איך בוחרים אדריכל/ית?

ארוך, אבל שווה כמה דקות קריאה…

בחירת האדריכל היא מההחלטות החשובות ביותר שתקבלו לאורך תהליך הבניה ולכן חשוב מאוד להשקיע בה תשומת לב.

כמובן, כל שיאמר מכוון לאדריכל או אדריכלית! 🙂

את התובנות הבאות אספתי במהלך שנות עבודתי בתחום.

ההמלצות מכוונות לבוני בתים סטנדרטים עד סטנדרטים+, שתקציב הבניה שלהם נע בין 800 אלף לשלושה מיליון שקל – בממוצע. (בתים שתקציבם נמוך יותר, המחיר יהיה השיקול המרכזי. ובתקציב גבוה יותר, סביר שהבחירה תהיה באדריכל ספציפי).

ישנם כמה פרמטרים, אסביר כל אחד על פי סדר חשיבותם:

1. מקצועיות – הדבר הראשון והחשוב ביותר אצל כל בעל מקצוע.

אצל אדריכל זה בא לידי ביטוי במגוון דברים:

הכרת החוקים, הכרת שיטות בניה שונות, הבנת משמעויות של תאורה טבעית ומלאכותית, הבנת תשתיות חשמל/אינסטלציה/מיזוג, הכרת המערכות השונות בבית (אלומיניום/חימום/מיזוג/מערכות חכמות/מתח נמוך וכד'), הכרת החידושים בתחומים השונים, עמידה מול תקציב ועוד.

כיצד מוודאים – כדאי 'לתחקר' את האדריכל! גם בנוגע למערכות ספציפיות שתהיינה אצלכם בבית (בריכת שחיה/חימום תת רצפתי/חשמל חכם וכד') וגם בכלל, לנסות לחוש את השליטה שלו.

2. ה'ויז'ן' – לכל אדריכל יש קו/כיוון עיצובי (אחד או יותר), תבדקו שאתם מתחברים לראש שלו.

איך עושים את זה? אפשר לעבור על אתרי אדריכלים או דפי פייסבוק/אינסטגרם. אני ממליץ תמיד ללכת להרחבות של ישובים/מושבים, שכונות וילות חדשות וכד', לעשות סיבוב ולהתרשם ואם ראיתם בית שאתם אוהבים את הסגנון, לא להתבייש ולשאול את בעלי הבית מי תכנן להם…

(הזדמנות לשאול גם על סעיפים 3,4).

3. סימפטיות – מכיוון שהאדריכל הוא דמות משמעותית מאוד בתהליך הבניה, עם אינטראקציה רבה ולעתים גם רגישה, חשוב מאוד שהתהליך יהיה נעים! יצא לי לפגוש אדריכלים מעולים שהחוויה איתם הפכה לסיוט…

איך בודקים? התרשמות אנושית אישית בשיחה הראשונה וכמובן ה-מ-ל-צ-ו-ת! מממליצים שאתם מכירים וסומכים על חוות דעתם.

4. גמישות – ישנם אדריכלים שלא נותנים 'מקום', לא מאפשרים לבוניי הבית לבוא לידי ביטוי ומתכננים את הבית ל'ז'ורנלים'. חשוב מאוד לבחור באדריכל שיממש את חלומותיכם ולא את חלומותיו!

אדריכל שאינו גמיש יתאים רק אם אתם סומכים עליו ב100%.

איך יודעים? עיינו בסעיף 3.

5. הכרת הועדה – בבחירת האדריכל כדאי לקחת בחשבון את היכרותו עם הועדה המקומית לתכנון ובניה. זה יכול להקל על הרבה תהליכים במהלך קבלת ההיתר וטופס 4 (הקלות, זירוז עניינים וכד').

6. מיקום המשרד – זו נקודה פחות קריטית, אבל במהלך התכנון ישנן מספר פגישות אצל האדריכל – אם אתם מאוד עסוקים, קחו זאת בחשבון.

7. מחיר – פגשתי במהלך השנים לקוחות רבים שבחרו אדריכל אך ורק על בסיס הפרמטר הזה ולטעמי זהו שיקול מוטעה, מכיוון שכמו שכתבתי בהתחלה, זוהי בחירה חשובה ביותר (כנראה יותר מקבלן ובטח שיותר ממטבח/ריצוף/אלומיניום…) ויש להתייחס לכלל השיקולים לפני קבלת ההחלטה.

אז כמה צריך לעלות אדריכל?

המחיר כמובן משתנה מאוד, אבל סדר הגודל נע בין 3%-5% מהתקציב הכולל – שימו לב שיש אדריכלים שנותנים גם שירות של עיצוב פנים (על כך בהזדמנות אחרת).

 

בהצלחה!! 🙂

 

אשמח לשמוע הערות! גם מאדריכלים וגם מבונים בהווה ובעבר!

 

לא התייחסתי להבדל בין ארכיטקט להנדסאי אדריכלות.

אני מכיר את הויכוח, פגשתי מצויינים מאלה ומאלה!

אשאיר את הויכוח לאחרים 🙂

 

התחברתם? שתפו! שגם החברים שלכם ירוויחו 🙂