דברים שכדאי לדעת על תחזוקה של מערכת סינון אוויר אב"כ

זה כבר מובן וידוע כי בכל בית חדש שנבנה יש צורך בממ"ד. אך, במאי 2010 פיקוד העורף הוסיף ויצא בתקנה המחייבת גם הוספת מערכת סינון אוויר אב"כ.

הממ"ד, כחלק מתפקידו העיקרי – יכול להיאטם. בעתות חירום, כאשר יש צורך לשבת בחדרים אטומים – ניתן לאטום את הממ"ד ובכך להישמר ממתקפה בילוגית/כימית. מכיוון שהממ"ד אמור להיות אטום – אין כניסה של חמצן ויציאה של פחמן.

מערכת סינון אוויר אב"כ אשר מותקנת בממ"ד, מטרתה העיקרית היא לבצע סינון של חומרים כימיים וביולוגים בעתות חירום ולבצע הזרמה שוטפת של חמצן נקי אל תוך הממ"ד כאשר הוא אטום.

מסנני אב"כ מהווים חלק ממערכת סינון אב"כ תקנית. ממש כמו מסנני אב"כ המסופקים עם ערכות המיגון האישיות, גם במקרה זה נדרשת תחזוקה שוטפת לאורך השנים.

הגורם המשפיע על תקינותם של מסנני אב"כ הוא לחות . ככלל, פתיחת מסנן אב"כ וחשיפתו לאוויר יביא לספיחת מים. מים המצטברים במסנן באים במגע עם פחם פעיל ("החומר המסנן גזים") ומקטינים יעילות הסינון לאורך זמן עד למצב של היעדר יכולת סינון אפקטיבי.

לכל יצרן מערכות אוורור וסינון אוויר אב"כ יש הגדרת משך פעילות אפקטיבי של המסנן מיום פתיחתו. עם תום תקופה זו, יש לבצע טיפול במסנן.

אצל רוב יצרני המערכות, תידרש החלפת מסנן אב"כ לאחר שימוש בפרק הזמן המוגדר של היצרן (בדרך כלל, שבועות או חודשים של פעילות יעילה). החלפת מסנן הינה פעולה יקרה שמחירה נע בדרך כלל בין 1,500.00 ש"ח ל- 2,000.00 ש"ח .

האם מסנן שלא נפתח מצריך תחזוקה שוטפת?

התשובה היא כן! (פרט שיושמט על ידי מקצת היצרנים כאשר מבררים אודות דרישות תחזוקה..). בנושא זה, אין יוצאים מן הכלל והתשובה נכונה לכל המערכות המשווקות בישראל.

הוראות פיקוד העורף בנושא זה מגדירות ביצוע בדיקת שירות אחת לשנה. רוב הציבור הפרטי והמוסדי אינו מקיים דרישה זו משיקולי עלות.

חשוב לדעת!! כל מסנן אב"כ גם כאשר אטום סופח לחות וגם אם במידה מצומצמת בלבד. בשל עובדה זו, קיימת חשיבות רבה בבצוע בדיקות שירות תקופתיות ומעקב אחר שנויים במשקל המסנן המעידים על מים שנספחו.

מסנן שספח מים מעל כמות מסוימת ומעבר לזמן מסוים מחייב פסילה והחלפה. אל תטעו לחשוב שבכל זמן נתון המערכת שברשותכם הינה תקינה ותספק מיגון ראוי בעת חירום. אבטחת תקינות המסנן מובטחת רק כאשר קיימת בקרה על משקל המסנן לאורך זמן.

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות