איך לבחור מגרש לבניית בית פרטי?

איך לבחור מגרש לבניית בית פרטי?

חלומם של הרבה אנשים הוא לגור בבית פרטי. לשם כך הם צריכים ראשית לבחור מגרש עליו ייבנה ביתם. אבל מגרש הוא לא רק חלקת אדמה פנויה. יש כל כך הרבה פרמטרים חשובים שצריך לבדוק בקשר למגרש, וזה עוד לפני השלב של רישוי תכנון ועוד.

הדבר הכי חשוב הוא לא ללכת ולרכוש מגרש לבד. דרושה הבנה ועין של אדריכל כדי להחליט מהו המגרש האופטימלי לבית שלכם. הוא ידע מה למה לשים לב. מהו התחקיר שיש לעשות לגביו. זה כולל גם חקירה על הסביבה אבל גם, חיטוט בתוכניות מתאר כדי לגלות למשל, שממש מולכם לא הולכים לבנות בית ספר, או כביש ראשי.

בדיקת המגרש וסביבתו תיעשה בהתאם לצרכי בעלי הבית שייבנה. האם מדובר בבית של זוג מבוגרים, משפחה עם ילדים צעירים? יש חשיבות לתוכניות הפיתוח מסביב למגרש וגם לשירותי התרבות והחינוך הקיימים במקום. המרחק מעורקי תחבורה, מהשכנים. האם עומדים לבנות בית  בסמוך לשטח הזה. כל אלה משפיעים ומובילים להחלטה נבונה ונכונה.

האם המגרש הוא חלק משכונה. אם כן מהי?

לאנשים חשוב ליד מי הם גרים. מי השכנים שלהם? אם מדובר במגרש בתוך שכונה, על האדריכל יהיה לבדוק דברים שונים מאשר בחינה של מגרש בודד בישוב כפרי מבודד שיש בו רק בנייה נמוכה.

חשוב מאוד לדעת מה אופי הבנייה באזור בו אתם בוחנים מגרש מסוים. תארו לעצמכם שבמגרש מולכם מישהו תכנן לבנות מגדל. האם זה הבית הפרטי והשקט שחלמתם עליו?

לכן אדריכל ומהנדס בניין יכולים לתת שירותים של בחירת האזור. אופי הבנייה. באיזה כיוון הולכים לבנות. מה ייבנו. האם זה יחסום את השמש במגרש אותו אתם בוחנים. אם יש בנייה גבוהה, האם היא משתקפת מהבית שתבנו.

בנוסף חשוב לבדוק מהו הפיתוח הסביבתי. האם מדובר בסביבה מטופחת ומושקעת. אף אחד לא רוצה לגור בבית פרטי בסביבה מוזנחת.

דבר נוסף שחשוב לבדוק הוא האם יש ריאות ירוקות ופארקים באזור. זה בעיקר רלוונטי עבור משפחה עם ילדים שמתעניינת במגרש. האם יש כבישי גישה ראויים. מהו העומס התחבורתי באזור וכמה זמן ייקח לכם להגיע מהמקום הזה למקומות העבודה שלכם, לגני ילדים, בתי ספר ועוד.

מהם האפיונים הספציפיים של המגרש הזה!

אחרי בחינת הסביבה, האפיון שלה והקריטריונים השונים, הגיע שלב בחינת המגרש עצמו. אנשים שרוצים לבנות בית פרטי, בדרך כלל רוצים בית שקט עם סביבה שלווה, נוף ופסטורליות. חשוב מאוד להגיע למקום ביום חול כדי לוודא מהי רמת הרעש במקום. זה יכול להיות רעש מכביש, מבית ספר סמוך, או מהשכנים. אם אתם לא מצליחים להרגיש שקט במגרש הזה ויש המון רעשי רקע, כל מהנדס או משרד אדריכלים יאמר לכם שזה כנראה לא המגרש הנכון עבורכם.

נושאים נוספים הקשורים בבחינת המגרש קשורים למבנה ולטופוגרפיה שלו. הדבר החשוב שיש לבדוק הוא האם המגרש בשיפוע ואם כן, האם זהו שיפוע משמעותי. מגרש שעומד בשיפוע מתחת לכביש למשל, מחייב מילוי קרקע, בעוד שאם הוא עומד מעל הכביש הוא מחייב חציבה. כלומר בשני המקרים יש עלויות פיתוח נוספות שיש לקחת בחשבון כמו בניית מדרגות, מסלעה או קיר תומך.

כאשר מדובר במגרש סמוך לכביש, יש לבחון האם הוא ממוקם מערבית או מזרחית אליו. (מגרש בצד מזרח לכביש הומה, סופג הרבה זיהום אוויר בגלל "משטר הרוחות" בישראל). בנוסף חשוב לבדוק אם בכביש הזה נעשה שימוש רב ברכבים כבדים שפולטים יותר זיהום מרכבים קטנים.

למגרש המיועד לבניית בית למשפחה עם ילדים, חשוב לבחון כמובן את הקרבה של הבית לכבישים, מידת העומס עליהם . גם את קיומם של מפעלים, מוסדות וכל מבנה שפוגע בשלווה של המקום. מהנדס או אדריכל יבדקו גם קיומם של אנטנות סלולריות, קווי מתח גבוהים, משאבות של חברת מקורות ועוד.

לשים לב לחצר – שם תשבו מול הנוף!

כאשר אתם בוחרים מגרש עם אדריכל או מהנדס, הם יבחרו את המקום הכי אידיאלי בחצר לצפות וליהנות מהנוף. שימו לב- ממש שם, יעמוד הכיסא שלכם…

בחינת הנוף היא פרמטר חשוב מאוד בבניית בית פרטי, שכן כמעט כל בית נבנה במקום מסוים בגלל הנוף. לכן חשוב מאוד לבדוק איזה נוף רואים? האם הוא מספק? האם ניתן לשפר אותו. לשתול עצים, שיחים, פרחים. האם יש מקום לכך.

האם השכנים הם חלק מהנוף שלכם? אם כן. חשוב להבין האם הם נאים בעיניכם.

בחצר ייבחנו גם כיווני האור והאוויר. בדרום הארץ למשל נרצה חצר מצפון למבנה כי היא תהיה מוצלת. במידה ומדובר במגרש הממוקם גיאוגרפית במרכז, עדיף חצר הפונה לצד דרום מערב כולל הבריזה והשקיעה. בצפון יהיה נכון לבחור חצר דרומית מוארת.

כיוון המגרש משליך על איכות החיים והשהייה בחוץ, המיקום בחלל הציבורי ושיקולים של קירור וחימום.

חוקיות המגרש – טאבו, החכרה ועוד

רישום המגרש כפי שמופיע בטאבו הוא הדבר הראשון שייבדק. האם הוא מוחכר ע"י מנהל מקרקעי ישראל? האם יש לשלם דמי הסכמה בגינו. מה כולל חוזה החכירה ועוד. את הבדיקה הזו חייבים לעשות באמצעות עורך דין מקרקעין.

במידה ובחירת המגרש נעשית ע"י אדריכל, יוכל זה לבדוק מהו המצב התכנוני שלו כפי שמופיע ברישומי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. כמה יחידות דיור ניתן לבנות עליו? האם זהו מגרש דו משפחתי המחייב קיר משותף או מגרש בודד. כמה מ"ר מותרים לבנייה עליו. האם מותר לבנות במקום מרתף, מחסן?

במידה ועל המגרש יש מבנה, יש לבדוק האם הוא נבנה בהיתר ואם לא, האם ניתן להכשיר אותו.

אדריכל או מהנדס יבדקו גם, האם לפי תוכניות תב"ע מתוכננת הפקעה במקום לצורך שטח ציבורי? כמה יש לשלם עבור אגרות הבנייה? האם צריך לשלם היטל השבחה או מיסים אחרים.

הפיתוח הסביבתי המתוכנן, גם הוא יילקח בחשבון כשיקול מרכזי בבחירת המגרש.

מומלץ לבחור מגרש לבניית בית, רק בליווי של אדריכל או מהנדס מורשים. הם גם יטפלו בהמשך, בכל הנושא הבירוקרטי של רישוי, בנייה ועוד.

125 הצבעות
איך לבחור מגרש לבניית בית פרטי
51star1star1star1star1star
Software Name
איך לבחור מגרש לבניית בית פרטי
Software Name
איך לבחור מגרש לבניית בית פרטי
Software Category
איך לבחור מגרש לבניית בית פרטי

צור קשר

מאמרים אחרונים

קטגוריות