יועץ תנועה

בתהליך המורכב של בניית בית חשוב שיהיו לצידנו אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, כאלה שאנחנו יכולים לסמוך עליהם בעיניים עצומות. ליועצי תנועה מקום של כבוד בין אנשי המקצוע שילוו אתכם עד לרגע המאושר של קבלת המפתח. אולם, ליועצי תנועה וכמוהם מהנדסי תנועה, תפקידים מורכבים וחשובים בתכנון דרכים עירוניות ובינעירוניות והם בעלי השפעה מכרעת על היקפי וזמני הפקקים בהם תעמדו כשאתם יוצאים בבוקר לעבודה, או בערב כשאתם חוזרים ממנה. בכניסה וביציאה מהעיר, מהשכונה או אפילו מפתח ביתכם. 

אנו מקווים שהמאמר הזה יענה על כל השאלות שרציתים לדעת אך עד היום לא העזתם לשאול – כל מה שרציתם לדעת על יועצי תנועה ועוד קצת…

וכמו שנהוג, נתחיל בהתחלה: 

מהי חשיבותו של יועץ תנועה כיועץ חניה ודרכי הגישה לבית?

חלק קרדינלי מתפקידו של יועץ התנועה הוא גם לייצר תכנית תנועה שתכלול את דרכי הגישה לבית ובכלל זה גם השטח המיועד לחנייה, כך שישתלב באופן הרמוני ובהתאם לתכנון התנועה ברחוב ולא יפריע לתנועה השוטפת. בנוסף, בין החתומים ההכרחיים לפני קבלתו, חייב להיות גם יועץ תנועה להיתר בנייה.  

יועץ תנועה לטופס 4

בהמשך, יועץ התנועה יהיה בין החתומים על טופס 4  (באחריותו לחתום על סעיף תנועה וסעיף חניה) האישור הסופי וההכרחי של הרשות המקומית לפני שתוכלו לחבר את הבית למערכות החשמל  והמים. 

כאשר מדובר בבניין מגורים ( לעומת בית פרטי), תפקידו של יועץ תנועה הופך למורכב יותר:

 1. תכנון מקומות חניה עבור דיירים רבים. 
 2. תכנון שילוט מתאים לטובת דיירי הבניין ושאר משתמשי הדרך. 
 3. תכנון הסדרי תנועה מהרחוב לחנייה ומן החניה אל הרחוב. 

יועץ תנועה לטופס 4

מהן סמכויותיהם ותחומי האחריות הנוספים של יועצי תנועה?

תחת אחריותו של יועץ תנועה מונחות משימות רבות הנוגעות לתוכניות תנועה עירוניות ובין עירוניות. 

בין השאר, בעיקר ברמה העירונית והארצית, יועצי תנועה תפקידם להכיר בפרוטרוט ולהתעדכן באופן שוטף בתנאי הדרך, היקף האוכלוסייה, חוקי התנועה של משרד התחבורה לצד תקנות העזר העירוניות בתחום השיפוט בהם הם פועלים.

על שולחנו של יועץ תנועה ניתן למצוא מגוון רחב של משימות שנמצאות תחת אחריותו, בהן:

 1. תכנון גשרים.
 2. תכנון כבישים.
 3. תכנון חניות (  ובכלל זה גם חניות עיליות וחניות תת קרקעיות).
 4. תכנון רמזורים וצמתים.
 5. תכנון דרך משולבת.
 6. תכנון מעגלי תנועה. 
 7. תכנון כניסה ויציאה מתחנת דלק.
 8. תכנון דרכי גישה  ותכנון חניות לקניונים ומרכזי קניות.

תחומי האחריות הנוספים של יועצי תנועה

כפי שהבנו כבר, מומחיותם של יועצי תנועה נדרשת בכל מקום

בגלל שתחום המומחיות הספציפי של יועצי תנועה נדרש למעשה בכל מקום בו קיימות דרכים, ניתן למצוא יועצי תנועה רבים שעובדים תחת הרשות העירונית וכן במשרדים ממשלתיים, בהם משרד התחבורה ומשרד הבינוי והשיכון.  כאמור, כחלק מתפקידיהם, עוקבים יועצי ומהנדסי תנועה אחר קצב הגידול באוכלוסייה במרחב העירוני תחת אחריותם, וכן אחר קצב אכלוס שכונות ומתחמי מגורים חדשים במטרה להתאים את סידורי התנועה לצפיפות האוכלוסייה המשתנה. 

איפה ניתן למצוא יועצי תנועה וחניה בשוק הפרטי?

כחלק משירות מקיף, מציעים משרדי אדריכלים רבים ללקוחותיהם גם שירות של יועצי תנועה וחניה או לחלופין אפשרות לייעוץ וחוות דעת יועץ תנועה. עלות שכר טרחה עבור שירותיו של מהנדס תנועה או יועץ תנועה משתנות ויכולות לנוע על טווח מחירים רחב שמושפע בעיקר מהיקף ניסיונו. לרוב מהנדסי תנועה ויועצי תנועה ותיקים, בעלי ניסיון ממשרדים ממשלתיים ו/או רשויות מקומיות ידרשו שכר טרחה גבוה יותר. כשאתם פונים ליועץ תנועה מומלץ, חשוב שתבדקו אתו מה שכר הטרחה המבוקש על ידו. 

הרכבת תכנית  תנועה היא לא עניין של מה בכך. ובעיקר חשוב להיעזר ביועצי תנועה מומלצים כשמעוניינים להוציא רישוי עסק או שנמצאים בתהליך תכנון מרכז קניות, תחנת דלק או מפעל.  הדבר תקף כמובן גם ובעיקר בתכנון תנועה עבור משקים חקלאיים. 

יועצי תנועה וחניה בשוק הפרטי

מה חשיבות תכנון תנועה עבור משקים חקלאיים?

בשנים האחרונות המשקים החקלאיים ברחבי הארץ חווים תמורות חדות, חלקן כרוכות ישירות בתפוקת יצור התוצרת החקלאית ובעלויות הגידול ועלויות האחזקה אל מול מחירי התוצרת החקלאית ברשתות השיווק. חלקן, מקורן בשינויים הדמוגרפיים בישובים החקלאיים עצמם. מושבים וקיבוצים כאחד, חווים גידול באוכלוסייה הלא-חקלאית שקונים או שוכרים דירות ובתים פרטיים בשכונות הרחבה לצד הישוב. אלה משפיעים על הרכב והיקף התנועה בישוב ועלולים להפוך את היציאה והכניסה לאדמות החקלאיות, הרפתות והלולים לקשה ומאתגרת, בייחוד בשעות היציאה לעבודה והחזרה ממנה. במקרים מסוימים, יועץ תנועה נדרש גם בתהליך של פיצול נחלה או פיצול מגרש מנחלה במושבים. במקרים אלו, ניתן להיעזר באיש מקצוע בתת התמחות יועץ תנועה לפיצול מגרש. 

אילו שירותים נוספים מציעים משרדי אדריכלים בתחומים הקשורים לתוכנית תנועה?

כפי שכבר אמרנו, משרדי אדריכלים רבים מציעים שירותים הניתנים ע"י יועץ תנועה בכדי לחסוך ללקוחותיהם כאבי ראש, זמן ובעיקר כסף. 

אילו עוד שירותים יכול להציע לנו משרד אדריכלים בתחום תכנון תנועה?

 1. שינוי תב"ע מקומית.
 2. יועץ תנועה לטופס 4.
 3. תכנון הסדרי תנועה זמניים, למשל לתקופת עבודות הבנייה במהלכן יש צורך להפנות תנועה לדרכים אחרות ו/ או לבצע שינויים בתוואי התנועה הקיים. 
 4. מתן שירותי ייעוץ תנועה בעת הכנת תוכניות מתאר או מסמכי מדיניות אחרים. 

השתלבות יועצי תנועה בתהליך שינוי תב"ע מקומית

לכל רשות עירונית יש תכנית מתאר (תכנית בניין עיר או בקיצור – תב"ע)  וכל שינוי בה מצריך אישורים של ועדות שונות לפני התחלת העבודות בשטח. תכניות המתאר הללו קיימות ברמת הרשות המקומית, אך גם ברמת המחוזית והארצית. ולכל רמה כזו יש וועדת תכנון שבסמכותה לאשר את השינוי בקרקע. ללא היתר המתקבל מוועדת התכנון – לא ניתן להתחיל בבנייה. כחלק מהגשת הבקשה לשינוי בתב"ע, לעיתים קרובות יש צורך גם בחוות הדעת של יועצי תנועה.

מה המקרים בהם נדרש להיעזר ביועץ תנועה לשינוי תב"ע?

על פי רוב, שינוי תב"ע המצריך חוות דעת של יועץ תנועה הוא כאשר אנחנו מעוניינים לעשות שינוי בייעוד הקרקע. לדוגמא – כאשר אנחנו מעוניינים לבנות בניין מגורים על קרקע בעלת ייעוד חקלאי. אזי יועץ תנועה לשינוי תב"ע ייתן את חוות דעתו המקצועית, האם מבחינת הסדרי התנועה השינוי בייעוד הקרקע הוא דבר ישים בראייה רוחבית. 

היעזר ביועץ תנועה לשינוי תב

מדינת ישראל, ששמה נרדף לתנופת בנייה ולאורכה ולרוחבה אפשר לראות כל העת ישובים שונים, גדולים וקטנים, ישובים עירוניים וישובים חקלאיים, כולם נמצאים בתנופת בנייה. בדרום, בצפון ובמרכז. הגידול העצום בהיקף הבנייה עומד רק בקושי בגידול הדמוגרפי המשמעותי שחל מדי שנה באוכלוסיית ישראל. ממש כמו בתקופת החלוצים, גם עתה, עם ישראל בנה, בונה וימשיך לבנות את הארץ שמהווה בית ליהודי כל העולם. כל עוד האוכלוסייה גדלה, כל עוד נמשיך ונהיה בתנופת בנייה בכל חלקת אדמה טרייה, כך נמשיך לסלול כבישים, מסילות ודרכים, נזדקק ליותר צמתים, מעגלי תנועה, דרכים משולבות, וכמובן לתכנון תמרורים ורמזורים שיקלו על כלל משתמשי הדרך. יועצי תנועה הם חלק בלתי נפרד מההתפתחות הטבעית שלנו בארץ והם אלה שמאפשרים לנו לנוע בה לאורכה ולרוחבה. בעדיפות שננוע בפחות פקקים. 

מחפשים שירותים של יועצי תנועה? אנו בויצמן אדריכלות והנדסה, מבינים שלעיתים בזמן בניית הבית, או במקרים דומים אחרים, כמו רצון לבצע שינוי בתב"ע אפשר ללכת לאיבוד בין כל ספקי השירותים והיועצים. בויצמן אדריכלות והנדסה תמצאו גג חם ויציב לכל שירותי הייעוץ האדריכלי וההנדסי הנחוצים לכם ובכלל זה גם שורה ארוכה של יועצי תנועה וחניה מקצועיים, אדיבים ובעלי ניסיון עשיר בקשת רחבה של התמחויות בתחום תכנון תנועה וחניה. 

אנו נתאים לכם את יועץ התנועה המתאים  שיעניק לכם טיפול וייעוץ אישי ומותאם לצורך הספציפי שלכם: תכנון דרכי גישה, תכנון מעגלי תנועה, תכנון חניה, תכנון כבישים, ייעוץ בשינוי תב"ע, פיצול נחלה, ייעוץ תנועה לפרצלציה, היתרי בניה, חוות דעת יועץ תנועה לטופס 4 ועוד. 

מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לייעץ ולהפנות לאנשי המקצוע המתאימים ביותר עבורכם.

שאלות ותשובות בנושא ייעוץ תנועה

שאלה: מהי חשיבותו של יועץ תנועה כיועץ חניה ודרכי הגישה לבית?

תשובה: חלק קרדינלי מתפקידו של יועץ התנועה הוא גם לייצר תכנית תנועה שתכלול את דרכי הגישה לבית ובכלל זה גם השטח המיועד לחנייה, כך שישתלב באופן הרמוני ובהתאם לתכנון התנועה ברחוב ולא יפריע לתנועה השוטפת.

שאלה: מהן סמכויותיהם ותחומי האחריות הנוספים של יועצי תנועה?

תשובה: תחת אחריותו של יועץ תנועה מונחות משימות רבות הנוגעות לתוכניות תנועה עירוניות ובין עירוניות.

שאלה: איפה ניתן למצוא יועצי תנועה וחניה בשוק הפרטי?

תשובה: כחלק משירות מקיף, מציעים משרדי אדריכלים רבים ללקוחותיהם גם שירות של יועצי תנועה וחניה או לחלופין אפשרות לייעוץ וחוות דעת יועץ תנועה.

שאלה: מה המקרים בהם נדרש להיעזר ביועץ תנועה לשינוי תב"ע?

תשובה: על פי רוב, שינוי תב"ע המצריך חוות דעת של יועץ תנועה הוא כאשר אנחנו מעוניינים לעשות שינוי בייעוד הקרקע. לדוגמא – כאשר אנחנו מעוניינים לבנות בניין מגורים על קרקע בעלת ייעוד חקלאי.

שאלה: מה חשיבות תכנון תנועה עבור משקים חקלאיים?

תשובה: בשנים האחרונות המשקים החקלאיים ברחבי הארץ חווים תמורות חדות, חלקן כרוכות ישירות בתפוקת יצור התוצרת החקלאית ובעלויות הגידול ועלויות האחזקה אל מול מחירי התוצרת החקלאית ברשתות השיווק. חלקן, מקורן בשינויים הדמוגרפיים בישובים החקלאיים עצמם. מושבים וקיבוצים כאחד, חווים גידול באוכלוסייה הלא-חקלאית שקונים או שוכרים דירות ובתים פרטיים בשכונות הרחבה לצד הישוב.

להתייעצות, לבירורים ופרטים נוספים, ניתן לפנות לויצמן אדריכלות והנדסה בטלפון  079-688-11-44 או במייל [email protected]