מה זה יועצים?

להכיר את אנשי המקצוע

בתהליך בניית בית פרטי מעורבים הרבה אנשי מקצוע שונים.

אתם, המשפחה הבונה, נושאים בכובע החשוב ביותר – היזם.

ומאחר שאתם בעלי המאה אתם גם בעלי הדעה.

איך תדעו לבחור את אנשי התכנון והביצוע שלכם?

בדרך כלל, כשאני נפגשת עם משפחות בונות, אני מדמה את תהליך הבניה ללימודים ארוכים, לתכנון חתונת חלומות, לארגון טיול חובק עולם או כל מסע אחר. הפעם המשיל את התהליך לחברת קייטרינג לאירועים. על מנת להבין כיצד מתנהלת חברת קייטרינג באירוע, אנו צריכים לדעת מי האנשים המעורבים בתהליך העשייה ועד שהאורחים באים ומוגש המזון. עתה נפרט אותם, ונבחן במה הם תורמים לנו בתהליך.

המפיק – אתם המשפחה. אתם המפיקים והמשקיעים. עליכם לדעת לתכנן את המהלכים שלכם ולאורך כל שלבי הפרויקט. עליכם לחשב את תקציב הבניה שלכם ולהכיר את כל אנשי המקצוע.

השף – בעל הקייטרינג ומנהל האירוע – האדריכלית המתכננת את הבית.

לאדריכלית, ישנם 2 כובעים:

  1. כובע התכנון – מימוש כל הרצונות, חלומות, בקשות וצרכים באופן מוחשי. האדריכלית מייצרת שרטוטים שונים המציגים את המבנה, ומנחים את הקבלן כיצד לבנות.
  2. כובע הניהול והפיקוח על הבניה – האדריכלית האחראית על התכנון מחויבת לפקח על הפרויקט, ולתאם בין כלל אנשי המקצוע המעורבים.

שימו לב, כי לא כל משרדי התכנון נותנים שירותים אלו.

הטבח הנוסף – המהנדס השלד. מהנדס השלד (קונסטרוקטור) אחראי על חוזק המבנה, סוג החומרים, כמות וטיב החומרים מהם יבנה שלד הבית.

צוות העובדים במטבח והמלצרים – הקבלן וצוותי הבניה. קבלן הבניה וצוותי העבודה שלו, הם הפועלים בשטח. הם האחראים לבניה הפיזית של הבית מתחילתו ועד סופו.

מנהל צוות המלצרים – מפקח בניה. תפקיד המפקח הוא לוודא כי כל המתוכנן ומשורטט אכן יבוצע באתר. המפקח בודק את איכות החומרים, שיטת הבניה, אופן פעולת הקבלן. המפקח מסייע רבות בהוזלת עלויות הבניה, ובתאום מול האנשים המעורבים.

D.J. צוות בר המשקאות, איש תאורה, מעצב שולחנות – יועצים וקבלני משנה.

יועצי משנה הם מהנדסים ויועצים שונים שניתן לשתפם בתהליך הבניה. יועצים כדוגמת מיזוג אויר, אינסטלציה, מערכות ‘בית חכם’, חשמל ועוד.

קבלני המשנה הם קבלני החשמל, אינסטלציה, מעצב פנים…

אין חובה לשכור את שרותם. מעורבותם מסיעת בתכנון ומשפרת את איכות הבניה.

משרד הבריאות – גופי התכנון והרשויות המנהליות.

בין הרשויות השונות, נמצאים ועד הישוב/מזכירות הישוב או המועצה המקומית. מעליהן נמצאת הוועדה לתכנון ובניה או מחלקת ההנדסה העירונית. מעל לכל מנהל מקרקעי ישראל ומשרד הפנים.

גורמים נוספים המעורבים בתכנון הם פיקוד העורף – הג”א, חברת חשמל, בזק וחברת Hot תקשורת, שרותי כבאות, מחלקת מים-מנהלת מים וביוב ולעיתים אף קק”ל, רשות העתיקות, רשות הנמלים והרכבות וכן רשות שדות התעופה.

משגיח כשרות – פקח בניה מטעם רשות התכנון

תפקיד פקח הבניה לוודא כי תהליך הבניה בוצע באופן חוקי, שלא נגרמו נזקים לתשתיות והכבישים, שלא נבנו חריגות בניה וכד’.

לכל אחד מהגורמים שמניתי, ישנו תפקיד מוגדר, והוא פועל על ציר הזמן של הבניה. האדריכלית ואתם מלווים את הפרויקט מראשיתו ועד סופו.

חשוב ליצור תקשורת טובה ורציפה בין כל אנשי המקצוע. התקשורת הזו מנוהלת דרכם היזמים ובשיתוף מלא של האדריכלית המתכננת. ערוצי הדברות פתוחים מקלים על עבודת השטח, וחוסכים טעויות, זמן יקר וכסף.

כיצד לבחור את אנשי המקצוע?

כשבוחרים את אנשי המקצוע, ובעיקר את הקבלן במבצע חשוב מאוד לבחור לפי טיב העבודה ולא בהכרח על סמך הצעת המחיר.

טיב העבודה נקבע בעיקר ממורכבות התכנון וסוג חומרי הבניה – בניה קונוונציונאלית או בניה מתקדמת (קלה).

לפני שבוחרים קבלן, מומלץ להיפגש עם מספר רב של קבלנים. לקבל המלצות על התנהלותם באתרי בניה, לברר מהי מידת הזמינות והגמישות שלהם, לחקור האם יש להם ניסיון עבודה עם חומרי בניה שונים ואפילו לראות עבודות ולהכיר את לקוחותיהם.

אני ממליצה לקיים מכרז בין מספר גדול של צוותים וקבלנים. בעקבות מכרז הקבלנים תהיה בידכם הערכה טובה יותר לגבי עלות הפרויקט. הערכה זו תאפשר להשוות בין ההצעות והחוזים השונים.

בשלב זה, אומדן תקציב הבניה מקבל תוקף ממשי, והנתונים בו חייבים להיות מדויקים.

לאחר שהבנו מי הגורמים המעורבים, צריך להבין כיצד לנהל את אתר הבניה עצמו.

משרדינו נותן שירותי פיקוח ניהול וביצוע ע"י מיטב בעלי המקצוע .

2536 הצבעות
מה זה יועצים
51star1star1star1star1star
Software Name
מה זה יועצים
Software Name
מה זה יועצים
Software Category
מה זה יועצים

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות