למה חשוב שיהיה לכם מפקח בנייה מומלץ?

מחפשים מפקח בניה מנוסה, מקצועי ואמין? עם חברת ויצמן אדריכלות והנדסה תדעו שפרויקט הבניה שלכם בידיים טובות. אם אתם עומדים בפני פרויקט בניה של בית פרטי, מבנה מסחרי, מבנה תעשייתי ובכלל זה גם עבודות שיפוצים, חשוב שתכירו את אחד מבעלי התפקידים המרכזיים בהובלת הפרויקט: מפקח בניה. משום שתהליך הבניה מורכב ומתבצע בשלבים סדורים המשתנים בין פרויקט לפרויקט ובהתאם לסוג הבניה ומערב גורמי מקצוע רבים עד להשלמתו, נוצר הצורך גם בתחום חדש של פיקוח בניה. המומחים של חברת ויצמן אדריכלות והנדסה מסבירים: "מפקח בניה הוא איש מקצוע שתפקידו לפקח על העבודה ולוודא שהקבלן וכל אנשי המקצוע האחרים הנוגעים לפרויקט יבצעו את עבודתם כהלכה, יתאם בין כל אנשי המקצוע וינהל אותם. על מנת לבצע את משימתו כראוי, על מפקח בניה להיות בקיא בחקיקה בתחום הבניה והמקרקעין וכן להבין כיצד מתבצעת הבניה בשטח.
מפקח בניה

מהו תחום פיקוח בניה ולמה צריך מפקח בניה?

ענף הבניה מתפרש על תחומים שונים וכל פרויקט בניה שהוא, כולל עבודות שיפוצים ופרויקטים של תמ"א 38 למשל, משלב גורמי מקצוע רבים למטרת הבנייה – בין אם זה בית פרטי, בניין, מבנה תעשייה או מסחר וכיו"ב. פיקוח בניה וניהול בניה הם שני תחומים מעולם הבטיחות שהתפתחו בענף הבנייה. תהליך הבניה מורכב מאוד ומחייב שכל אנשי המקצוע הנוגעים בו יעשו את מלאכתם בתיאום מלא, בהתאם לדרישותיכם ובהתאם לדרישות החוק ותקנות הבניה. מפקח בנייה הוא הגורם המקצועי שאחראי לוודא שהבניה התבצעה על פי כל תקנות הבטיחות, בהתאם לחוקים הנדרשים וכן על פי הנחיותיו של המהנדס. אביתר ויצמן, מנכ"ל ובעלים של חברת ויצמן אדריכלות והנדסה מסביר: "ניתן להבין את חשיבותו של פיקוח בניה על פרויקט אם מבינים את ההתפתחות והתנופה האדירה שחווה ענף הנדל"ן בשנים האחרונות. עם טכנולוגיות בניה שהולכות ומשתכללות ונהלי עבודה שמשתנים באופן שוטף מעלים את המורכבות של עבודת הבניה כפרויקט על כלל המרכיבים הנחוצים להצלחתה. מפקח בניה נמצא בצומת הזאת של פיקוח על תהלכי הבניה.

התחום של פיקוח בניה מתחלק לשניים:

 1. מפקח בנייה מטעם מנהל פרויקט הבניה לפיקוח על עבודתו של הקבלן.
 2. מפקח בנייה מטעם הרשות המקומית שמוודא כי הפרויקט עומד בכלל התנאים שאושרו במסגרת היתר בניה ושאין חריגות בנייה. לרוב בתפקיד זה ישמש מהנדס ניהול ופיקוח.
ברחבי הארץ מצפון לדרום וכן בערים הגדולות תל אביב וגם ירושלים, פועלות מספר חברות פיקוח בניה המציעות שירותים של ניהול ופיקוח בניה ומעסיקות מפקחים מורשים. אביתר ויצמן, מנכ"ל ובעלים של חברת ויצמן אדריכלות והנדסה: "בגלל שמדובר בתפקיד מרכזי ומשמעותי בהובלת הפרויקט, חשוב לבחור לתפקיד מפקח בניה מומלץ. כזה ששמעתם על טיב עבודתו מחברים, משפחה או מכרים.  אני ממליץ שתעשו "שיעורי בית" ותבררו אודותיו בטרם ההעסקה, אם זה עם אנשי מקצוע שונים בתחום, ברשתות החברתיות וגם גוגל. לרוב, חברת פיקוח בניה תעסיק מפקחי בניה מנוסים ומקצועיים.
 מפקח בניה מומלץ

מהם תפקידיו ותחומי האחריות הנופלים בתחום סמכותו של מפקח בניה?

מפקח בניה אחראי על תחומים רבים בפרויקט הבניה. בין השאר, אחראי מפקח בניה על:
 1. עריכת ישיבות עם האדריכל והיזם של הפרויקט לתכנון מקדמי של הבניה.
 2. ניהול מכרזי איתור לקבלני ביצוע וקבלני משנה.
 3. תכנון מסגרת תקציבית לפרויקט ובהמשך גם ניהול תקציב הבניה עד להשלמתה.
 4. בחירת חומרי גלם התואמים את צרכי הבניה ומסגרת התקציב שהוקצה לבניה או השיפוץ ובדיקה כי הם עומדים בכל התקנים הרלוונטיים.
 5. מפקח בניה אחראי גם על הרכבת תענית עבודה לכל בעלי המקצוע המשתתפים בתהליך הבנייה/ שיפוץ ובכלל זה קביעת לוחות זמנים לביצוע.
 6. מפקח בניה משגיח על ביצוע העבודה, בודק את טיב החומרים בהם נעשה שימוש ובודק את העבודה שנעשית ע"י הקבלן. בין השאר, הוא מוודא כי העבודה מתבצעת בהתאם לתנאי החוזה והוראות הקבלן עצמו. כל עוד החוזה לא מקוים במלואו על כל שלביו, מפקח בניה לא משחרר את הקבלן מההתחייבות שלו מול מזמין העבודה.
 7. כחלק מעבודת פיקוח בניה, על המחזיק בתפקיד לנהל יומן עבודה בשלושה עותקים ובהם נרשמים בכל יום  ( ע"י הקבלן): מספר העובדים, סוג העובדים המועסקים בביצוע הפרויקט ומשלח ידם, תנאי מזג האוויר בשטח באותו היום, הציוד בו נעשה שימוש ומה העבודות שבוצעו. למעשה, מפקח בניה יתייחס ביומן לכל דבר המשקף את מצב עבודת הקבלן במהלך הביצוע.
 8. בנוסף, יכול מפקח בניה לציין ביומן גם הוראות או הסתייגויות בדבר מהלך ביצוע העבודה והתרשמותו ממצב העבודה בזמן הרישום.
 9. עוד דבר שחשוב לדעת על מהלך הרישום ביומן, הוא שעל הקבלן על כל דפי יומן העבודה בתום הרישום  ( או נציג אחר המוסמך מטעמו) – לאחר מכן ייחתמו על ידי מפקח מוסמך.
 10. הקבלן יקבל העתק יומן שנחתם על ידי המפקח והוא רשאי להסתייג מכל מידע הרשום בו תוך 7 ימים ממסירתו. אם לא הועברה הסתייגות רואים בכך את אישור הצדדים לפרטים הרשומים.
 11. כלל הרישומים ביומן  ( חוץ מהפרטים מהם הסתייג הקבלן/ הנציג המוסמך מטעמו) יכולים לשמש ראייה בין הצדדים על העבודות.

למה בכלל צריך פיקוח בניה?

שכירת שירותים של מפקח בניה מקצועי נחוצים לכל מי שמעורב בפרויקט הבניה – אם זה בניה של בית פרטי, בניין מסחרי, או מבנה תעשייה. בכל האזורים בארץ – צפון, דרום, מרכז וגם בערים הגדולות תל אביב או ירושלים כל פרויקט שיפוץ או בניה מצריך שירות מותאם פרטנית לפרויקט. חשוב לציין, שניתן לשכור את שירותיו של מפקח בניה מומלץ גם עוד לפני שהבניה או השיפוץ מתחילים על מנת לקבל ייעוץ והכוונה עוד לפני שהבניה מתחילה ולקבל קנה מידה שיוכל לתרום להערכת משך הפרויקט וגם מה עלות הפרויקט. בכל מקרה, כדאי לדעת שהשירות שיציע לכם מפקח בניה אם תשכרו אותו באופן עצמאי או אם באמצעות חברת פיקוח בניה, יציע לכם את שירותיו בהתאם לפרוגרמה מסודרת שתכלול את כל ההיבטים המקצועיים עליהם אמון מפקח בניה לאורך כל שלבי הבניה. ככל שהפגישה עם מפקח בניה תתקיים בשלב מוקדם יותר לפני תחילת העבודה, כך תוכלו להיחשף מוקדם יותר לכל השירותים הניתנים על ידו וגם תקבלו הערכה מוקדמת יותר של כמה עולה העבודה.

מהות תפקידו של מפקח בניה

המהות היא תיאום כל בעלי המקצוע בפרויקט ובדיקה של ביצוע העבודות באתר ווידוא שהן אכן מתבצעות על פי התקנים, על פי הנחיות הקבלן ובהתאם לכל כללי הבטיחות הנדרשים. אביתר ויצמן, מנכ"ל ובעלים חברת ויצמן אדריכלות והנדסה מסביר: "מפקח בניה מלווה את הפרויקט מתחילתו ועד סופו ובמידה והוא מגלה בעיות או תקלות תפקידו לדאוג לכך שהן יתוקנו בהקדם באופן יעיל. במסגרת תפקידו, מציע מפקח בניה פתרונות והצעות לייעול במטרה לשפר את תהליך הבניה ולקדמה. מסיבה זו על מפקח בניה להחזיק בידע נרחב גם בחקיקה בתחום הבניה, הנדל"ן והמקרקעין וידע מקיף על תהליכי הבניה בשטח". עוד מוסיף מנכ"ל ובעלים ויצמן אדריכלות והנדסה: "חשוב לזכור, כי מפקח בניה באשר הוא, צריך להתמצא בפרויקטים מסוגים שונים ובהיקפים שונים – החל בשיפוץ קל בדירה, דרך פרויקטים של תמ"א 38 ועד מיזמי נדל"ן בקנה מידה גדול." "מסיבה זו גורמים ממשלתיים שואפים להביא לעליית איכות ובטיחות הפרויקטים בבניה ולכן עולה הביקוש למפקחי בניה מקצועיים ומנוסים." מסיים ויצמן ואומר. כדי להיות מועסק בתור מפקח בניה, על בעל המקצוע לקבל הכשרה מיוחדת שמאפשרת לו להשתלב בענף הנדל"ן בתחום פיקוח בניה. לצורך כך, עליו לעבור קורס מיוחד ולעמוד בדרישות סף כמו מבחנים ופרויקטים מעשיים.
חברת פיקוח בניה

מה התנאים לעיסוק בעבודה כמו פיקוח בניה, איזו הכשרה עובר מפקח בניה?

הסמכת מפקחי בניה נמצאת תחת סמכותו של משרד הפנים שאמון על תהליך המינוי של מפקחי הבניה. על פי הנהלים של המשרד, יש לעבור הכשרה מתאימה על מנת להשתלב בתפקיד. על המעוניינים בתפקיד, לעבור בהצלחה קורס מפקחים על בניה. את הקורס יש להשלים עד שנה וחצי ממועד המינוי לתפקיד. תנאי הסף לקבלה לקורס עוגנו על ידי משרד הפנים ותנאי בסיס לקבלה הוא לימודי תואר ראשון לפחות בתחומים כמו אדריכלות או הנדסת בניין ועליהם להיות מוסמכים כמהנדסים, הנדסאים או טכנאים. לקורס יכולים להתקבל גם מי שמחזיקים בתעודת הנדסאי וטכנאים רשומים בעלי ניסיון מקצועי מספיק בתכנון ובנייה. בנוסף לקורס בפיקוח משרד הפנים, גם משרד העבודה עוסק בהכשרת עובדים בתחומי עיסוק שונים ומפעיל גם קורסים בתחום הבניה. חלקם מתקיימים אפילו על חשבון המדינה. הקורסים של משרד העבודה ( או בשמו הנוסף – משרד הכלכלה) מעניקים למשתתפיהם מיומנויות ופרקטיקות בתחום הבניה ומי שמסיימים אותם בהצלחה מקבלים תעודות מקצועיות מטעם משרד הכלכלה. מעניין לדעת, כי קורס פיקוח בניה מיועד בעיקר למי שעובדים כבר בענף הבנייה ומעוניינים להתקדם ולהתפתח מקצועית. הקורס מתאים למהנדסי בניין, הנדסאי בניין, מנהלי פרויקטים בבניה, מנהלי עבודה בבניין וכן לעובדים בדרגות נוספות בענף הנדל"ן שמחזיקים גם הם בידע המקצועי הנדרש בתהליכי בניה. לאחר סיום הקורס בהצלחה, עמידה בכל דרישותיו הכוללות הגשות של מטלות  והשלמה של פרויקט מסכם יקבלו המשתתפים את תעודת מפקח בניה הנכספת. כאן חשוב לספר, כי חלק מן הקורסים גם מכינים את המשתתפים בהם לקראת קבלת תעודה ממשרד הפנים.
מפקח בניה מקצועי

מה התכנים העיוניים והמעשיים המועברים בקורס מפקחי בניה?

המשתתפים בקורס מקבלים ידע מקיף ורחב לצד סל כלים שיאפשר להם לבצע פיקוח מקצועי על מגוון פרויקטים בתחום הבניה. בקורס מלמדים על תהליכי ניהול אתרי בניה, על האינטרקציות והעבודה של מפקחים מול גורמים שונים כמו קבלנים, רשויות מקומיות והעובדים בשטח. המשתתפים לומדים איך לאתר תקלות במהלך הבניה וכיצד להתמודד עם ליקויי בניה ברגע שאלה מתגלים. כחלק מהלימודים, סוקרים התלמידים בקורס היבטים שונים בבטיחות בעבודה וכן בעבודה יעילה ובטוחה של הצוותים. היקף הלימודים משתנה בין מוסדות הלימוד השונים וברוב המקרים נמשך קורס בין עשרה לעשרים מפגשים שבועיים. בגלל שרוב המשתתפים בקורסים הם בעלי מקצוע שכבר עובדים בתחום, מרבית הקורסים מתקיימים בשעות הערב כך שניתן לשלב לימודים ועבודה. כיאה לקורס הכשרה מקצועית, הקורסים הללו משלבים תוכן עיוני עם תרגולים מעשיים המגבירים את היכרות המשתתפים עם התחום הרחב של פיקוח בניה. יש אפילו קורסים הכוללים סיורים לימודיים באתרי בניה החושפים את המשתתפים בפני תהליכי העבודה בשטח. נוסף על כך, ברוב התוכניות על המשתתפים להגיש פרויקט גמר המשלב את הידע העיוני והמעשי שרכשו במהלך הקורס.

מפקח בניה מקצועי מוצאים רק עם ויצמן אדריכלות והנדסה

מחפשים מפקח בניה מקצועי? פנו עוד היום לחברת ויצמן אדריכלות והנדסה. אנו מחזיקים בניסיון רב ובפרויקטים מגוונים – בתים פרטיים, מבני תעשייה, בניינים מסחריים, בנייני מגורים ועוד. עבורנו מקצועיות היא ערך עליון. עבודה איכותית ומקצועית משמעותה לקוחות מרוצים ולכן אנו מקפידים על עבודה עם אנשי המקצוע המובילים בענף הבניה. אם אתם עומדים בפני פרויקט בניה אל תחכו אפילו רגע אחד נוסף, תאמו פגישה עם אחד היועצים שלנו ותזכו בשקט נפשי וראש שקט לאורך כל שלבי הבניה.

משרדינו נותן שירותי פיקוח ניהול וביצוע ע"י מיטב בעלי המקצוע

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות