פיקוד העורף: ערכות מגן (מסיכות אב"כ) ומערכות אוורור וסינון אוויר

מאמר זה בא לתת מידע בלבד ואנו לא נותנים שירות בתחום!

 

 

מטרת המאמר: לערוך השוואה בין ערכות מגן, עם דגש על מסיכת האב"כ, לבין מערכות אוורור וסינון האב"כ. המאמר יראה כיצד שני אמצעי המיגון משלימים זה את זה, ובכך מחזקים משמעותית את מיגונם של אזרחי ישראל.

הקדמה: בשנת 2010, פיקוד העורף נקט בשני צעדי מפתח, המיועדים לחיזוק ענף מיגון האב"כ של העורף הישראלי: הצעד הראשון היה בתחום ערכות מגן – הכרזה על חלוקה מחודשת שלהן. הצעד השני ננקט לאחר חצי שנה, כאשר פיקוד העורף העביר את תקנה 6869, המחייבת התקנת מערכות אוורור וסינון בכל מרחב מוגן בישראל. התקנה קובעת כי כל היתר בניה לבנייה חדש בישראל יהיה מותנה בהתקנת מערכת אוורור וסינון

משרד אדריכלים 

מערכות אוורור וסינון אב"כ

מערכות אוורור וסינון אב"כ מהוות את מיגון האב"כ הקבוצתי. מערכות אלו נועדו להבטיח, כי השוהים במרחב המוגן ייהנו מאספקה סדירה של אוויר נקי, ללא צורך בשימוש בערכות מגן. המערכות מזרימות אוויר נקי ומסונן בעת התקפה כימית, ביולוגית ו/או אטומית (מצב סינון אוויר). כמו כן, המערכות אוורור מספקות גם אוויר צח בעת התקפה קונוונציונלית (מצב אוורור).

למערכות האוורור והסינון יתרונות רבים:

  1. המערכות מספקות מיגון מפני איומים קונוונציונליים ובלתי קונוונציונליים למספר רב של אנשים.
  2. המערכות מסלקות את הפחמן הדו-חמצני שמצטבר בחללי החדרים האטומים לאחר שהות ארוכה, ובכך מונעות התעלפויות, בחילות וחנק.
  3. המערכות מאפשרות שהיה נוחה, אכילה, שתייה ללא מגבלה או מאמץ, בכך מתגברות על מגבלת חוסר הנוחות של ערכות מגן.

ערכות מגן – מסיכת אב"כ

ערכות מגן הינן מארז התגוננות אישי מפני התקפת אב"כ. אחד המרכיבים בערכות המגן היא מסכת האב"כ. מדובר בכיסוי ראש, עשוי מחומר פלסטי, אשר מולבש על הפנים, ומעניק מיגון לכלי הנשימה ומערכת הדם והעצבים, החשופים לסכנת שאיפת מזהמים וגזים רעילים, הנישאים באוויר.

למסכה יש יתרונות רבים:

  1. מסכת ערכות המגן מגיעה בגדלים שונים, במטרת התאמה מלאה לאוכלוסייה מגוונת.
  2. המסכה מצוידת ברצועות מתכווננות, אשר ניתנות להידוק, אשר מבטיחות הגנה מרבית.
  3. קיימת אפשרות לחיבור מפוח קטן-לילדים ואוכלוסיות רגישות נוספות.
  4. ערכות מגן כוללות צינור שתייה, המאפשר שתיית נוזלים דרכה, וניתן להתקין במסכה עדשות ראייה, עבור ציבור הזקוק להן.

היתרון המשמעותי של ערכות מגן, בהשוואה מול מערכות האוורור והסינון, הוא בכך שערכות מגן מאפשרות ניידות מחוץ לממ"ד המוגן אב"כית, הן לאנשים המוכרחים לשהות בחוץ, והן לפינוי אוכלוסיה בתנאי אב"כ. הניידות של ערכות מגן מהווה פתרון יעיל, למקרה של כשל במערכת האוורור והסינון.

לסיכום: שני צעדי המיגון, בהן נקט פיקוד העורף – רענון ערכות מגן ותקנה 6869, מהווים למעשה פעולה אינטגרטיבית אחת, בעלת מטרה משותפת – חיזוק העורף הישראלי, ושיפור תשתית מיגון האב"כ בישראל.

בישראל, החברה המנוסה ביותר בתחום מיגון האב"כ היא "שלבי תעשיות". לחברה שלושים שנות ניסיון בפיתוח ויצור מערכות אוורור וסינון אב"כ. לאחרונה פיתחה החברה את "משפחתית" מערכת סינון אוויר לממד המתקדמת ביותר בתחום מיגון האב"כ בישראל.