין לליווי צמוד (במידה וחשוב לכם שיהיה כזה). כמו כן, תוכלו לקבל מענה לכל שאלה מעניינת מבחינתכם.

במידת האפשר, בקשו גם להגיע ולראות בעצמכם את אחת העבודות עליהם היה אחראי. התרשמות מהסוג טובה יותר על פני הסתכלות בתמונות בלבד. כדאי בפגישה גם לפרט על מהות הפרויקט מבחינתכם ומה השיפוץ כולל. תוכלו לקבל את הסתכלותו הראשונית של האדריכל כבר במעמד הפגישה ולהבין עד כמה הינו מתחשב בצרכים שלכם במגרש הביתי או האם מגיע מקובע בדעותיו המקצועיות ללא התחשבות שהיא.

כמו כן, עמדו על הכימיה ביניכם מאחר וזו חיונית לשיתוף פעולה פורה ויעיל שעשוי להימשך לא מעט חודשים. במידה ואינכם מרגישים נוח עם האדריכל, וותרו על מועמדותו מכיוון שמדובר בנתון המהווה בסיס לכל שיתוף פעולה עתידי.

בחירה סופית וחתימה על חוזה

לאחר שקלול כל הפרמטרים העובדתיים בשטח שבחנתם ועל סמך האינטואיציה הפנימית, תוכלו להגיע להחלטה לגבי האדריכל המתאים ביותר לפרויקט.

קחו בחשבון כי גם לפרמטר עלות השירות יש חלק בקבלת ההחלטה, ובכל זאת כדאי להעדיף לבחור באדריכל מנוסה וותיק בתחום גם אם מדובר בעלות גבוהה יחסית לעומת אדריכל בראשית הדרך. אדריכל טרי מגיע נטול קשרים מקצועיים עם ספקים ובעלי מקצוע אחרים מתחום השיפוצים, כמו חוסר היכרות עם תהליכי הגשת היתרי בנייה ועם הגורמים הרלוונטיים ברשויות המקומיות.

מבחינת העלות, התקציב לליווי אדריכל יהיה משוקלל במסגרת תקציב הבנייה והשיפוץ הכלליים. בארץ, לעומת חו"ל, מקובל להחליט על סכום גלובאלי ידוע מראש, כאשר זה ישולם בתחנות זמן מוגדרות תוך התקדמות הפרויקט.

לגבי עלות השירות, פירוט הגדרת הסמכויות של האדריכל וכל פרט רלוונטי שתואם בעל פה – חשוב לכלול במסגרת חוזה אדריכלי מפורט שייחתם על ידי שני הצדדים. הכול נדרש להיות מתועד שחור על גבי לבן למען הסר ספקות ואי הבנות בשלב מתקדם יותר. הדבר עשוי לחסוך אי נעימויות ולאפשר פתיחות מלאה ביניכם ובין בעל המקצוע שילווה אתכם עד סיום הפרויקט.