בניה קלה– עוצמה ואיכות

בנייה קלה נהפכת ליותר ויותר פופולארית בעולם בשל שלל יתרונותיה, חסכון בכסף וכמובן שמירתה לסביבה ונוחות השימוש בה בבית ובמשרד.


בניה קלה עדיין אינה מוכרת לגמרי לרוב אזרחי ישראל. לכן יש סקרנות רבה אצל מי שמעוניין לבנות לעצמו יחידה נוספת, או מבנה לצרכים ספציפיים, שמביאה אותו לברר עד כמה בניה קלה באמת יכולה לשרת את המטרות שלו. מאחר וכל הנושא של בניה קלה הוא גם די מגוון, הן מבחינת החומרים והן מבחינת שיטות הבניה, הרי שיש חשיבות רבה להכיר את התחום הנ"ל.

בעזרת קבלת כמה שיותר מידע על בניה קלה מבעלי מקצוע המתמחים בתחום, יכול לקוח מסוים להבין כיצד תתאים אותה בניה לתנאי השטח שלו, לדרישות שלו מהמבנה החדש, וגם לעלויות הקשורות בבניה. אין ספק כי לשיטה של בניה קלה יש יתרונות משמעותיים וחשובים, אך בכדי שהיא תתאים בצורה מושלמת לכל מטרה, חשוב לדעת כיצד היא יכולה לשרת אותנו.

בניה קלה- יש על מה לסמוך

המושג בניה קלה אולי נשמע כאילו מדובר במבנה עץ המט ליפול או משהו כזה, אך חשוב לדעת כי בניה קלה היא שם רחב של שיטות בניה מחומרים מגוונים ביותר. רק בשביל לסבר את האוזן, כדאי לדעת כי בעת תהליכים של בניה קלה משתמשים אנשי המקצוע בפלדה, פרופילי אלומיניום גדולים, לוחות חיפוי תרומיים חזקים, ועוד חומרים איכותיים אחרים.

חומרים אלו מעניקים לא רק חוזק ועמידות בלבד, מאחר ובעזרת בניה קלה בחומרים אלו ניתן ליהנות גם מבידוד ומאקוסטיקה חשובים ביותר. במיוחד במדינה חמה ו"רעשנית" כמו שלנו, הרי שאם בניה קלה לא תהיה כזאת שתציע גם יתרונות בנושא הבידוד, לא יהיו לה אוהדים רבים ואין היא תוכל לשרת נאמנה את הציבור הרחב במטרותיו השונות.

ליהנות מאיכות חיים עם בניה קלה

בניה קלה המבוצעת ע"י אנשי מקצוע המכירים את התחום, תביא לכך שמי שיתגורר במבנה יוכל ליהנות מתנאים שאינם נופלים מאלו הקיימים בבניה רגילה. כבר משלב התכנון ניתן לראות כיצד אותה בניה קלה אינה רק מאפשרת חלוקה ותכנון מדויק של כל חדר או נישה במבנה, אלא שהיא גם מתייחסת למקומות שבהם יהיה צורך בחיזוקים או בתמיכה שתמנע בעיות בעתיד.

כשאדם כבר נמצא בתוך מבנה שנבנה בשיטות של בניה קלה, ברוב המקרים הוא לא יבחין כלל בינה לבין מבנה "מסורתי". מסיבה זו לא מעט ישראלים כבר מבינים עד כמה בניה קלה יכולה להיות מספקת ברמה גבוהה ולא כמין התפשרות. אף אחד מאיתנו לא מעוניין להרגיש לא נוח בכל סוג של מגורים, ולכן העוסקים בתחום של בניה קלה מספקים תוצאות בניה איכותיות.

כולם מרוויחים

לא תמיד אנו רואים כי במקרים מסוימים כל הצדדים העוסקים בתחום מסוים, אכן נהנים. בנושא של בניה קלה ניתן לראות עד כמה נהנים כל מי שקשור לבניה. אם ניקח את הצד של הקבלנים השונים, הרי שעבורם בניה קלה היא דבר המאפשר להם תנאי עבודה נוחים יותר בד"כ, ומאחר והיא מסתיימת במהרה, הרי שהם יכולים להמשיך לפרויקט הרווחי הבא שלהם.

לקוחות הרוכשים מבני בניה קלה נהנים מתכנון מודולארי, מחוזק ועמידות ברמה גבוהה, מעלויות נמוכות יותר של חומרי בניין, ומסיום העבודות במהירות גדולה יותר. גם הסביבה עצמה נהנית מכך ששיטות בניה קלה אינן כרוכות בהשלכת פסולת "שחורה" המזיקה לסביבה, ומאחר והן הרבה יותר ממוקדות ומדויקות, הרי שגם כמויות הפסולת אינן גדולות.

בניה קלה ומבנים ניידים

ענף הבנייה הוא ענף מורכב ומסועף, המאפשר מגוון רחב ביותר של סגנונות בנייה בהתאם לצרכים ולתנאי השטח. עם זאת, כאשר מדובר על הקמה של מבנים פשוטים, מבנים ניידים, הרחבה של מבנים קיימים ומקרים רבים נוספים, ניתן להסתייע בשירותיהן של חברות בנייה המציעות שירותי בניה קלה, המאפשרת התאמה אישית של מבנה והוספה חיצונית של חלקי מבנה ללא הצורך בשהייה באתר בנייה לאורך כל משך הבנייה בפועל.
במאמר שלפניכם, נרחיב אודות האפשרות של שימוש בשירותיהן של חברות קבלניות המבצעות בניה קלה, מה המשמעות של בניה קלה בבניית מבנים ניידים ובבנייה והרחבה של מבנים קיימים, ואודות היתרונות של בניה קלה על פני תהליך בנייה קונבנציונאלי וממושך.

מה היא בניה קלה?

בניה קלה, היא למעשה בנייה מודולארית. בנייה מודולארית, משמעותה בנייה והקמה של מבנים במספר שלבים, כאשר מרכביו העיקריים של המבנה נבנים בתנאי מפעל, הרכבתו שפועל, ולבסוף, הובלת המבנה כולו אל אתר הלקוח. תהליך בניה קלה, מתחיל כמובן, בתכנון אדריכלי. בעת הקמה של מבנים ניידים בתהליך בניה קלה, יפעל האדריכל בכדי לתכן את קווי המתאר של המבנה, וחלוקתו הפנימית לחדרים. לאחר התכנון, יוכל המפעל המייצר בתהליכי בניה קלה להתחיל ולפעול בכדי הלקים את הקירות אשר ירכיבו את המבנה.

בניית קירות המבנה בתהליך של בניה קלה, מתבצעת רובה ככולה בתוך המפעל, ובאמצעות ציוד, מכשור ותבניות המיועדות לצורך זה. בניגוד לתהליך של בניה קונבנציונאלית, המתבצעת בשטח עצמו\ בתהליך של בניה קלה, כל חלקי המבנה מיוצרים בתהליך מפעלי, הקירות החיצוניים והקירות בפנימיים, ולאחר מכן הרכבת המכלול. לאחר הרכבת המכלול, יעבור המבנה תהליך צביעה וחיפוי חיצוני בהתאם לדרישות ולתכנון, ויובל אל השטח באמצעות משאיות ומנופים.

היתרונות של בניה קלה במבנים ניידים

כאשר אנו מבקשים להקים מבנה כלשהו, לצורך הדוגמא, עירייה המבקשת להקים מבנה מכולת בשטח ציבורי, חברת החשמל המבקשת להקים חדר כוח בסמוך לשטח מגורים וכיוצא בזה, יפנו אלו אל חברות ומפעלים המייצרים מבנים בתהליך של בניה קלה. היתרון המשמעותי ביותר של בניה קלה על פני בנייה קונבנציונאלית במקרים אלו, נובע מהיעד הצורך להפוך את האזור בו אמור להיות ממוקם המבנה לאתר בנייה, על כל המשתמע מכך, בהקשרים של אישורי רשויות, תשלומי מיסים, הקמת מערך אבטחה ועוד אלמנטים רבים הבאים לידי ביטוי בבירוקרטיה של אתרי בנייה. בתהליך בניה קלה, המבנה כולו יוקם בתנאי המפעל, ורק כאשר יהיה המבנה מוכן לאכלוס, יובל כמבנה נייד אל האתר וימוקם במקומו.

מסירת מבנה אשר הוקם בטכנולוגיות בניה קלה, מתבצע תוך תדרוך נציג החברה אשר הקימה את המבנה, ובמהלכה יוסבר למקבלי המבנה אודות המבנה ומרכיביו, השימוש בו, ושאר הנתונים הנדרשים בכדי להתחיל ולאכלס את המבנה באופן מידי.

לסיכום, בניה קלה באה כחלופה לתהליך בנייה קונבנציונאלי והפיכת שטחים לאתרי בנייה. מקובל ביותר ומומלץ להשתמש בטכנולוגיות בניה קלה, כאשר מדובר במבנים ניידים כדוגמת המבנים אותם הצגנו, שכן בניה קלה במקרים אלו מהווה חיסכון משמעותי בכספים, באיכות החיים, משך הזמן הנדרש בכדי להקים את המבנה, וכן בתוצאה הסופית האיכותית המתקבלת בתהליכי בניה קלה.

 

 

מהם היתרונות של בניה קלה?

הבניה הקלה נהנית ממספר גדול של יתרונות דבר המוביל באופן ישיר לגידול קבוע ויציב בהיקפי הבניה ותוספות הבניה בארץ ובעולם. לתאומות חדרה נסיון עשיר תחום הבניה הקלה, נסיון ויכולת שהתקבלו מביצוע של עשרות פרוייקטים מסחריים בקנה מידה גדול בכל רחבי הארץ.

בניה קלה – מהירות הבניה.


אחד הגורמים התורמים לקיצור זמן הבניה, קשור לאופי ביצוע העבודה. בבניה קלה, ניתן לייצר מרכיבים ורכיבים של המבנה מבעוד מועד בבית המלאכה ולהרכיבת בשטח. ברכיבים אינם דורשים הכנה ליציקה יציקת בטון והמתנה להתקשותו ועוד. מהלך הבניה מתקצר היות ובשיטה זאת אין צורך להעסיק גורמים וספקים חיצוניים רבים כגון קבלני שלד, טיח וגמר כמקובל בבניה הקונבנציונאלית.

סגירת מרפסת בבניה קלה


בניה קלה – בידוד ואיטום.


אחד המרכיבים החשובים בבואנו לבחור את סוג הבניה הוא המחשבה על הוצאות החימום והקירור של המבנה. הבניה הקלה עושה שימוש בחומרים חדשניים בעלי מקדמי בידוד מעולים אשר מיושמים בחלל הבניה שבו מתאפיינת הבניה הקלה. בין הקיר החיצוני לקיר הפנימי נוצר חלל שאינו זמין בבניה הרגילה, חלל זה מנוצל להתקנת מערכות החשמל, מיזוג איסטלציה ומים ובנוסף, לבידוד איכותי. התאומות חדרה עושה שימוש בפנלים מבודדים המיוצרים במפעל לפי דרישות הלקוח. רכיבי הבניה, שיטות החיבור וקלות החומרים, מאפשרת תוספת בניה איכותית מבודדת מרטיבות שמתאפיינת בעלויות חימום ומיזוג נמוכות ביחס לבניה הקונבנציונאלית.

בניה קלה – תשתיות.
שיטת הבניה הקלה מאפשרת יישום מהיר קל ופשוט של תשתיות שונות כגון מערכות חשמל, מים אינסטלציה ומיזוג בקלות רבה תוך ניצול החלל שנוצר בין החיפוי החיצוני לקירות הפנים. עבודת האינסטלציה השונה איזה דורשת חציבה, שבירת קירות והיא נקיה, שקטה ויעילה. עבודות תחזוקה למערכות אלו הינן פשוטות באופן משמעותי היות והגישה לרכיבים קלה ופשוטה.

ארומה כפר סבא – שדרוג והשבחת מבנה ישן לבית קפה

בניה קלה – כשמה היא – "קלה".
תוספות בניה בבנינים ישנים ברוב המקרים אינה מתאפשרת היות והשלד הקיים אינו מתכונן לשאת משקל של קומה / תוספת בניה. בבניה הקלה מושג מבנה העומד בכל הדרישות והתקנים הקיימים תוך מתן אפשרות נדירה של הוספת קומה / חדר מבלי לחרוג מהמשקל המותר.

הבניה הקלה – בניה ירוקה.
לבניה הקלה שמות נרדפים רבים, המתארים את התכונות הייחודיות שלה. לעיטים נקרא על בניה ירוקה, בניה נקיה, בניה מתקדמת או מתועשת. מעבר לצמצום הזמן (והעלות) של השלמת הפרוייקט, הבניה הקלה הינה שקטה היות ורוב הבניה מתבצעת מחוץ לאתר וההרכבה אינה דורשת שימוש בציוד מכאני כבד, מערבלי בטון פטישי חציבה וכיו"ב. הבניה הקלה צורכת כמות מים זעומה והיא אינה מייצרת פסולת בניה שאינה ניתנת למחזור. אחד היתרונות החשובים היא היכולת להמשיך ולהתגורר במבנה בו מתבצעת תוספת בניה קלה היות וכמעט ואין רעש או אבד שהופכים את החיים באתר לבלתי נסבלים.

בניה קלה – עמידות ברעידות אדמה.
שיטת הבניה הקלה יוצרת מבנים קלים ויציבים המאופיינים בד"כ בחיבורים גמישים. בזמן רעידת אדמה, כוחות האינרציה שמועברים למבנה לא יוצרים בו תנועה מופרזת לצדדים, היות והמשקל הקל מרסן את הכוחות הללו. מה גם שהגמישות של השלד משאירה את המבנה עם נזקים מזעריים אשר תיקונם פשוט לעומת נזקים חמורים הדורשים תיקון יקר וממושך בבניה הקונבנציונאלית..

 

 

תוספות בניה קלה לסגירת חדרים ומרפסות בבניה ירוקה מהירה ואיכותית. התאומות חדרה מאופיינת במקצוענות חסרת פשרות המתבטאת בידע נרחב, כלים איכותיים ושירות מעולה, נסיון עשיר מול לקוחות פרטיים ומובילים וברשתות בתי קפה, בפריסה ארצית. חלק מהפרוייקטים האחרונים בהם עסקה החברה כולל תוספות וסגירות חללים בבניה קלה ותוספות קומה בגני אירועים , מרכזי מסחר, מסעדות ובידור.

בניה קלה במספר צעדים פשוטים

בניה קלה היא שיטת בניה אלטרנטיבית, לא במובן הטיפולי של המילה, אלא במובן שהיא נותן פיתרון חליפי לשיטת הבניה המסורתית שלוקחת הרבה זמן, ולעתים גם פחות מדויקת בשל טעות מקומית של פועל. מה זה בניה קלה? איך עושים זאת? בואו נראה.

החומרים המשמשים בבניה קלה

כנראה שלא יפתיע אתכם לגלות שהחומרים המשמשים לבניה קלה (או בניה מתועשת) הם חומרים קלים יחסית. בדרך כלל ייעשה שימוש באלומיניום, פלדה או עץ. לעתים נעשה שימוש בברזל או בחומרים פלסטיים. בכל אופן המשקל יהיה בסביבות 50 ק"ג למ"ר בקירות ועד 250 ק"ג למ"ר ברצפה ובתקרה.

שלבי התהליך של בניית מבנה בבניה קלה

בואו ונחשוף את שלבי הביצוע של בנית מבנה בשיטת בניה קלה: ההתחלה נראית כמו תחילת דרכו של כל מבנה- בפגישה עם האדריכל והוצאת אישורי בניה לתוכניות. לאחר מכן הקבלן שתשכרו ייקח את התוכניות למפעל מיוחד אשר יחתוך את האלומיניום או הפלדה לחתיכות מדויקות על פי התוכניות. לאחר מכן בצורה זריזה שקטה ונקייה יחסית, צוות מיומן (עדיף שזה יהיה צוות מאוד מיומן) ירכיב את הפרופילים שהוכנו מראש ואז ימלא את המרווחים שביניהם בחומר מיוחד שנקרא פוליסטירן מוקצף. שימוש נכון בחומר הזה ייתן חוזק למבנה וגם בידוד. כפי שאמרנו- אין מרווח טעות כאשר בונים בטכנולוגיה של בניה קלה.

כאן בעצם מסתיים הפן המיוחד של בניה קלה. עכשיו צריך רק לבחור במה מצפים את הקירות. סביר להניח תרצו להוסיף שכבת גבס בפנים הבית ושכבת טיח על הקירות החיצוניים. בשורה התחתונה, מוצר מוגמר שנבנה בשיטת בניה קלה נראה בדיוק כמו כל בניין אחר – אלא אם תהיו יצירתיים במיוחד.

 

 

 

למידע ופרטים נוספים אנא פנו אלינו בטופס יצירת הקשר ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות